DOLAR 5,7460
EURO 6,3857
ALTIN 272,7
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Akp Ve Hdp Kaolisyon Yapmayı Hesap Ediyorlar

15.11.2013
66
A+
A-

İsmail Özdemir

Daha öncede defalarca kez vurguladık “dört parçalı sözde Kürt devletinin kurulması için Erdoğan’dan daha istekli kimse yok” diye. Ne Barzani nede PKK bu anlamda AKP’nin eline su dökemiyorlar. Terörist başı ile %95 oranında aynı fikirde ve vizyonda olan birinin tek başına iktidarda bulunması, “dört parçalı yapıyı” önlerine hedef olarak koyanların en büyük mutluluğu haline geldi.

Cumartesi günü Diyarbakır’da gerçekleşecek buluşma sadece Barzani-Erdoğan buluşması değil dört parçalı bölücü yapının her bir parçasının buluşması olacak. AKP kanadından gelen kimi açıklamalarda PKK’nın ve BDP’nin bu gelişmeden rahatsızlık duyacağı ifade edilse de gerçekte bundan memnun olanların başında PKK ve BDP geliyor.

Çünkü Diyarbakır PKK ve tüm bölücü mihraklar için nemli bir sembol olarak kabul ediliyor. PKK bölünmenin, özerkliğin adımının Diyarbakır’dan geçtiğini defalarca kez vurguladı. Yıllardır da bunun propagandasını yapıyor. Kürdistan’ın başkenti olarak Diyarbakır’ı gördüklerini de çeşitli vesilelerle duyurdular. Mesela Diyarbakır Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, 28 Temmuz 2012 günü yaptığı bir açıklamasında bu anlamadaki görüşlerini “Benim yüreğimden geçen özerk Kürdistan’ın başşehri Kamışlı’dır. Özerk Kürdistan’ın başşehri Diyarbakır’dır, özerk Kürdistan’ın başşehri Hevler’dir, (Erbil) özerk Kürdistan’ın başşehri Mahabad’dır.(İran’ın kuzeyi)” sözleriyle duyurmuştu.

Yani dört parçalı yapının peşinden koşturanlar için Diyarbakır’ın önemi büyük, Yeri ayrı ve bambaşka bir özellikte. Erbil ne ise Diyar bakır’ a da, Suriye’nin kuzeyindeki bölgelerden bir olan Kamışlı’da ve İran’da bulunan Mahabad adı verilen geçmişte kurulduğu söylenen merkez de o dur

Diyarbakır olmadan, dört parçalı yapının da hayat bulamayacağını şer odaklarının hepsi biliyor. Ancak bu zamana kadar bu mesel için Türkiye’nin asla aşılamayacağını da biliyorlardı. Ne zaman ki Recep Tayyip Erdoğan çıkıp (2004) “Diyarbakır’a çok farklı bakıyorum. Yani Diyarbakır istiyorum ki şu anda, yani Amerika’nın da hani düşündüğü Büyük Ortadoğu Projesi var ya, Genişletilmiş Ortadoğu… Yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir. Bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım.” dedi, işte o vakit Türkiye’nin etrafında sırtlanlar misali bekleyen kan emici, bölücü mihraklar hayatlarında hiç olmadığı kadar umutlanmış oldular.

Gerçekten de geldiğimiz noktada AKP ve Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’ı “bir merkez ve yıldız” yapmaya çalışıyor. Barzani ile Cumartesi günü gerçekleşecek buluşma, PKK’lı Şivan Perver’in bu buluşmada yerini alacak olması ve ortakça söylenecek şarkı-türkülerle de bu durum kutlanmış olacak.

Terörist başı, PKK ve Barzani’ye göre Lozan’ın intikamı da böylelikle alınmış olacak. Çünkü dört parçalı yapıyı diline dolayanların dem vurdukları en temel mesele Lozan Antlaşması. Bu antlaşmayla tüm emellerinin suya düştüğünü defalarca kez söylediler. Yani Türkiye’nin dünyadaki varlığının nişanesi olan antlaşmanın yarattığı koşulların ortadan kalkmasını istiyorlar. AKP de buna destek veren en büyük cenah.

Böylesine müşterek hedeflerde buluşan grupların hali hazırda iktidarı AKP sayesinde paylaşıyor olmaları da malum. Terörist başı İmralı’da BDP’liler ile yaptığı ilk görüşmede “AKP’yi iktidara getiren ve 10 yıldır orada tutan benim” derken vahim bir gerçeği gözler önüne sermişti. Şimdi siyasi gündemin gelişmelerine bakarak, AKP’nin günden güne erimeye başladığı bir dönemde BDP’nin birden HDP isimli başka bir partiye evrilmesi de aslında başka bir anlam taşıyor. PKK artık adım adım AKP ile hissiyat, fikriyat ve hedefte paylaştığı ortaklığı iktidara da götürmek istiyor.

PKK’ya verilen tavizlerin ulaştığı boyut Türk Milleti’nin gözünün önünde dururken, AKP’nin artık tek başına iktidar olamayacağı gün gibi ortada bulunuyor. Yeni dönemin iktidarının koalisyon olması son derece kuvvetli. Şer odakları bunun için AKP ve PKK’nın yeni partisi, terörist başının talimatı ile kurulan HDP’nin koalisyon ortağı olmaları için hesap yapıyorlar. Basit bir soru sorayım tam da bu noktada. Sizce Recep Tayyip Erdoğan böylesi bir gelişmeye olmaz, yapmam der mi? Cevabı son derece açık, hatta geçmiş tecrübelerle ile sabit.

Diyarbakır’da gerçekleşecek buluşmaya bu açıdan bakın derim. AKP, HDP, BDP, PKK ve Barzani Diyarbakır’ı yıldız yapmaya, yani bir türlü toplanamayan Kürt Ulusal Kongresi’nin önündeki sorunları kaldırmaya, yani dört parçalı yapıyı kurmaya, yani Türkiye’yi bölmeye ve tüm bunları da yaparken de “Türkiye’yi beraber yönetmeye” hazırlanıyor.

Şerefi, namusu, vicdanı olan kimsenin bu ortaklığa destek vermeyeceği kesindir. Önümüzdeki günlerde çok daha vahim gelişmelerle karşı karşıya kalacağımızı şimdiden söylemek mümkün. AKP bu ülkenin başından geldiği gibi gönderilmeden Türkiye’nin huzurlu bir ülke olması mümkün değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.