Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

Akp’nin Bittiğini Erdoğan Kendisi İlan Etti

05.02.2014
A+
A-

İsmail Özdemir

AKP’yi derin ve büyük bir korku sarmış durumda. 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk soruşturmalarının akabinde bu halleri, yeni başlayan her güne “Acaba bugün bizleri hangi kayıp bekliyor?” sorusunun cevabının ağırlığı karşısında sarsıldıklarını gösteriyor.

Yerel seçimler yaklaştıkça başlayan anket savaşları AKP’lilerin yaşadığı yeni kâbusun adresi oldu. Şahsen seçim sonuçlarına yönelik yapılan anketlere çok fazla itibar etmiyorum. Nedeni tecrübe ile sabit. Her seçim döneminde MHP’yi kaç puan yada yüzdelik oranda kaç gösterirlerse, MHP’nin sürekli bu oranın çok üstünde oy alması şüphemin nedeni.

Ancak AKP’liler için durum başka. Anketlerin ısmarlama olduğunu en iyi kendileri bildiğinden olsa gerek, hangi anket sonucunda AKP’nin oylarının düşmeye başladığını görseler bir telaş ve endişe iklimi AKP’yi hapsediyor. Oysaki tam tersi olması lazım…

Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya gitmeden önce hava alanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken düştüğü hal, bu ifademizi anlatmamıza yeterlidir. Gün içerisinde Zaman Gazetesi’nde yayınlanan ve AKP’nin oy oranının %36,4, CHP’nin %28,8, MHP’nin %20,5 olarak gösterildiği anket, kendisinin kimyasını bozmuşa benziyor.

Bir gazetecinin bu ankete yönelik sorduğu soru karşısında Erdoğan’ın ceketinin iç cebinden çıkardığı ve kendi yaptırdıkları anketin sonuçlarını söyleyerek verdiği cevap, AKP iktidarının tedirginliğinin ulaştığı boyutu görmemize yetti. Öyle görünüyor ki AKP kendisine olan güvenini kaybetmiş durumda. Zira kendisine güvenen, üstelik tek başına iktidarda bulunan bir siyasi partinin başındaki isim olan birinin böylesi bir tavır sergilemesinin başka bir anlamı yoktur.

Merak ediyorum, tüm kirli yüzü ortaya çıkan, yolsuzluklarla haramzadeliği tescillenen, internete düşen ses kayıtlarıyla beraber adeta milletin kanını sömürdüğü anlaşılan bir iktidar hala neyi umut etmektedir?

Ortada bulunan yolsuzluğun, hırsızlığın, yetim hakkı yemenin, millet yiyecek ekmeğe muhtaçken kendi villalarına havuz yerleştirmenin hesabını yapmanın kabul göreceğine inanmaktadır?

Yada zam gelmemiş hiçbir şey kalmamışken, millet geçim yükü altında ezim ezim ezilirken, AKP’lilerin dolarları ayakkabı kutularına koymasını, yatak odalarına para sayma makineleri ve çelik kasalar yerleştirilmesinin makul görüleceğini mi düşünmektedir?

İhaleleri yandaşlara dağıtıp, bunun karşılığında “avanta” almalarını, işsizlikten kırılan vatandaşın görmezlikten geleceğini mi sanmaktadır?

Pişkinliği, arsızlığı, yüzsüzlüğü, fütursuzluğu da geçtik bunu anlamlandırabilmek için…

AKP’nin çırpınışlarının tek sebebi hikmeti, iktidarın kendilerine kazandırdığı milyon dolarların, havuzlu villaların, 700 bin liralık kol saatlerinin, gemiciklerin ellerinden gitmesi korkusudur.

Yolsuzlukların üzerini örtebilmek adına bir aydan fazla süredir yargıyı kuşatma altına alan, emniyet teşkilatını hallaç pamuğuna çeviren, hukuku katleden ve devletin işleyişini yerle bir eden Erdoğan cebinde anketlerle dolaşmaya başlamışsa, bu iş kendileri açısından çok bitmiş, okeye dönüyorlar demektir.

Asıl önemlisi bundan sonra başlayacak. Zira yerel seçimlere iki aydan daha az bir zaman kala anketler konusunun sıklıkla konuşulduğunu hep birlikte göreceğiz. AKP’nin tükendiğini seçime kısa bir zaman kala AKP’li anket firmaları da açıklamak zorunda kalacaklar. Şahsi düşüncem AKP’nin yerel seçimlerde çok büyük kayıplar yaşayacağı yönünde.

30 Mart akşamı sandıkların açılıp, milletin tercihine hep beraber şahitlik ettiğimizde, birçok büyükşehir ve ilin AKP’nin üzerini çizdiğini göreceğiz. AKP’nin alacağı oy oranının da 2009 yerel seçimlerinde aldıkları oy oranının altına olması ihtimalinin de yüksek olduğunu düşündüğümüzde, Cumhurbaşkanlığı ile başlayıp, son olarak genel seçimlerle noktalanacak olan seçim maratonunda AKP’nin çözülüşünü, çöküş ve dağılışını yaşayarak göreceğiz.

Bu gidişin AKP’liler de farkındalar. Kayıpları ne kadar aza düşürebilirler, bunun hesabıyla meşguller. Bir taraftan oy kaybının önüne geçebilmenin hesabını güderken, diğer yandan yolsuzluklarını ve hırsızlıklarını meşru gösterebilmek adına “öncekilerde çalmadı” sözünü dillendirmeye başladılar. Buyursun, çıkıp derhal AKP’den önce kim hırsızlık yapmışsa AKP hükümeti söylesin.

91 yılını geride bıraktığımız ülkemizde AKP gibi hırsızlık ve yolsuzluk yapan olmamıştır. Bizzat iktidarın başındaki hiç kimse oğlunun üzerine kayıtlı vakıf aracılığı ile kamu malına kast etmemiştir. AKP’den önceki hiçbir iktidar zamanında, mensuplarının evlerinden ayakkabı kutularına saklanmış dolarlar fışkırmamış, yatak odalarında çelik kasalar bulunmamış, para sayma makineleri görülmemiştir. Başka hiçbir iktidarın başbakanı, kendi villasının yapıldığı alanı ranta çevirecek girişimde bulunmamıştır.

İnanın AKP’nin yolsuzluğunun bir başka örneği dünyanın hiçbir yerinde yoktur. İktidar mensuplarının topyekûn oğullarıyla beraber ortak olduğu yolsuzluk örneği başka hiçbir ülkede görülmemiş, duyulmamıştır.

Siyasi tarihimizde AKP artık layık olduğu yeri bulmuştur. Tarih AKP’yi ülkeyi soyup soğana çeviren, milletin malını gasp eden, iktidarı zenginleşme aracı olarak kullanan ve aynı zamanda milli şuur ve şerefini teröristlerle kurulan pazarlık masalarında yitiren bir hal ile anacaktır.

Recep Tayyip Erdoğan istediği kadar cebindeki anketlerle dolaşsın. Millet en gerçekçi anketi 30 Mart günü kendisine gösterecektir. Bakalım o tarihten sonra da cebinde seçim sonuçlarıyla dolaşıp durabilecek midir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.