DOLAR 5,9478
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Akp Ve Cemaat Arasındaki Gerilimde Yeni Perde

14.08.2013
49
A+
A-

İsmail Özdemir

İktidar kanadı olan AKP, toplumda nüksetmeye başlayan “Cemaat ve AKP’den kopuyor” düşüncesi karşısında başlangıçta “yok öyle bir şey” dese de, sonraki zamanlarda bizzat Başbakan Erdoğan’ın ağzından yapılan “aramıza fitne sokmaya çalışanlar var” türünden açıklamalar ile aslında ortada bir sıkıntının var olduğu anlaşılmıştı.

Son bir kaç aydır Zaman Gazetesi’ndeki köşe yazarlarının yazdıkları yazılarla ve AKP’li olan bazı diğer gazete yazarları arasındaki karşılıklı polemikler, atışmalar hepimizin malumu. Hele ki son günlerde bu atışmaların dozunun arttığını düşünürseniz, iki kesiminde artık bir birinden ayrı şeyler düşündüğünü ve ayrı yere baktıklarını görürsünüz. Demek ki sıkıntı büyük ve telafi edilemeyecek boyutta.

Her ne kadar yazının başında “Cemaat AKP’den kopuyor” düşüncesi yaygın desem de acaba işin doğrusu “AKP Cemaat’ten kopuyor” düşüncesimidir, burası önemli. Zira bu ikiliden hangisinin merkez olduğu ve esas itibarıyla gücü elinde bulundurduğunun cevabıyla ancak sağlıklı bir sonuca ulaşılabilir. Ama ortadaki güç neyin nesidir işte bu da bir başka soru. Türkiye’yi kimin yöneteceğine yalnızca Türk Milleti karar verirken, bir tarafta AKP, diğer yanda ise Cemaat kendisine neye dayanarak pay çıkarma yarışına giriyor, bunu sizlerin takdirinize bırakıyorum.

İşte sıkıntı da tam burada başlıyor. Yani her iki kesimde asıl gücün ve doğrunun kendi tarafında olduğuna inanıyor ve duruşlarından taviz vermiyor gibi görünüyor. Bir taraf iktidarın kimseye borçlu olmadığını düşünürken, diğer taraf o iktidara sağladıkları destekten ötürü kendilerine haklarının, gereken ilgi ve saygının teslim edilmesini istiyor gibi bir anlayış hakim.

Zira 2002 yılından bu yana AKP için Zaman Gazetesi kendisini adeta paraladı. En büyük AKP propagandasını da onlar yaptı, bu herkesin kabulüdür. Karşılıklı ne alındı, ne verildi, yada ne verilmedi gibi tahmine dayalı düşünceler vakit kaybından başka bir anlam ifade etmez bu noktada.

Yalnız bir konu var ki, aslına bakarsanız bu ikili arasındaki kopuşun en net gün yüzüne çıktığı gelişme oldu. AKP’nin terörist başı ile başlattığı müzakere sürecine destek verip aynı bebek katilini kast ederek “Sulh için el de öpülür, etek de” diyen Cemaatin bu tavrına karşılık İmralı canisinin, Fetullah Gülen’e yönelik ağır ithamda bulunmasıyla beraber AKP-Cemaat arasındaki gerilimde kendisini göstermeye başladı.

Hatta o vakit, terörist başının ifadeleri karşısında sesini soluğunu çıkarmayan AKP’lilere bozularak “Aforizmalar Eşliğinde Sürece Destek” başlıklı bir yazı yazan Zaman Gazetesi Yazarı Ekrem Dumanlı’ya bizlerde “Ekrem Dumanlı, Kafanız mı Dumanlı?” başlıklı bir yazıyla cevap vermiş ve “Kamuoyuna yansıyan bir hissiyat olarak düşüncelerde yer bulmaya başlayan AKP ve Cemaat arasında olduğu söylenen soğuklukta, AKP açıktan vuramadığı, vuramayacağı darbeyi bebek katili aracılığı ile sizlere vurmuştur…AKP nazarında İslam düşmanı, eli kanlı teröristler kadar değeriniz yokmuş ya, acırız da düştüğünüz bu halinize acırız… İzlediğiniz yayın politikasıyla yıllardır AKP’nin değirmenine su taşıdınız, kendinizi paraladınız ama sonuç size koca bir tokat olarak döndü. Günümüz gençliğinin meşhur tabiri ile karizmanız artık yerlerde sürünüyor.” şeklinde kendilerine çağrıda bulunmuştuk. Demek ki bugünlere kadar değişen pekte birşey olmadı. Aradaki gerginlik daha da arttı.

Ayrıca bazı televizyon programlarında yayınlanan kimi tartışma programlarında, AKP ve Cemaati temsil ettiği ifade edilen gazeteciler canlı yayında bir birlerinin üzerine bile yürüdü. Ortada iktidar tarafından inkar edilen ancak Cemaat tarafından açıkça hissettirilen fikir ayrılığının ne derece ciddi bir kırılma yaşadığını da bu şekilde tecrübe ettik.

Zaman Gazetesi’nin yayın politikasında iktidara yönelik çağrıların günden güne eleştiriye, şimdilerde ise ikaza dönmeye başlaması karşılıklı ilişkilerin boyutunun nasıl şekillendiğini anlamamıza yetiyor. Ve öyle görülüyor ki ortadaki kendileri adına olan sıkıntı devam edecek. Sonucunun ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

İsmi, cismi, adı, sanı ne olursa olsun kim Türk Milleti’nin birliğinden, bütünlüğünden ve hürriyetinden yana kesin taraf olursa, kazanan da o olur. Örnek arayanlar 44 yıldır her alanda haklı mücadelesini yılmadan, yıkılmadan ve bozulmadan sürdüren Ülkücü Hareket’e baksın. Çünkü bu ülkü, Hak’kın yolunun neferi olmanın parolasıdır. İspatı bugünler, işareti ise yarınlardır.

Acaba bu dediğimiz saflık, erdem ve özellik başka kimde mevcut?..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.