DOLAR 5,7865
EURO 6,3987
ALTIN 271,7
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

AKP’yi CHP besliyor

27.12.2012
66
A+
A-

Orhan Karataş

Anamuhalefet partisinin ülke ve dünya gerçeklerinden kopuk, çok eskilerde kalmış, yanlış ve yetersiz muhalefeti, AKP’yi besleyen ve iktidarda kalmasını sağlayan en önemli unsurdur. Onun içindir ki, başbakan her konuşmasında CHP’yi ölçü alıyor ve siyasetini bunun üzerine kuruyor. Ölümü görenlerin sıtmaya şükür demesi gibi, Türk milletine CHP’yi ve BDP’yi göstererek AKP’ye razı ediyor.

Milletten kopuklar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara medyasıyla bir kahvaltıda buluştu ve soruları cevaplandırdı. Geride bırakmakta olduğumuz yılı değerlendirdi. Öncesinde de kısa bir filim izlettiler. Başka hiçbir şeye gerek kalmadan, AKP sadece o filmi alsa ve seçim meydanlarında tersinden okutarak kullansa, milletin zihnini bulandırmayı fazlasıyla becerir. Marjinal unsurların, ideolojik saplantıların, toplumun genelinde kabul görmeyen oluşum ve eylemlerin sahiplenilmesi belki küçük bir kesimi mutlu ediyor, ama milyonların ürkmesine ve uzak durmasına sebep oluyor. CHP’nin açmazı tam da buradadır. Kılıçdaroğlu’nun sorulara verdiği cevaplarda yine aynı açmazı, aynı yanlışı, aynı saplantıyı gördük.

Mağduru oynama fırsatı

Uludere’de bir yanlış yapılmıştır. Buna kimsenin itirazı yok. Ama orada başka yanlışlar da vardır. Siz olayın önünü arkasını görmeden sahiplenirseniz, başbakan da çıkar, kendi sözlerini, kendi yaptıklarını, kendi yanlışlarını bir kenara bırakır ve CHP’nin bu tavrı üzerinden değerlendirmelerde bulunur. ODTÜ’de yapılan karşılıklı yanlışları, tehdit ve tehlikeyi görmeden bir siyasi sonuç çıkarmaya uğraşırsanız, başbakan da bunu alır biraz da ajite ederek başka yerlere götürür. Gizli ve yasa dışı dinlemelerde en çok mağdur olan partilerden birisi CHP olmasına rağmen, bunu bile başbakanı haklı çıkaracak, mağduru oynamada işlerini kolaylaştıracak bir argümana dönüştürdüler. Sorulan sorular çok net olduğu halde, sayın Kılıçdaroğlu CHP ve MHP’ye yönelik komplolarla ilgili bir bağlantı kurmadı. Oysa meselinin püf noktası orasıdır ve daha önce yazdığımız gibi AKP’nin büyüttüğü böcek, sonra dönmüş kendisini ısırmıştır.

İmdada hep CHP yetişiyor

Türkiye’nin çok ciddi, çok ağır ve derin sorunları var. İçeriden ve dışarıdan kuşatmaya alınmıştır. Millet ümitsiz ve güvensizdir. Bu vahamet orta yerde dururken, AKP ve CHP’nin oluşturduğu tahterevalli yüzünden konuşulan ve gündemde tutulan şeyler başkadır. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan bu milletin beklediği Uludere veya ODTÜ kahramanlığı değildir. O konularda da söylenecek şeyler elbette vardır ve olmalıdır. Ama bütün siyaseti bunların üzerine kurmak BDP’yle aynı paralele düşmekten başka sonuç doğurmaz. CHP’nin terörü, işsizliği, talanı, etrafımızı saran ateş çemberini nasıl yok edeceğine dair tutarlı, etraflı, ayağı yere basan bir açıklama duyan veya bilen var mı? Ne yazık ki, Türkiye’nin anamuhalefet partisi kendi iç çekişmeleri ve güdük ideolojik saplantılarından bir türlü kurtulamıyor. Terörden ekonomiye, dış politikadan demokrasiye kadar parti sözcülerinin yaptıkları açıklamalar dahi birbirini tutmuyor . Bu çelişki, bu yetersizlik, bu kargaşa sadece AKP’nin işini kolaylaştırıyor. AKP nerede tıkansa, başbakan nerede zor durumda kalsa imdadına CHP yetişiyor. Gündemi deştirmekle kalmıyor, bir de bulunmaz fırsatlar veriyorlar.

MHP’nin farkı

Dikkat edilirse sayın başbakanın ve AKP sözcülerinin son dönemlerde MHP’ye yönelik fazla bir eleştiri getiremedikleri görülecektir. Bunun sebebini kimi zavallılar AKP’ye paralel hareket olarak izah etmeye uğraşsa da, işin aslı MHP’nin muhalefetine ve ortaya koyduğu alternatife itiraz edilememesidir. Daha net bir ifadeyle MHP’nin CHP yanlışlarına düşmemesi ve AKP’yi beslememesidir. Son derece olgun, yerinde, kararında, doğru ve haklı tespitlerle ciddi ve etkili bir alternatif oluşturmasıdır. AKP’nin istismar alanlarını kurutması ve malzeme vermemesidir. Başbakan ve AKP sözcüleri çıkıp MHP için teröriste sahip çıkıyor diyemez. Şiddeti besliyorlar hiç diyemez. Ülkenin gerçeklerinden, milletin değerlerinden habersiz diyebilmeleri asla mümkün değil. Geçmişinde karalayacakları, kullanacakları bir şey de bulamıyorlar. Ne söyleseler, neyle övünseler, neyi istismar etseler, MHP sözcülerinden anında cevap alıyorlar. Onun için sessiz kalmak, uzak durmak ve sataşmamak mecburiyeti hissediyorlar.

Karşılıklı paslaşmalar

Ne kadar gizlemeye çalışsalar da, yapılan kamuoyu yoklamalarında oylarını düzenli ve en yüksek oranda arttıran tek partinin MHP olduğu görülüyor. CHP biraz ülkenin ve milletin değerleriyle barışsa ve AKP’ye bu konularda istismar imkanı vermese, bu sandığa anında yansıyacaktır. Millet CHP ile AKP arasında sıkışıp kalmayacak, doğruyu ve haklıyı daha rahat görerek tercih yapacaktır. AKP gibi CHP’yi de asıl korkutan yer, tam da burası. Bu yüzden birbirlerini tamamlıyor, bu yüzden birbirlerini besliyor, aralarına BDP’yi de alarak karşılıklı paslaşmalardan asla vazgeçmiyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.