Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

AKP-PKK-Barzani-IŞİD-İsrail

14.07.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Yazının başlığı AKP’nin yeni Türkiye’sinin kodlarını veriyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın diline doladığı yeni Türkiye’yi, PKK, Barzani, IŞİD ve İsrail’le birlikte oluşturuyorlar. Elbette yeni Türkiye oluşurken, içinde bulunduğumuz bölgede de yenilikler meydana geliyor. Başbakana boşuna “dünya lideri” demiyorlar. Öyle bir dünya lideri ki, ülkesiyle birlikte bölgesini de tarumar edip, üzerine tüy dikiyor. Hele bir de Cumhurbaşkanı olursa siz o zaman görün yeni Türkiye’yi ve dünya liderini!

Ülkenin varlığı ve birliği

PKK artık açık ve aleni biçimde AKP’nin ortağı durumundadır. İmralı’daki bebek katili talimat veriyor, yol haritası gönderiyor, AKP bunları emir sayıp anında yerine getiriyor. Daha birkaç gün önce bebek katilinin dayatmasıyla ülkeyi bölme görüşmeleri yapmayı suç olmaktan çıkaran ve dağdaki eli kanlı katillerin şehirlere dağılmalarını sağlayan tasarıyı meclisten geçirdiler. Türkiye’nin belli bir bölgesi zaten fiilen ayrılmıştı. Ayrı bir dil konuşuluyor, ayrı paçavralar asılıyor, ayrı vergi toplanıyor, ayrı asayiş birimleri oluşturuluyor. Başbakan, “Kürdistan” diyerek ismini koydu, “Sivas’ın ötesi” diyerek sınırlarını da çizdi. Şimdi bunu resmi ve legal hale getiriyorlar ve bunun adına da “yeni Türkiye” diyorlar.

Kürt devleti

Şu tesadüfe bakanız ki, içerideki ihanete paralel olarak dışarıda da çok yeni gelişmeler yaşanıyor. AKP’nin onur konuğu Barzani, Türkmen soykırımı ile ele geçirdiği Kerkük, Erbil, Tuzhurmatu gibi şehirleri de içine alan bir Kürt devleti için son rötuşları yapıyor. Barzani ihanetinin sonucunda Irak lime lime olmuş durumda. Yeni devletçiklere doğru hızla yol alınıyor. Bütün bu gelişmeler için zemini AKP’nin büyütüp beslediği IŞİD hazırlıyor. Suriye sınırımızın tamamı bu sayede PKK uzantısı PYD’nin kontrolüne girdi. Kuşatma güneyden ve batıdan tamamlanmak üzere. Bu durum PKK’ya da IŞİD gibi terör örgütlerine de emsal teşkil ediyor. Daha da azıyor, daha da ümitleniyor, daha da cesaretleniyorlar. Türkmenlerin feryadını duyan olmadı, kaçırılan Konsolosluk görevlilerimizden bir haber yok, ama Yahudi Barzani’nin Irak’ı bölüp Kürt devleti kurma hazırlıklarına ilk destek, AKP sözcüleri ve İsrail’den geldi. Hüseyin Çelik, Kürt devletinden rahatsız olmayacaklarını ilan ederken, İsrail’de ilk tanıyan ülke olacaklarını duyurdu. Paslaşmanın güzelliğine bakar mısınız? Alın size yeni Türkiye!

İsrail en güvenli dönemini yaşıyor

Gelelim zurnanın en romantik sesi çıkardığı yere. Malum sayın başbakanımız İsrail’e “van münit” diyerek büyük bir kahramanlık sergilemiş ve dünya lideri olduğunu göstermişti! Fakat, her ne hikmetse bu tiyatronun sahnelenmesinden hemen sonra İsrail tarihinde hiç olmadığı kadar rahat ve güvenli bir ortama kavuştu. Kendisine tehdit unsuru olan ne kadar lider varsa tamamı ortadan kaldırıldı. Artık ne Saddam, ne Kaddafi, ne Esat ve hatta ne de Mübarek’le uğraşmak zorunda. Irak’tan Suriye’ye, Tunus’tan Libya’ya İsrail’i rahatsız eden bütün ülkeler bir iç savaş ortamına getirildi. Bu da yetmedi, İsrail’i başta İran olmak üzere İslam ülkelerinden gelebilecek saldırılara karşı koruyacak olan füze kalkanı bizim topraklarımıza yerleştirildi. İsrail, AKP sayesinde sırtını sağlama aldığı gibi, kurulduğu günden bu yana en rahat ortamı buldu. Sayın başbakanın bu vahameti milletten gizlemek için yeni bir tiyatro oynayarak Gazze’yi ziyaret kahramanlığına dahi izin vermediler. İsrail şimdi, bu mübarek Ramazan ayında Gazze’ye yaptığı alçak saldırılarla oluk oluk Müslüman kanı akıtıyor ve başta AKP olmak üzere, bütün dünya bunu seyrediyor. Sayın başbakanımız boşuna Yahudi üstün cesaret madalyası almadı. İşte size AKP’nin yeni Türkiye’si.

Ne komşumuz, ne dostumuz kaldı

AKP’nin yeni Türkiye’si BOP yolunda sonu belirsiz bir uçuruma doğru hızla yol alıyor. Ne yüzüne bakabileceğimiz bir komşumuz, ne yardım isteyebileceğimiz bir dostumuz kaldı. Barzani ile bebek katili arasına sıkışmış durumdayız. Hiç utanmadan bir de bu rezilliği, “değerli yalnızlık” diye bu millete yutturmaya uğraşıyorlar. Sadece İslam ülkeleri değil, batının bakışı ve yaklaşımı da aynı. Beyzbol sopasının sahibi Obama artık Erdoğan’la muhatap dahi olmuyor. En fazla yardımcısı Biden’le görüşme yapılabiliyor. AB ülkelerinin tamamı Erdoğan ismini duydukları zaman, aralarına kalın bir duvar koyup, uzak duruyorlar. Almanya, Fransa ve Avusturya ziyaretleri öncesinde ve sonrasında yapılan açıklamalar, bir Türk vatandaşı olarak içimizi sızlattı. Tarihte ilk defa bir Türk başbakanına, kendi ülkelerinde de gerginlik çıkabileceği endişesiyle açık ve kesin şekilde, “gelme” mesajı gönderildi. İşte AKP’nin yeni Türkiye’sinin başka bir fotoğrafı daha.

Borç batağı ve yolsuzluklar

İçeride de durum farklı değil. Türkiye’nin en küçük ilçesinden metropollerine kadar her yerde huzur TOMA’larla, polis birlikleriyle sağlanabiliyor. Ekonomi masallarının da sonu geldi. İçi boş övünmeler artık hiçbir işe yaramıyor. Vatandaş borç batağında debeleniyor. Devletin resmi rakamları kredi kardı borçlarının, banka kredilerinin geri dönüşü imkansız bir noktaya ulaştığını ve büyük bir sosyal ve ekonomik çöküntünün kapıya dayandığını ortaya koyuyor. Başbakanın bizzat kendisi 12 yıldır ülkeyi çetelere, paralel yapılara nasıl teslim ettiğini uzun uzun anlatıp, bir de bundan kendine pay çıkarıyor. Yolsuzluk ve rüşvet skandalları ile dünya tarihine geçtik. Cumhuriyet tarihinde 4 bakanı birden rüşvet ve yolsuzluk iddiaları sebebiyle görevden alınan ilk hükümet olma şerefi, yine AKP’nindir. Ülkenin başbakanı evinde milyar dolarlar istifleme iddiasıyla karşı karşıyadır. Açıkladığı mal varlığı üzerinden trajikomik tartışmalar yapılıyor. AKP’nin yeni Türkiye’sinin iç yüzünü de bu vahametler oluşturuyor.

Alın size dünya lideri, alın size yeni Türkiye. Bu sicille bir de Cumhurbaşkanı olmaya talipler. Eğer bu millet bunu da hazmederse, siz asıl o zaman görün yeni Türkiye’yi. Tabi eğer “Türkiye” diye bir devlet bulabilirseniz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.