Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

AKP’nin Tabanı Her Ne Kadar HDP’den Rahatsız Olsa Da Yöneticileri Gayet Memnun

16.10.2015
A+
A-

7 Haziran genel seçimlerine kadar MHP’nin ilimizdeki tek vekili olan ancak genel seçimlerde vekilliği kıl payı yurt dışı oylarıyla HDP’ye kaptıran Lütfü Türkkan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sorularımız çalıştığı yerlerden değildi, sıradanın dışına çıktık biraz, zorladık kendisini.

Ama samimiyetle tüm sorularımıza yılmadan cevap verdi, hiç birini es geçmedi. Türkkan, 2011-2015 yılları arasında ilimizin MHP’li tek vekiliydi. 7 Haziran’da vekilliği kıl payı kaybetti. Türkkan’ın Meclis’e girememesi sadece partililerini değil, pek çok kişiyi üzdü.

1 Kasım genel seçimlerinde yine ikinci sıra adayı kendisi. Ve bu kez Meclis’e gireceğine kesin gözüyle bakıyor. Adil Gür’e periyodik olarak anket yaptıran Türkkan, MHP’nin 7 Haziran’da 15.19’a yükselen oy oranının daha da arttığını net bir şekilde belirtti.

AKP’nin Gebze’de aday göstermemesine değinen Türkkan, “Gebze halkının tepkisi büyük. Bakın mitingi bile ertelediler. Büyük ihtimalle de o miting yapılmayacak” dedi.

Genel anlamda da MHP üzerinde oluşturulan “hayır”cı algısını kabul etmeyen ve net ifadelerle o süreçteki gelişmeleri anlatan Türkkan, kafalarda soru işaretleri bırakacak bir konuya da değindi.

Hatırlanacağı üzere Devlet Bahçeli, bir süre önce AKP’ye, “Kandil’e kriptolu telefon gönderdiniz mi” diye sormuştu. Türkkan, “Devleti yöneten birilerinin İmralı ile baş başa görüştüğünü duyarsanız yakında şaşırmayın. Bahçeli’nin açıklamalarını bekleyin, daha pek çok konu var” şeklinde konuştu.

Türkkan’ın 8 Haziran’da vekil olmadığını nasıl öğrendiği, nasıl karşılık verdiği; seçim çalışmalarında aldığı tepkileri, Sedat Peker’in ilimizde miting yapmak istemesini nasıl karşıladığı gibi pek çok sorunun cevabını söyleşimizde bulabilirsiniz.

Türkkan’ın Berkin Elvan ve Bayrakçı Ali ile ilgili anlattıklarını da iyi okumanızı öneririz.
Sizleri söyleşimizle baş başa bırakıyoruz.

GÖRÜŞÜM ALINMADI

2011-2015 yılları arasında MHP’nin ilimizdeki tek milletvekiliydiniz ve oldukça aktif bir vekillik süreci yürüttünüz. Gerek genelde, gerekse yerelde ses getiren soru önergeleriniz oldu. Ancak 7 Haziran’da birinci sıra Saffet Sancaklı’ya, ikinci sıra ise size verildi. Sıralama konusunda görüşünüz alındı mı?

⇒ Açıkçası sebebini hiç araştırmadım. Kısıtlı bir zaman olduğu için irdelemedim de bu konuyu. Görüşüm alındı mı kısmına gelince, hayır alınmadı. MHP’de böyle bir mekanizma yoktur zaten. Tek patron genel başkandır, yani Devlet Bahçeli’dir. Bu bir strateji olabilir. Genel başkan bir sohbet esnasında, şahsıma halkın gösterdiği teveccühten bahsetmişti. Bir insan vekil seçilip Meclis’e girdikten sonra kaçıncı sıradan seçildiğinden ziyade performansıyla değerlendirilir. Ben, Türkiye’nin pek çok bölgesinde Kocaeli Milletvekili olarak bilindim. Sadece adımla hitap edilmedi. Bu da beni kentim adına gururlandırıyor. Kocaeli ile anılmak onur verici.
Sancaklı’yı listede sizin önünüze geçiren özelliği nedir?

⇒ Başarılı spor geçmişi!

KOCAELİ HALKI BENİ SEÇTİ

1 Kasım genel seçimlerinde de ikinci sırada yer aldınız tekrardan. Vekil olamama şansınız yine var.
Birinci sıra beklentiniz var mıydı? Kırgın mısınız?

⇒ Birinci sıra beklentim yoktu, listenin değişmeyeceğini biliyordum. Aday adayı olmayı
kendimde zorunluluk olarak hissettim bu yüzden. Partiye küstü diye algı oluşabilirdi çünkü. Kime kırılacağım.
Kocaeli halkı beni seçti, ben onların vekili olarak görüyorum şu anda kendimi. Ben, vekilliği Almanya’daki
PKK militanlarının oyları yüzünden kaybettim. Pek çok siyasi partiye mensup insan, seçilmediğim için üzüntülerini ilettiler.
Genel merkeze kırgınlığım ise yok.
MHP İl Yönetimi ile birlikte pek göremiyoruz sizi, paylaşımlarınızda siz ve ekibiniz var hep. Bağımsız mı çalışıyorsunuz, yönetimle aranızda bir soğukluk mu var?

⇒ Tüm teşkilat seçime odaklandı. Her milletvekili adayı ayrı çalışma yapıyor. Hiç birimiz bağımsız çalışmıyoruz. Programı il yönetimi veriyor, biz de buna sadık kalıyoruz. İl Başkanı Aydın Ünlü ve yönetimi ise ESG’lere ve sandık kurullarıyla ilgileniyor. Arada sahada yanımızda da bulunuyor Sayın Ünlü.

VEKİLLİĞİMİN GİTTİĞİNİ EŞİM SÖYLEDİ

7 Haziran genel seçimlerinin gecesi iki vekil çıkardığınız için sevindiniz ancak yurt dışı oyları sonucu sabaha karşı değiştirdi. Ne hissettiniz?

⇒ 8 Haziran sabahı saat 07.00’de haberim oldu. Eşim ve kızım, bunu bana nasıl söyleyeceklerini düşünüp durmuşlar. Kızıma bir arkadaşı haber vermiş. Eşim geldi, uyuyordum, ‘Vekilliği kaybetmişiz’ dedi, gayet soğuk kanlılıkla ‘neden’ diye sordum ve döndüm arkamı yattım. Yarım saat sonra kalktım ve İl Başkanı’nı aradım, ‘Bizde öyle bir bilgi yok’ dedi. Bir de yurt dışı oylarına bakın dedim.
SANDIK AÇILSAYDI DURUM DEĞİŞİRDİ

Seçim kuruluna itirazlarınız oldu ancak pek çoğu reddedildi, size haksızlık yapıldı mı?

⇒ Asıl mesele de bizim sandıkları açtıramamamız. Mesela Dilovası’nda bir sandıkta MHP’ye tek bir oy çıkıyor. Böyle bir şey olamaz. 2 sandığı açtırabilseydik, sonuç değişebilirdi ancak AKP ve HDP ortak karar aldılar, sandıkları açtırtmadılar. AKP’nin tabanı her ne kadar HDP’den rahatsız olsa da yöneticileri gayet memnun.
ADİL GÜR’E ANKET YAPTIRIYORUM

Seçim gecesi, henüz yurt dışı oyları sonucu değiştirmeden yaptığınız konuşmada “Adil Gür’e anket yaptırmıştım, oyumuz Kocaeli’de 11.5 oranında çıkmıştı, çok çalıştık ve oyumuzu yüzde 15.19’a yükselttik” demiştiniz. 1 Kasım genel seçimleri için de anket yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız şu anda MHP’nin oyu ne durumda?

⇒ Evet yine Adil Gür’e ve periyodik olarak yaptırıyorum. Sıkıntı görülmüyor. Şunu söyleyebilirim ki MHP’nin yüzde 15.19’a çıkan oy oranında düşme yok, aksine yükseliş var. Bu kez yüzde 11.5’ten değil, yüzde 15.9’dan başladık çalışmaya. Bu da şansımızı artırıyor. Yani ikinci vekile kesin gözüyle bakıyorum.
HEYECANIM DAHA DA ARTTI

7 Haziran genel seçim sürecinde “Gavur gibi çalışıp, TBMM’ye gireceğim” ifadelerini kullanmıştınız. Bu seçimlerde aynı sözü sarf edebiliyor musunuz, yani aynı heyecan ve tempo var mı?

⇒ Heyecanım çok daha fazla bu kez. Motivasyonum iyi. 7 Haziran genel seçimlerine göre daha fazla yoruluyorum diyebilirim.
7 Haziran genel seçimlerinde çevremizden duyduğumuz “Türkkan için oy veriyoruz” şeklinde olmuştu. Gittiğiniz, gezdiğiniz yerlerde benzer tepkileri alıyor musunuz?
⇒ Toplumda bir üzüntü oldu tabii. ‘Senin Meclis’te olman lazım’ diyorlar. Bunu söyleyen insanlar MHP’li değil sadece, CHP’den de başka ummayacağınız partilerden de söylediler, söylüyorlar. Kentte gördüğümüz bu karşılık bizi çok mutlu ediyor. Çünkü ben kimseyi siyasi görüşüne bakarak ayırmadım. Bir sıkıntıları olduğunda mutlaka ilgilendim. Mesela ben düğünlere çok yakınım değilse gitmem, düğün vekili değilim ben. Kötü günlerinde olurum yanlarında insanların. İnsanların gönlüne doğru zamanda doğru dokunmak gerekiyor.

BERKİN ELVAN VE BAYRAKÇI ALİ

MHP’nin katı bir milliyetçiliği olduğu bilinir, toplumda algı bu yönde. Ancak siz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anne ve babasını yuhalattığı Berkin Elvan’a solculardan bile fazla sahip çıktınız. Buna benzer pek çok vicdani yönünüz var sosyal medyadaki paylaşımlarınızda. Partide bu nasıl karşılanıyor?

⇒ Statümüz ne olursa olsun, her şeyden önce insanız. Benim 4 evladım var, ben bir babayım. Velev ki bu çocuk terörist. Bunun cezası onu öldürmek mi? Islah evi var, başka yolları var. Babasıyla annesiyle görüşürüm ara ara. Allah onlara sabır versin. MHP’nin yapısı da öyle söylendiği gibi katı değil. Bakın bunu da size şöyle anlatayım. Bayrakçı Ali’yi hatırlarsınız. Kendisi Alevi bir kardeşimiz. Bayrak satarken gözaltına alınıp tutuklandı. Bayrak mafyası diye bir şey uydurup adamı bu mafyanın lideri diye tutukladılar. Adresini öğrenip eşim ve kızımla Bayrakçı Ali’nin evine gittik. O evde nefes almak bile imkansız. Bodrumdan da aşağıda bir katta. Kırık bir kanepe ve eski püskü eşyalar var. Evdeki çocuk ateşler içinde. Hani bayrak mafyası diyorlar ya bir mafya lideri böyle bir evde mi kalır. Çocuğu hemen hastaneye götürdük. Bayrakçı Ali için de avukat görevlendirdim ve ilk celse de kurtardık Ali kardeşimi. Bu olayın üzerine Sayın Devlet Bahçeli beni çağırdı ve alnında öptü, tebrik etti. Bayrakçı Ali de Berkin Elvan’ın babası da ve onlar gibi gönül bağı kurduğum pek çok kişi de beni hala arar. Dediğim gibi önce insan.
AKŞENER ARTIK TORUN SEVECEK

Meral Akşener’in aday gösterilmemesi ülke genelinde tepki çekti. Keza Meral Akşener İzmitli, sizin de oldukça yakın dostunuz. Halkın sitemleri olmuyor mu bu konuda?

⇒ Sayın Akşener’in aday gösterilmemesinden üzüntü duyanlar var. Bunu dillendiriyorlar elbette. Ancak siyasette herkes için bir ara verme dönemi var. Siyaset böyle bir şey. 4 dönemdir vekillik yapan Meral Hanım için bu bir şans aslında. Yakında torunu olacak. Biraz torun sever. Kendisi ile görüşüyoruz, o da aynısını düşünüyor. Meral Hanım çıkıp ‘Genel başkanımızın takdiri’ dedikten sonra bizim bir yorum getirme hakkımız yok.
Özellikle sosyal medyada Meral Akşener’in aday gösterilmemesi ve genel merkezin pek çok şeye hayır demesi sonrası, “7 Haziran’da MHP’ye oy verdim ama Bahçeli olduğu sürece oy vermem” diyenlere ağır tepkiler gösteriliyor. ‘Siz oy vermeseniz de olur’ deniliyor, ne diyorsunuz?

⇒ Genel manada böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Yani genel merkezimiz ve yöneticilerimiz böyle şeyler demezler, dememeli. Bizler gecemizi gündüzümüze katıp oy istiyorsak halktan, kimsenin kimseyi kaybetme lüksü yok. Herkesten oy istiyoruz MHP’ye, ülkemiz için.

MECBUR KOALİSYON KURACAKLAR

MHP’nin oylarının düştüğü söyleniyor. Bunu da genel başkanın politikalarına bağlıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz, halk genel merkeze tepki gösteriyor mu, yoksa doğru mu buluyor politikalarını?

⇒ Bahçeli her şeye ‘hayır’ diyor diye tepki var ama CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da ‘evet’ diyor. Her şeye ‘evet’ demek de iyi değildir! MHP, her şeye hayır demedi. İki koalisyon seçeneği çıktı önümüze. Birincisi HDP destekli CHP ve MHP koalisyonu ihtimali. HDP’nin babasının hayrına destek vermeyeceği açık, bakanlık istemeseler müsteşarlık isteyecekler. Yani koalisyonun içinde bir şekilde olacaklar. Keşke CHP ile MHP’nin oyları yetseydi de koalisyonu kurabilseydi. AKP ile koalisyon seçeneğine gelince… AKP, 32 gün boyunca CHP ile görüşme yaptı. Koalisyon teklifi olmamış, CHP’yi kandırmışlar.
CHP, 32 gün boyunca bunlara nasıl kanıyor? MHP ile görüşme yapılıyor, 2 saat ayırmışlar. Bu iki saatin büyük bir kısmında Güneydoğu’yla ilgili Başbakan brifing veriyor. Bahçeli, koalisyon tekliflerini dosyadan çıkarıp masaya koyduğunda, yapılan teklif, ‘Biz azınlık hükümeti kuralım, siz destekleyin.’ Yani halk rey vermemiş, biz neden verelim.
İkinci bir seçenek sunuyorlar, o halde bakan verin, seçim hükümeti kuralım. Ülke seçimden yeni çıkmış, koalisyon seçenekleri varken neden seçim hükümeti olsun, seçime gidilsin ki. Ama bakıyorsunuz Başbakan Davutoğlu, görüşmenin ardından ‘Bahçeli hayır dedi’ diye algı oluşturuyor. Halk bunu görüyor. Oylarımız düşmeyecektir. Bu ülkede bir adamın inadına ülke seçime gidiyor. Oğlu yurt dışına kaçmış bir Cumhurbaşkanı makamı işgal ediyor.
Şöyle düşündü Cumhurbaşkanı, erken seçime gidersek en fazla 210’a düşer vekil sayımız, 2 bakanlık kaybederiz. Ama bir şekilde iktidar olma ihtimalimiz de olabilir. Kaybedecekleri bir şey olmadığı için ülkeyi seçime sürükledi. Ancak iddia ediyorum, bütün partiler, tek başına iktidar ihtimali olmazsa, koşa koşa koalisyon kurmaya çalışacaklar. Çünkü halk, üçüncü kez seçime gidilmesine tepki gösterir.

MHP, ikinci vekili ilimizde kıl payı kaçırdı, HDP’yi sevmeyen kesimler bu noktada HDP’nin kentten vekil çıkarmaması için size oy verir mi? Bu noktada bir stratejiniz var mı? Halka bunu nasıl yansıtıyorsunuz?

⇒ Bir stratejim yok. Halk zaten bunun bilincinde. Vatandaş, her şeyin farkında.

ADAY OLMAM, YÜZSÜZLÜK YAPMAM

1 Kasım’da da TBMM’ye girememe durumu olursa, önümüzdeki genel seçimlerde aynı tabloda tekrar aday olur musunuz?

⇒ Net bir şekilde söylüyorum, yine 3 aylık bir sürenin ardından seçim olursa aday olmam. O kadar yüzsüzlük yapamam. Odunla kovalar halk beni.
KOCAELİ’DE VEKİL ARTIRMA ŞANSI SADECE MHP’DE VAR

İlimizdeki diğer siyasi partilerin durumunu nasıl görüyorsunuz? CHP vekil artırabilir mi, AKP’nin vekil sayısı düşer mi, HDP siz ikinci vekili çıkarsanız dahi TBMM’ye gidebilir mi?

⇒ Kocaeli’de vekil artırma şansı olan tek parti MHP, başka yok.

SEDAT PEKER’E ÇOCUKLAR ÖZENEBİLİRDİ

Sedat Peker’in ilimizde miting yapma düşüncesi vardı ancak Valilik izin vermedi, ne düşünüyorsunuz?
⇒ Açıkçası konuyla ilgili açıklamayı Vali Bey, mitinge izin verseydi yüksek perdeden açıklama yapacaktım. Ama Vali Bey, yapması gerekeni yaptı. Sedat Peker’in burada miting yapıp, kime oy istediği önemli değil. Burada çocuklar ona özenip, rol model seçebilirlerdi. Bu anlamda Vali Bey doğrusunu yaptı.

GEBZELİLER, AKP’Yİ SANDIĞA GÖMECEK

AKP’nin Gebze’de adayı yok, Cemil Yaman’ı halk kabullenmedi, Bakan Fikri Işık’ın “Ben sizin adayınızım” demesine de inanmadı, şimdi miting yaparak gönüllerini almaya çalışıyorlar. Sizce AKP, Gebze’de kan kaybeder mi? MHP’nin Gebze bölgesindeki oyu artar mı? Özel bir çalışmanız var mı batı bölgesi ile ilgili?

⇒ Gebze seçmenine aday vermediler. Gebzelilere bunu layık gördüler. Ama çok büyük tepki var. Buna bizzat şahidim. Halkın içine çıkamıyorlar. Halk gereken cevabı kendilerine verecek. Gebze’de miting yapacaklardı ama ertelendi. Ben o mitingin iptal edileceğini düşünüyorum. Bunun sebebi de halkın tepkisi. Adam bulamıyorlar alanı dolduracak. Rezil olmamak için mitingi iptal edebilirler. Gebze, AKP’nin bu kez sandığa gömüldüğü yer olacak. Bedeli ağır olacak. Gebze’de iyi teveccüh görüyorum. Halk bizi bağrına basıyor. Çalışmalarımın yüzde 50’sini Gebze’ye, yüzde 50’sini ise 11 ilçeye ayırdım. Net söylüyorum AKP’yi Gebze’de sandığa gömeceğim.

EĞLENCE YERLERİNİN KONSEPTİ DEĞİŞMELİ
Kocaeli’nin sorunlarını iyi bilen, tespit eden ve TBMM’ye sıklıkla sunan biri olarak yerel yönetimleri nasıl buluyorsunuz, 30 Mart’tan bu yana kente katkıları oldu mu?

⇒ Kocaeli’nin en büyük şanssızlığı vizyonsuz, kent bilinci olmayan kişilerce yönetilmesi. Bırakın yapmadıkları hizmetleri, bu kentin bir girişi bile yok. Üstüne daha ne denebilir ki. Köprü altına 4 keçi bir çoban maketi koymuşlar, ne ima etmek istiyorlarsa artık!
Büyükşehir Belediyesi, eğlence merkezlerini tramvay hattı üzerinde yer aldıkları için yıkacak, yeni yer ise göstermiyor. Ne diyorsunuz?

⇒ Yıkılmasından, yer gösterilmesinden öte Kocaeli’nin eğlence kültürü olması gerektiği gibi değil. Batakhaneye dönüşmüş durumda. 2-3 günde bir insan vuruluyor. Başka yere de taşısalar asıl sorun, eğlence kültürünü oluşturacak bir konsept belirlemek.
HERKESİ TERÖRİST SANMAYIN, KUCAKLAŞIN

Son olarak Kocaeli halkına neler söylemek istersiniz?

⇒ Kocaelili kardeşlerime şunu söylemek isterim ki seçimden çok daha önemli şeyler var. Önceliğimiz Türkiye, vatanımız. Ondan fedakarlık edemeyiz. Yaşadığımız coğrafya önemli bir coğrafya.
Bir defa bölünmeye başlarsak arkası gelir. Bu nedenle bu şehirde yaşayan herkes birbirini kucaklamalıdır.
Kimse kimseyi terörist ilan etmesin, hain ilan etmesin.
Sivil ile teröristi ayırt etsin. Etnik, mezhepsel, dinsel, ideolojik olarak kimse kimseyi ayırmasın. Aksi halde Yürüyüş Yolu’nda dahi yürüyemez hale geliriz. Bu seçimden çok daha önemli.

kaynak : kocaelibarisgazetesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.