Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Akp Neye İnanıyor?

28.10.2013
A+
A-

İsmail Özdemir

Başbakan Erdoğan’ın geride bıraktığımız hafta meclis grup toplantısında söylediği “gerekirse yol için Cami yıkarız” malindeki sözü hala tartışılmaya devam ediyor.

Nasıl edilmesin?Bu ülkede sebebi ne olursa olsun Camileri yıkabileceğini söyleyen başka kimse oldu mu? Ülkenin yaşadığı en buhranlı dönemlerde bile böylesi bir mesele asla gündeme gelmedi. AKP’ye kadar görüşü ne olursa olsun hiçbir siyasi akım dahil Cami yıkmayı aklına getirmediği gibi söylemedi bile.AKP ise Cami yıkabilecek bir zihniyete sahip olduğunu Başbakan Erdoğan’ın ifadeleri ile ortaya koymuştur.

Eminin birçoklarınız benzer hikayeleri Anadolu’nun dört bir tarafında duymuşsunuzdur. Birçok yerde Cami inşası için insanların nasıl seferber olduğunu, kimisinin maddi destekle, kimisinin emekle, kimisinin de kendisine ait olan arazisini Cami inşası için bağışlayarak destek verdiğine şahitlik etmişsinizdir. Çünkü Müslüman Türk Milleti, Yüce Rabbimizin “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur. (Tevbe 18)” ayetinde emrolunanı uygulamaya gayret göstermektedir.

Bu ayete bakarak AKP ve Başbakan Erdoğan’ın “gerekirse Cami yıkarız” sözünün hangi kalıba sokmak lazımdır?

Camiler Müminlerin, Allah’ın davetine icabet edip buluştukları mekanlardır. Ayrım yapmaksızın tüm Müslümanların buluştuğu yerlerdir. Dolayısıyla Camiler üzerinde başta Cenabı Allah olmak üzere tüm Müslümanların hakkı bulunmaktadır. Şimdi bu nasıl bir “hak” anlayışıdır ki başında “gerekirse” deyip “Camilerin yıkılabileceği” ifade edilmiştir? İslam ve Türk tarihinde böyle bir uygulamanın var olduğuna şahitlik eden olmuşmudur hiç?

Haçlı Orduları ve İslam düşmanları haricinde Camilerin yıkılması için el uzatan hiçbir kimse yoktur. Sorsanız onlarda AKP ile aynı türden cevaplar verirler. Bugün çıkıp Balkanlara gidin, ecdat yadigarı toprakları dolanın ve eskiden Cami olan ancak Balkanları kaybetmemizin ardından yıkılan Camilerin akıbetlerinin ne olduğuna bir bakın. Kimisi Kilise yapılmak üzere, kimisi meydan, kimisi de “yol yapılmak” bahanesi ile yıkılmıştır. Osmanlı, İslam ve Türklük düşmanlarının Camileri neden yıktıklarıyla alakalı bahaneler arasında rastlayacağınız gerekçeler işte bunlardır. Her biri delilleriyle ortada duruyor. Ama en önemlisi AKP ve Başbakan Erdoğan’ın “yol için gerekirse Cami yıkar, başka bir yere yaparız” sözü ile ne kadar da benzerlik gösteriyor değil mi?

ABD’nin “Haçlı Seferi” olarak ilan ettiği Irak’ın işgaline destek veren ve ABD askerlerinin Hz. Ali’nin türbesinin bulunduğu alandaki dahil pek çok Cami’yi bombalamasına, yakıp yıkmasına ses çıkarmayan AKP’nin ve Başbakan Erdoğan’ın hassasiyetinin ne olduğunu bilenler şimdi “yol için gerekirse Cami yıkarız” sözünü garipsemezler.

Hadi geçelim Irak’ı ve Başbakan Erdoğan’ın orada Camileri yakıp yıkan ABD askerleri için 2003 yılında söylediği “ABD’nin Irak’ta savaşan kahraman bay ve bayan askerlerin en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en az zamanda dönmeleri temennisi ile duacıyız.” sözlerini… Gelelim ülkemize ve Adana İncirlik Üssü’nde görevli aynı ABD askerlerinin üssün yakınında bulunan bir Camiye “ayakkabıları ile girip” Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yırtmaları karşısında ne yaptığına. Hiç birşey!

Samsun’da Cumartesi günü Milli Değerleri Koru ve Yaşat Mitingi’nde MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Sayın Erdoğan, bir yanda yol için cami yıkmayı göze alıyorsun, diğer yanda BOP yoklamasında yok yazılmamak için kilise açıyorsun. Bir yanda yol için cami yıkmayı kafaya takıyorsun, diğer yanda Akdamar Adasında, milletimizin vergileriyle kilise onarıyor ve tantanayla kurdelesini kesiyorsun. Bir yanda cami yaparak göz boyuyorsun, diğer yanda kiliselere, azınlık vakıflarına milletin toprağını kimseye sormadan, danışmadan keyfince bağışlıyorsun.” sözleri karşısında oldukça “bozulduğu” anlaşılan Başbakan Erdoğan hemen ertesi günü “İşte dün bir tanesi Samsun’dan bana hakaret ediyor. Diyor ki “Cami yıkacakmış” diyor. Öbür taraftan milletin vergileriyle Akdamar Kilisesi’ni yapıyor diyor. Ben bu zata sadece bir ifade kullanırım. Biz bir ifadeyi kullanırken itikati noktadaki bütün değerlerimizi bilerek kullanırız. Cami yıkmak gerekirse ifadesiyle kullanılmıştır.” sözünü cevap olarak vermeye çalıştı.

Şu işe bakın ki ABD askerlerine dua eden, Adana’da Camiye girip kirleten, Kur’an-ı Kerim’i yırtan ABD askerlerine Başbakan Erdoğan ağzını bile açamamışken, diğer herkes bu konu hakkında hiçbir görüş beyan etmemişken bir tek MHP Lideri Devlet Bahçeli konuyu şiddetle kınamış ve meselenin derhal tetkik edilmesi gerektiğini belirtmişti…

Ülkücü Hareket, Cenabı Allah’ın emirleri ve emanetleri noktasına asla taviz vermeyen ve bu uğurda canından dahi geçebilecek bir anlayış ve kararlılığa sahiptir. Peki ya Camileri “belirli nedenlerle yıkabileceğinden” bahseden AKP? Onlar neye ve kime inanıyorlar da Camileri yıkabileceklerinden bahsediyorlar dersiniz?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.