Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Akp-Pkk İkilisi Birbirine Değil Türkiye’ye İhanet eder

14.10.2013
A+
A-

İsmail Özdemir

PKK geride kalan hafta AKP’nin açıkladığı demokratikleşme paketi ile ilgili görüşlerini açıkladı. AKP’nin bu zamana kadar kendisini ulaştırdığı konumdan yararlanarak propagandasını daha üst noktaya taşıyan PKK’nın değerlendirmelerine bakınca Türkiye’nin ne derece rezil bir anlayışla idare edilmeye çalışıldığını görürsünüz.

PKK’nın yaptığı bu açıklamaların ardından bir çok AKP yandaşı yazarın hala ılımlı havadan türküler çalması ve herşeyin iyiye gittiğini söylemesi ülke olarak ne derecede büyük bir garabetle boğuştuğumuzu görmemize yeterli oluyor.

PKK’nın açıklamasında “3 Temel Talep” başlığı adı altında verilen “Kürtlerin varlığının, kimliğinin, Kürt kültürünün anayasal ve yasal güvenceye alınması, Kürtlerin bir toplum olarak kabul edilmesinin gereği özyönetiminin, yani demokratik özerkliğinin kabulü ve anadilde eğitiminin kabul edilmesi” konularının hepsi bana sorarsanız zaten AKP ile daha önce müzakere edilen ve anlaşmaya varılan konuların ta kendisidir. PKK’nın bu alandaki tepkisinin temelini birileri “AKP’den farklı düşünüyor” algısına oturtarak ihaneti gizlemek istemesine karşın, durumun özünde yatan sorunun AKP-PKK ikilisinin birbirinden farklı düşünmesi değil, anlaşamaya varılan konuların hayata geçirilmesinde değerlendirilecek takvimden kaynaklandığını ısrarla vurguluyorum.

Kendisini Oslo’da kurulan ihanet masasında çok net bir şekilde gösteren bu durumundaki temel mantık, PKK’nın bugün konuşulan ve “imkansız” olarak değerlendirilen taleplerinin AKP tarafından kabul edildiği ancak meselelerin büyüklüğü ve birden açıklanması halinde toplumda yaratacağı infial sebebiyle zamana yayılarak, yavaş yavaş hayata geçirilmeye çalışılacağı bizzat sorumlu kişiler tarafından açıklanmıştı.

Seçim dönemlerinin hepsinin öncesinde AKP için çalışan PKK çok iyi bilmektedir ki, seçimlerden sonrada AKP kendisi için çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir. Bunun için AKP’nin seçimlerden başarıyla ayrılması PKK için BDP’nin başarısından da daha önemli bir hal alıyor. Bu birinden ayrılmaz ikilinin en son isteyeceği şey ortağına zarar gelmesidir. AKP varını yoğunu İmralı ve Kandil arasına sermiş, PKK ise 30 yılı bulan kanlı ve kahpe faaliyetlerinde ilk defa büyük kazanımlar elde ettiğini bilerek AKP’ye karşı “vefasından taviz vermeyerek” ilerleyecektir.

İşte bu nedenlerle bugünlerde yaşanılan ikili arasındaki gerginliğin bence suni olduğunu belirtmem lazım. Zira bunun aksi olan mesele konunun, izahını yapmaya çalıştığım tariften farklı bir yanı değil, bilhassa sonuçlarından bir tanesidir.

PKK süreç denilen ihanet oyunu içerisinde günden güne güçlenmiş, terörist sayısını artırmış, koşullarını kendi açısından daha iyi bir noktaya taşımış, eksik veya yetersiz olan ikmalini tamamlamışsa ve bunlarla beraber kanlı eylemlerine kaldığı yerden ola ki devam ederse ihanetle suçlanması gereken PKK mı olmalı yoksa AKP mi?

AKP ye göre ihanet edenin PKK olduğu, aynı zamanda süreci sabote etmeye de çalıştığı algısı yaratılmaya çalışılıyor. Nedense kimse AKP’nin Türk Milleti’ne yaptığı ihanetten bahsetmiyor. Açılanan demokratikleşme paket ile beraber milletin esasını ve temelini bir arada tutan mayanın hedef alındığını kimse konuşmuyor, konuşturmak da istemiyor.

Ancak neresinden bakarsanız bakın artık mızrak çuvala sığmıyor. Olan biten herşey, her haliyle karşımızda bulunuyor. Biraz olsun aklını kullanan, vicdanı körelmemiş, Allah’tan korkan kim varsa olan biten herşeyi görüyor.

PKK, AKP’yi “fırsat” olarak gördüğünü terörist başı dahil Kandil’deki birçok terör örgütü yöneticisi aracılığı ile çoğu defa açıkladı. Bu muhteşem ikilinin birbirine ihanet edeceğini kimse boş yerene düşünmesin. Çünkü AKP-PKK ikilisinin lügatinde yer alan ihanet tanımının tek hedefi Türk Milleti’nden başkası değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.