DOLAR 5,9482
EURO 6,6646
ALTIN 291,3
BIST 114.754
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

AKP, PKK’nın emrini yerine getiriyor

30.07.2013
56
A+
A-

Orhan Karataş

Hükümet demokrasi paketine son şeklini vermiş ve bayramdan önce bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanabilirmiş. Demokrasi paketi denilen şeyin içinden bu ülkenin hayrına, bu milletin menfaatine bir şey çıkacağını, hukukun, demokrasinin işlemesi yönünde maddeler olacağını bekleyen varsa, boşa heveslenmesin. “Demokrasi paketi” dedikleri şey, PKK’nın üçüncü aşamaya geçilmesi, yani son darbeyi vurmak için ivedi olarak yerine getirilmesini istediği düzenlemelerdir.

İmralı canisinin tutanaklarında var

Şimdi bu pakette nelerin olacağı konuşuluyor. Akıl ve izan sahibi herkes nelerin olacağını kolaylıkla kestirebilir. Kaldı ki sayın başbakan, “son kongremizde yayınladığımız bildiri, bir manifesto niteliğindeydi. Merak edenler oraya baksınlar” türünde bir açıklama yaparak çok önemli bir ipucu vermiştir. Manifesto denilen o metinde PKK’nın bütün talepleri ve hedefleri ayrıntılı biçimde yer alıyor. Haliyle paketten çıkacak şey de PKK’nın çok hayati gördüğü ve amacına ulaşmakta hükümete dayattığı düzenlemeler olacaktır. Ancak, hiç bunlara gerek yok. Pakette ne olacağını merak edenler, açsın İmralı’daki bebek katilinin BDP milletvekilleriyle yaptığı görüşmenin tutanaklarını bir defa daha okusunlar. O tutanakta bebek katili ne söylemiş, ne istemiş ve neyi öngörmüşe, pakette de noktası virgülüne kadar onlar yer alacaktır. Nitekim, bugüne kadar yaşananlar ve yapılanlar, o tutanaklardakiyle tamamen aynıdır.

Tehdit ettiler

Burada akla gelebilecek soru, meclis tatilde olmasına rağmen niye bu kadar acele edildiğidir. Paket açıklansa bile kanunlaşması için meclisin açılması, yani 1 Ekim tarihi beklenecektir. Bu acelenin sebebi gayet açıktır. Çünkü PKK böyle istemiş ve AKP’ye yapılan anlaşmalara uyulmaması durumunda ne olacağını bildiren tehditler yöneltmiştir. İmralı’daki cani Eylül ayına kadar ikinci aşama dedikleri düzenlemelerin tamamlanmasını isterken, dağdaki elebaşı, üçüncü aşamanın bile 15 Ekim’e kadar tamamlanmasını, aksi halde yeniden kan dökeceklerini ilan etmiştir. Bugüne kadar sessiz kalan AKP’nin bu tehditlere cevabı, istenileni kayıtsız şartsız yerine getirmek şeklinde olmuştur ve derhal paket hazırlanmıştır. İmralı canisi veya dağdaki katiller eğer, meclisin olağanüstü toplantıya çağrılarak, bu paketin bir an önce kanunlaştırılmasını isterse, hiç şüpheniz olmasın AKP onu da yapar. Meclis toplanmasa dahi, en azından PKK’nın her istediğinin yapılacağı gösterilmiştir. Daha açık ve net ifadesiyle, PKK emretmiştir, AKP yapmıştır.

Bebek katilini serbest bırakacaklar

Bu paketle birlikte bölgede oluşturulan fiili bölünme, daha legal ve kalıcı bir hal alacaktır. Eli silahlı katiller daha kolay cirit atacak, bölge halkı üzerindeki bölücü baskı daha da ağırlaşacaktır. Doğal olarak bunun bir takim siyasi sonuçları da olacak, adı konulmasa bile özerk yapı oluşturulacaktır. Hatta BDP ve PKK’nın bu yönde bir ilanı olması da kuvvetle muhtemeldir. İkinci aşama böylece tamamlanmış olacak ve sıra üçüncü aşamaya gelecektir. Bu aşama dağdaki katillerin şehre inmesi, elebaşların resmi ve legal siyaset yapması ve en önemlisi İmralı’daki bebek katilinin serbest bırakılmasıdır. Sıranın artık caninin serbest bırakılmasına geldiğini bölücü hainlerin tamamı ve uzantıları her gün tekrarlıyor ve AKP’den bugüne kadar bunu yalanlayan olmadı. “Şimdi zamanı değil veya şimdilik böyle bir şey gündemimizde yok” açıklamaları, zamanı geldiğinde bunun da yapılacağının itirafıdır.

Türkiye çembere alınıyor

İçeride de, dışarıda da şartlar hazırlanmıştır. Irak’dan sonra Suriye’de de özerk bir yapı oluşturulmuş ve böylece Türkiye çembere alınmıştır. BDP sözcüleri ve PKK elebaşları bunu çok açık şekilde ifade ediyorlar. Hasip Kaplan Türkiye’nin üç tarafının Kürdistan’la çevrileceğini söylerken, Selahattin Demirtaş da, Türkiye’nin Kürt komşuları olmasından rahatsızlık duyulmaması gerektiğini beyan edecek kadar küstahlaşmış ve haddini aşmıştır. AKP’den bu ihanetlerin hiç birine itiraz gelmediği gibi, bazı hainler bu duruma artık alışılması gerektiğini alçaklığını göstermekte sakınca görmemişlerdir. Nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar.

Irak ve Suriye yıkılmasaydı

Kuzey Irak’da 1,5 milyon Müslüman kanıyla, Suriye’de 100 bin insanın canıyla kurulan Kürdistan, Türkiye’de AKP marifetiyle hayata geçirilmektedir. Bu durum Irak’da katliam yapan ABD askerlerine sağ-salim ülkelerine dönmeleri için niçin dua edildiğini, Barzani’nin nasıl şeref misafiri olduğunu, Suriye’nin her türlü imkan seferber edilerek niçin bataklığa dönüştürüldüğünü de açık ve net şekilde ortaya koyuyor. Oralarda bu yaşananlar olmasaydı, Irak, Suriye bütünlüğünü korusaydı, bugün Türkiye’de bu kadar kolay sonuç alınabilir miydi? 11 yıldır alt yapıyı hazırladılar, hazmettirdiler, şimdi de son noktayı koyuyorlar. AKP’nin içinde olduğu, yardım ettiği, destek verdiği hiçbir şey tesadüf değildir ve tamamında kaybeden ne yazık ki, İslam dünyası ve Türk milleti, kazananlar ülke ve millet düşmanları, bölücüler ve BOP’un sahipleri olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.