Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

AKP, PKK’ya Yasal Düzenleme Getiriyor

06.06.2014
A+
A-

AKP’nin Diyarbakır’da düzenlediği ihanet süreci çalıştayına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, yaptıkları konuşmada İmralı canisini nasıl muhatap alıp, “şeref” görüşmeleri yaptıklarını anlattılar. Atalay’ın, yeni yol haritasında yasal düzenleme yapılacağını ve bunun için Meclis’e gidileceğini açıklaması, İmralı canisine nasıl teslim olduklarının itirafı oldu. İmralı’ya giden HDP Milletvekilleri bebek katilinin AKP’ye yeni bir yol haritası verdiğini açıklamışlardı.

AKP’nin bakanları, Cumhurbaşkanlığı icazeti alabilmek için bebek katiline nasıl teslim olduklarını övünerek anlattılar. Diyarbakır’da düzenlediği ihanet süreci çalıştayına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı Efkan Ala, yaptıkları konuşmada İmralı canisini nasıl muhatap alıp, “şeref” görüşmeleri yaptıklarını anlattılar. Atalay’ın, yeni yol haritasında yasal düzenleme yapılacağını ve bunun için Meclis’e gidileceğini açıklaması, İmralı canisine nasıl teslim olduklarının itirafı oldu. İmralı’ya giden HDP Milletvekilleri bebek katilinin AKP’ye yeni bir yol haritası verdiğini açıklamışlardı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’da, “Bir şey gözden kaçıyor. Türkiye görüşmeleri eskiden de yapıyordu. Ancak başka ülkeler aracılığıyla yapılıyordu. Biz onları da aradan çıkardık. AKP kendisi görüşüyor” diyerek, bebek katiliyle nasıl muhatap olduklarını ilan etti. Böylece İmralı’ya giden HDP milletvekillerinin bebek katiliyle siyasi görüşmelerin başladığı yönündeki açıklamaları da doğrulanmış oldu. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın İmralı’ya giderek bebek katiliyle görüştüğü haberleri medyaya yansıdı.

ATALAY’IN YOL HARİTASI İTİRAFI

Diyarbakır’da devam eden ve AKP Ar-Ge başkanlığının düzenlediği ve adına “Çözüm Süreci” denilen, aslı “ihanet süreci” olan çalıştayı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yeni aşamada yasal düzenlemeler yapılacağını ve Meclis’e gidileceğini açıkladı. Atalay, “Yeni yol haritası tarihli somut ve sonuca götürücü olacak. Eğer yol haritası gerektiriyorsa yasal düzenleme de yapılacak meclise de gidilecek. Bütün bu boyutlarıyla çalışmamızı sürdürüyoruz.” dedi. Atalay sözlerine şöyle devam etti: “Yeni bir yol haritası üzerindeyiz. Sürece yeni bir ivme kazandırma çalışmamız var. 30 Mart seçimi arefesinde seçime yoğunlaşmıştık ama şimdi tekrar sürece yoğunlaşmamız arttı. Başbakanımızın başkanlığında uzun bir değerlendirme yaptık. Yeniden geldiğimiz safhadan itibaren daha somut periyodu belli bir yol haritası üzerinde çalışma kararı çıktı.

Şu anda biz bu çalışmayı yapıyoruz. Burada tabii ki diyaloglarımız sürüyor. Son zamanlarda siyaset kurumunu ön planda tutma yönünde çabalarımız var. Doğrusu biz siyaset kurumunu daima en önemli ayak olarak görüyoruz. Nihai hedefimiz bütün bu konular sorunlar ülkenin bütün dertleri siyaset içinde tartışılsın ve çözülsün. Tam da bu ortamda bu çatışmalardan önce planlanmış ama çok zamanlı bu çalıştay gündeme geldi.”

Atalay’ın sözünü ettiği yol haritasının İmralı canisi tarafından hazırlandığını HDP milletvekilleri günler öncesinden ilan ettiler. Atalay’ın “diyalog” dediği şeyin de, İmralı canisiyle şeref üzerinden yapılan doğrudan görüşmeler olduğu anlaşıldı. Atalay’ın açıklamaları İmralı canisinin HDP milletvekilleri aracılığı ile verdiği talimatların nasıl yerine getirildiğini ibret verecek biçimde ortaya koydu.

Çalıştay’da konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala da, “Bu süreçte yol haritamızı koyuyoruz ve kararımızı ciddi bir şekilde gerçkeleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadeleriyle sürece İmralı canisinin belirlediği yeni yol haritasıyla devam edileceğini açıkladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.