Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

AKP’nin Umudu İtalyan Demokratlar

09.05.2015
54
A+
A-

İtalya’da İktidar, koalisyonlardan zarar görülüyor gerekçesiyle, koalisyonu yasaklayan yasa çıkarmış. Bu kadar anti demokratik, hukuk dışı çıkarılan yasaya AKP’liler sarılmış. O kadar ki havuz medyasından bir gazete “İtalya’nın kararı başkanlığa destek’ olarak çıkmış. O kararı, iktidardan dar bir azınlık çıkarıyor. Kendi vekilleri ve muhalefet de desteklemiyor.

Gerçekten inanamıyor insan. Bu tayfa yıllarca ‘bilmem nerenin ceza hukukunu uyguluyoruz, falan devletin yasası ile evleniyoruz’ diye batı düşmanlığında sınır tanımadı. Şimdi İtalya’da saçma bir yasayı, kendileri kafasındaki bir iktidar çıkarmış, ülkeyi tek parti yönetimine hapsetmiş ‘tamam işte başkanlık ne önemli anlayın’ yaygarası yapıyorlar. İtalya geçmişte tek parti yönetiminden çok çekti. Son tahlilde Mussolini’yi bacağından astılar. Bakmayın ‘batılılar’ falan ama kötü hatıralar henüz çok yeni. Avrupa’nın da çivisi tamamen çıktı sonunda.

‘Koalisyon kötüdür, hadi gelin koalisyonu yasaklayalım’ yasası ile Erdoğan’ın başkanlığının ilgisi nedir? Şöyle bir ilgisi var, sözde koalisyonda meydan boş olmayacağından, istenilen adımlar atılamayacak. Sıradan bir Cumhurbaşkanı olup, etliye sütlüye karışamayacak. Bunu hazmedemeyeceği için ‘bakın İtalya bile yasakladı, aman koalisyon olur, oyları bölmeyelim’ diyorlar.

On üç yıl boyunca AKP iktidarı, taş taş üstüne koymuş gibi ‘aman sandıktan koalisyon çıkmasın’ diye halkı tehdit ediyor. Bu ülkede koalisyon döneminde, AKP’nin yaptıklarından daha hayırlım işler yapıldı ayrıca. Hem sandıktan koalisyon değil, MHP çıkacak. Endişeye mahal yok.

Kadının biri, komşusuna gezmeye gitmiş. En iyi ayvalar, komşunun bahçesinde yetişiyormuş, canı çekmiş. Oturmuşlar, sohbet etmişler zaman geçmiş ayva ikramı yok. Kadıncağızın aklına bir fikir gelmiş. Kendi halinde sessizce oynayan oğlunun kafasına şöyle hafiften dokunup: “Yaramazlık edip durma. Bir vuracağım kafana, ayva gibi ikiye yarılacak’ deyince, ev sahibi de ‘dur komşu unuttum, sana ayva ikram edeyim’ demiş.

İtalya’nın yaptığı çok tehlikeli bir yöne girmek. Koalisyon tehlikeliden kasıt, diğer partileri silip süpürmektir. Erdoğan başkan olacak, kim iktidar olursa tepesine binecek. İstediği yasayı çıkaracak, istediğine iktidar teslim edecek. Böyle demokrasi olur mu? Türkiye’de milli iradeyi tek başına Erdoğan mı temsil edecek? Nereye evriliyor iş böyle?

Allah’tan ki, İtalya’daki saçmalık, meclis kapandıktan sonra oldu. Yine umuyorum ki, AB’de aklı başına da birileri kaldıysa o yanlış için İtalya’yı uyaracaklardır. Seçimden bir yıl önce olsaydı, emin olun o yasayı bunlarda çıkarırdı. Böyle bir tehlike, Erdoğan sarayda oturduğu sürece hep olacak. O bakımdan, 7 Haziran da MHP iktidar olmalı.

Anketler, seçmenin hali söylediğimi doğrular nitelikte. Yürekler, üç hilalle atıyor.

***

VAHİM İDDİA

Aslında MHP iktidarında neler yapılacak, vatandaşın kazanımız, devletin kurtuluşu gibi konulara odaklanmak gerekirken, şu kısa süreçte hangi kumpas kurulacak tedirginliği içinde dikkat kesiliyoruz.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin defalardır ‘Türkiye’nin Suriye’ye gireceği’ gibi vahim iddiayı dillendiriyor. İktidar kanadından ses çıkmıyor. Benzeri durum, 29 Mart yerel seçimi öncesinde de yaşandı. Sözde ortaya çıkınca o strateji yattı denildi.

O iddia doğruysa, seçim kaybedecek AKP’yi başta tutmaya dönük sonucu da olacak Suriye’ye bir harekâtın toplumsal sonucu ağır olur.

Böyle bir harekât düşünülüyorsa elbette sadece Türkiye merkezli değildir düşünceler. Suriye üzerinde hak iddia eden, ABD ve Rusya arasında pinpon topuna dönen ülkemizi bir de Ortadoğu batağına çekerlerse, iş iktidarın ayakta kalma mücadelesini aşar millet hayatı tehdit altında kalır.

Yıllardır tek başına iktidar olup, antin kuntin işlerle vaktini doldurup ‘hep ben iktidar olacağım’ diyen şımarık çocuğa benziyorlar. Tekin’in o iddiasına, iktidar kanadından ‘rahatlatıcı’ cevap bekliyorum.

***

MHP İKTİDARINDA TÜRKİYE

Seçim beyannamesinden birkaç maddeye değinmek istiyorum.
“Alacakların vasfı ne olursa olsun icra ve haciz uygulamaları hiç kimsenin gelirini asgari ücretin altına düşürecek şekilde uygulanamayacaktır. Vatandaşlarımız borç ve yüksek faiz sarmalından kurtarılacaktır.”

Çok önemli o girişim. Geçenlerde bir emeklinin tüm maaşına haciz konulabilir karar ı almıştı Yargıtay. İnsaf artık. Tüm maaşa el konulursa neyle geçinecek vatandaş? MHP işte o işe çözüm getirmiş. Allah razı olsun.

Kanayan yaramız ‘şehit ve gazilerin’ elinden tutulacağı şu uygulama için düşünenlere teşekkürler. “Gazilerin şehit ailelerinin malullerin öncelikli olarak işe yerleştirilmelerini ve topluma kazandırılmalarını amaçlıyoruz. Gazilerimize 3600 günde emekli olabilme hakkı vereceğiz. Özlük haklarını iyileştireceğiz. Gaziler arasındaki eşitsizliği gidereceğiz. Malul sayılmayan gazilerimizin mağduriyetlerini gidereceğiz. Şeref aylığı 1400 liraya yükseltilecek. Muharip gazilerimizin hepsine aynı tutarda ödeyeceğiz.”

Neval KAVCAR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.