DOLAR 5,7497
EURO 6,3862
ALTIN 272,8
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

AKP’nin Bedelini Türk Milleti Canıyla Ödüyor

Yıllardır “çözüm” diyerek, Türkiye’nin bir bölgesini dağdan indirilen eli silahlı katillere bırakıp, ülkenin varlığını ve çözenler, birden bire kahraman kesildiler. Öyle şeyler söylüyor, öyle savunmalar yapıyorlar ki, şaşırıp kalıyoruz. Sanki 13 yıldır bu ülkeyi bunlar yönetmedi, bu kirli sicil bunların değil.

Önce özür dileyin

Ortadoğu Gazetesi iki gün önce, “Önce milletten özür dileyin” manşetiyle çıktı.AKP adına söz söyleyenler eğer zerre kadar samimiyet ve iyi niyet taşıyorlarsa, önce bu ihanet sürecinden ve ülkenin bu perişan halinden dolayı milletten özür dilemek zorundadırlar. Bunu yapmadıkları gibi, açıklamalarıyla kendilerini daha çok ele veriyorlar. Sayın Cumhurbaşkanının Çin ziyareti öncesi havaalanında yaptığı açıklama tarihe geçmiştir ve AKP’nin siyasi menfaat uğruna feda edemeyeceği hiçbir değerin olmadığını bir defa daha kesin şekilde belgelemiştir. Bu açıklamalardan iktidarda kalmak uğuruna ülkenin varlığı ve birliği peşkeş çekildiği, şimdi de yeniden tek başına iktidar olabilmek için dağdaki hainlerin önü açıldığı anlaşılıyor. Benzer açıklamalar diğer AKP sözcülerinden de geliyor.

Bir hafta önceki Türkiye

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partisinin tiyatro salonuna dönüşen grup toplantısında yaptığı konuşmayı hayretle izledik. “Türkiye bir hafta önceki Türkiye değil” diyor. Zannedersiniz ki, 13 yıldır ülkeyi başka partiler yönetiyordu, şimdi AKP iktidar oldu ve her şey değişti. Sayın başbakan devri iktidarınızda ülkenin felakete sürüklendiğini itiraf ettiğinizin farkında mısınız? Bu sözü söylüyorsanız, önce bir hafta önceki Türkiye’nin hesabını vereceksiniz. En azından, bir özür dileyeceksiniz. HDP için söylediğiniz sözleri nereye koyacağız? Son gelişmelerle ilgili olarak HDP’nin bilgilendirilmemesini, “terör söz konusu olduğunda, açık tavır sergilemeyenlerin teröre karşı bilgilendirilme hakkı yoktur. Verilen bir bilgi kaç dakika sonra Kandil’e ulaşacak, bundan bile emin değilsek nasıl bir bilgilendirme yapabiliriz?” sözleriyle izah ediyorsunuz.

Bu sözler sicilinize uymuyor

Sayın başbakanın bu tespite aynen katılıyoruz. Terörle müzakere yerine, mücadeleye başlamış olunmasını olumlu buluyoruz. Dileriz ve umarız ki, bu mücadele göstermelik olmaz ve ihaneti yok edecek şekilde kararlılıkla yürütülür. Ancak, HDP için söyledikleriniz pek de sicilinize uymuyor. Şeref masaları kurup, ülkenin varlığı ve birliği üzerinden müzakere yürütürken, Dolmabahçe’de Sevr anlaşmaları imzalarken HDP terörle arasına mesafe mi koymuştu? Terör eylemleri için bir kınamada mı bulunmuştu? HDP ve PKK o zamanda ihanet içindeydiler, bugünde ihanetlerini sürdürüyorlar. Onların kalleşliklerini, kahpeliklerini kolaylaştıran, yol veren ve cesaretlendiren sizdiniz. Şimdi değişen, dönüşen ve duruma göre vaziyet alıp ucuz kahramanlığa soyunanları millet ibretle izliyor. HDP heyetinin Kan dillilere kolayca ulaşabilmesi için meclisten özel kanun çıkarıp, her türlü kolaylığı sağlayan siz değil miydiniz? İmralı canisi ile görüşmeler için özel Koster seferleri düzenlediğinizi bu millet unuttu mu zannediyorsunuz? Dağdan indirdiğiniz eli silahı katilleri şehirlere salan, devleti geri çekip ülkenin belli bir bölgesini bu katil sürüsüne terk eden, oralarda mahkeme kurulmasını, vergi toplanmasını, trafik denetimi yapılmasını, ayrı paçavralar sallanmasını seyreden sicilinizi nereye koyuyorsunuz?

Cumhurbaşkanını tamamlıyor

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ibret veren açıklamalarını nereye koyacağız? Tam da Cumhurbaşkanının açıklamalarını tamamlayan şeyler söylüyor. “Selahattin Demirtaş’ın Seni başkan yaptırmayacağız’ sözü çözüm sürecinde gerilimi başlattı” diyor. Ülke menfaati, milletin bölünmez bütünlüğü bu lafın neresine sığıyor? HDP Cumhurbaşkanının özel hesaplarını bozacak şeyler söylemese, başkanlık hayallerine hizmet etseydi, sorun olmayacaktı öyle mi? Bay Akdoğan, HDP’nin ülkenin varlığını ve birliğini dinamitlemesini, bir bölünme zemini oluşturmaya çalışmasını ihanet saymıyor da, Cumhurbaşkanının özel hesaplarını bozmasını, affedilmez bir hata olarak değerlendiriyor. Bu kadarla da kalmıyor, aynı hesaplara hizmet eden İmralı’daki bebek katilini ayırıp toz kondurmuyor.

Ne bekliyordunuz?

Başta başbakan olmak üzere AKP sözcüleri üç terör örgütünün eş zamanlı olarak Türkiye’ye saldırdıklarını söylüyorlar. Bir defa daha hayret ediyor, bir defa daha şaşırıyoruz. Ne bekliyordunuz? PKK ile masa kurup her istediklerini teslim etmenin diğer terör örgütlerine de emsal oluşturacağını, azdıracağını ve sıraya gireceklerini hiç aklınıza getirmediniz mi? Bu köşede bunu kaç defa yazdık, kaç defa sizi uyardık? Çanağınıza doğradığınız şimdi kaşığınıza geliyor. Acı ve ağır olan tarafı, sizin bu yanlışlarınızın, “çözüm süreci” diyerek, bütün hainleri azdırmanızın bedelini Türk milletinin canıyla, kanıyla, gözyaşlarıyla ödemesidir.

ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.