Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

AKP’nin Yalanları Ve Ekonominin Gerçekleri

19.08.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Bu köşeyi takip eden herkes çok iyi bilir ki, biz AKP’yi, “yalan, talan ve ihanet” projesi olarak görür ve değerlendiririz. Nitekim, duruma göre vaziyet alan bu toplama menfaat ortaklığının 12 yıllık sicillerinde yalanın, talanın ve ihanetin her türlüsü vardır.

Talan ve ihanet

Talanın tarihe geçen örneklerini bütün dünya ibretle ve hayretle görmüş ve izlemiştir. Milyar dolarların evlerde istiflendiği, iş adamlarından alınan paylar için özel bir düzenin kurulduğu, medyayı satın almak üzere para havuzları oluşturulduğu, bakanların evlerine para kasaları, para sayma makineleri yerleştirdiği, ayakkabı kutularında milyon dolarlar saklandığı bütün dünyanın malumudur. İhanet için ne söylesek, ne yazsak yetersiz kalır. O kadar ki, katil teröristlerin eli silahlı heykelleri dikilmektedir ve vatandaşın suç duyurusu yapacağı AKP’nin valisi, bu durum karşısında suç duyurusu yaparak sorumluluğu üzerinden atacak duruma düşmüştür. İhaneti çok yazdık, çok konuştuk ve daha da yazacak ve konuşacağız. AKP zihniyeti var oldukça PKK tehdidi bitmeyeceği gibi, bütün hedeflerine ulaşması ve sonuçta ülkenin bölünmesi kaçınılmaz olacaktır.

İçi boş övünmeler

Bugün yalanın toplumun her ferdini bizzat ilgilendiren bir örneğini devletin rakamlarıyla ortaya koyacağız. Malum başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, AKP adına ahkam kesenler ekonominin nasıl uçtuğunu, nasıl büyüdüğünü ve nasıl zenginleştiğimizi anlata anlata bitiremezler. Rakamlar verir, IMF’nin borcunu sıfırladıklarını söyler, “Marmarayı bitirdik, havaalanları yaptık”gibi övünmelerle milletin aklıyla alay ederler.

Paranın en bol ve ucuz olduğu dönem

Söz konusu olan 12 yıllık tek başına bir iktidardır. AKP dünyada paranın en bol ve ucuz olduğu bir dönemde iktidar olmuştur. Bunun sonucu olarak borçlanmada hiç sıkıntı yaşamamıştır. Buda yetmemiş, Türkiye’nin 90 yıllık bütün birikimlerini satılmıştır. Eğer gerçekten de bu dönemde 3 defa arka arkaya iktidar olma fırsatı, milli, dürüst, çalışkan, dünya ve ülke gerçeklerini bilen bir hükümete verilmiş olsaydı, Türkiye bugün bambaşka yerlerde olurdu. Bütün şehirler metro ağlarıyla donatılır, gelişmiş ülkeler seviyesi sanal olarak değil, gerçek anlamıyla yakalanmırdı. Tarihi bir fırsat AKP’nin yalan ve talan siyaseti yüzünden kaçırılmıştır.

Yalanın çarpıcı örneği

Türk ekonomisi bıçak sırtındadır ve nereden geldiğini bütün dünyanın bildiği ve artık saklamayı bile beceremedikleri, uçak dolusu dolarlarla ayakta kalabilmektedir. IMF’den yüzde 1’in dahi altında bir faizle alınan borç, başka yerlerden yüzde 12 ile alınan borçla kapatılmış, milletin sırtına yüzde 11 daha fazladan borç yüklenmiştir. Sonrada hiç utanmadan çıkıp, “IMF borcunu sıfırladık” gibi ekonomi bilen herkesi kahkahalarla güldüren övünmelerle milleti kandırmışlardır. Türk ekonomisinin hali, bankalardan büyük krediler çekip, sanki bu para hiç geri ödenmeyecekmiş gibi, ” araba alan, ev eşyalarını yenileyen ve her gün bir yerde eğlenen” müflis vatandaşın durumu gibidir. Bu durumdaki vatandaş kalkınması ve zenginliği ne kadar gerçekse, Türk ekonomisinin büyümüşlüğü ve gelişmişliği de o kadar gerçektir.

17’nci sıradan, 18’nci sıraya düştük

Bu örneği devletin verdiği rakamlarla daha net ortaya koyalım. Ekonominin temel göstergeleri; dünya sıralamasındaki yeri, büyüme oranı, işsizlik rakamları, enflasyon ve kişi başına düşen milli gelirdir. Türk ekonomisi ülke AKP’ye teslim edilirken 17’nci sıradaydı. Bugün 18’nci sıradadır. AKP öncesindeki 80 yılık dönemin büyüme ortalaması yüzde 5’dir. AKP ile geçen 12 yılın ortalaması bütün masa başı oyunlarına rağmen yüzde 4,5’un üzerine çıkamamıştır. İşsizlik, AKP öncesinde krizlere rağmen yüzde 8,5 dolayındaydı. AKP döneminde dünya rekorları kırılarak yüzde 18’lere çıkmış ve yine bütün masa başı oyunlarına rağmen yüzde 10’un altına indirilememiştir. Enflasyon ayrı bir tiyatrodur. Ülke AKP’ye teslim edilirken alınan tedbirlerle enflasyon hızlı bir düşüşe geçmişti. Nitekim AKP’li dönemin ilk 2 yılında o tedbirlerin sonucu olarak yüzde 10’a kadar geriledi. Bu gerilemede AKP öncesinde alınan tedbirlerin etkili olduğunu, dönemin bütün bakanları itiraf etmişlerdir. Ama daha sonra yine bütün masa başı oyunlarına rağmen bir türlü yüzde 10’un altına inmedi ve kronik hale geldi. Kişi başına düşen milli geliri hesaplama yönteminde yaptıkları değişiklikle, bir gecede 10 bin dolara çıkardılar. Ancak, yaklaşık 6 yıldır üzerine bir tek lira dahi koyamadılar. Bunlara milli gelir dağılımındaki adaletsizliğin uçuruma dönüşmesini de mutlaka eklemek gerekiyor. Kurulan kömür, makarna düzeninin bu kadar etkili olmasının altında yatan temel gerçek, bu gelir dağılımdaki uçurumdur.

Devletin rakamları

AKP’nin 12 yıllık karnesinin yine devletin resmi rakamlarıyla kısa bir dökümünü yapalım: Dış Borcumuz; 2002′ de 129.592 milyar dolardı. 2013′ te 388.243 milyar dolar. Dünyada geçerli olan ekonomik kıstas şudur; Borç, Milli Gelirin yüzde 40’ını geçerse, o ülke için kırmızı alarm verilir. Türkiye’de bu oran yüzde 53′ tür. Cari Açık 2013′ te Cumhuriyet Tarihi rekorunu kırdı ve 83 milyar dolara ulaştı. Kişi başına borç 2002′ de bin 963 dolardı. 2013′ te 5 bin 105 dolar oldu. Ekmeğin kilosu 2002′ de 1 lira 03 kuruş idi, bugün 4 lira oldu. Benzin; 2012′ de 1 lira 66 kuruş idi, şimdi 5 lira 12 kuruş oldu. Tüp Gaz, 2002’de 15 lira idi, şimdi 75 lirayı geçti. Büyük devalüasyonun yapıldığı 2002’de dolar 1 lira 03 kuruş idi, 2013′ te 2 lira 022 kuruşa çıktı. Her 100 memurdan 97′ sinin borcu var. Türkiye’de 12 milyon 225 bin kişi, aylık 376 lira gelirle açlık sınırını altında yaşamaya çalışıyor. Üstüne üstlük, 2 milyona yakın Ortadoğu ülkelerinden gelen aç insan var. Her 5 köylüden 3′ ü haciz altında.

Şiddet arttı

Böyle bir ekonominin sonucu olarak son 12 yılda, kadına şiddet yüzde 1400 arttı. 2002-2010 yılları arasında fuhuş suçları yüzde 220, ırza geçme ve çocuklara cinsel taciz suçları yüzde 125 arttı. Devlet eliyle veya izniyle oynatılan kumarda Türkiye dünya üçüncüsü oldu.

AKP’nin ekonomi gerçekleri işte bunlardır. Bu tabloda yalandan başka insafa, vicdana, imana, İslama uyan; dünyaya örnek gösterilebilecek, kalkınmanın ve gelişmenin ölçüsü sayılacak bir tane rakam bulabilen varsa beri gelsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.