DOLAR 5,7886
EURO 6,3990
ALTIN 271,8
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Akp Kurdistan’in Kurulmasina Onay Veriyor

13.12.2012
69
A+
A-

İsmail Özdemir

Irak’ın kuzeyindeki peşmerge yönetimi, Irak’dan ayrılma ve devlet kurma yolunda adım adım ilerliyor! Irak’ın işgaliyle birlikte kendisine ABD’nin yol açmasını fırsat bilen ve aşiret reisliğinden bölgesel yönetim idaresine kavuşturulan Barzani, Irak’dan ayrılma çabalarına bu dönem oldukça hız vermiş gözükmektedir.

Yıllardır teröre ve terör örgütü PKK’ya Irak’ın kuzeyinde her türlü desteği veren, Suriye’de yaşanan iç karışıklığı fırsat bilip PKK’nın Suriye kanadı olan PYD’yi silahlandırıp eğittiğini açıkça ifade eden, “Birleşik Kürdistan” tanımını kendi kontrolü altında bulundurduğu bölgede yapılan konferanslarda dile getiren Barzani’nin bugünlere gelmesinde ve yarınlara yönelik hedeflerine ulaşmasında yanında ve arkasında olan güçler her zaman ABD, İsrail ve AKP olmuştur.

Son olarak Irak merkezi hükümeti ile Kerkük’ün statüsü ve Dicle Ordusu’nun kurulması konularında ayrı düşen ve çatışma dahil tüm şartları dışarıdan aldığı destekle beraber göz önünde bulunduran Barzani, Kerkük konusunda yaşanılan gerilimi fırsat bilerek “Bizden koparılan kutsal topraklarımızı savunmak ve geri almak için her ferdimiz her an hazır olmalı” çağrısı yapmış.

Özünde dört parçalı yapının hayata geçirilmesi ve BOP’un nihai hedefine yönelik söylenen bu sözlere ise AKP iktidarından hiçbir açıklamada bulunulmaması, bundan önce konuyla ilgili AKP iktidarı tarafından yapılan açıklamaların genelinde ise Maliki’ye karşı Barzani’ye destek verir tarzdaki sözlerin Türkiye’nin bölünmesi önündeki en ciddi tehlikelerden biri olan sınırlarımız ötesinde bir Kürt devleti kurulmasına onay verildiği algılamasının oluşmasına sebep olmaktadır.

2003 yılında “kırmızı çizgimiz” olarak tanımlanan Kerkük konusunda bugün geldiğimiz noktada AKP iktidarının umursamaz bir tavır içerisinde bulunulmasını kabul etmek mümkün değildir. Anadolu’dan önce bizlere vatan olan ve tarih boyunca “Türk diyarı” olarak kabul edilen, bugün bünyesinde milyonlarca Türkmen kardeşimizi barındıran, halis bir Türk yurdu olan Kerkük’ün bunun yanı sıra Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde bulunması, Türkiye’nin güney bölgesinin emniyetini ve bütünlüğünü doğrudan ilgilendirilmesi bakımından ne derecede büyük bir öneme sahip olduğunu ısrarla vurgulamak gerekir.

Ne yazık ki AKP iktidarı BOP’da kendisine verilen görev sebebiyle bunların hepsine boş vermiş, bundan da öte Barzani’nin bölgeyi ele geçirme ve bağımsız bir devlet kurması yolunda en büyük destekçisi olmuştur.

Bu konuyu daha önce bu köşeden defalarca kez dile getirmiştim. Şüphesiz ki Barzani yönetiminin elini güçlendiren en önemli faktör petrol ve doğalgazdır. Ancak Barzani, elinde bulunan petrol ve doğalgaz rezervini dış pazara ulaştıramadıkça ve kendisini koruyacak bir güç olmadıkça Irak’dan ayrılması, ayrı bir devlet kurması mümkün değildir. Bu durumda Barzani’nin yardımına AKP, ABD ve İsrail koşmaktadır. Elinde bulunan petrolü Türkiye üzerinden satan, ABD’nin askerlerini Irak’dan çekmesi sonrasında geride kalan ağır silahları Irak merkezi hükümeti ve diğer güçler dururken tek başına teslim alan, elindeki peşmerge ordusu İsrail tarafından eğitilen Barzani yönetimi BOP çerçevesindeki hedefe doğru taşınmaktadır.

Burada en önemli nokta AKP’nin ABD talimatıyla Türk ekonomisini Irak’ın kuzeyi ile iç içe geçerek ilerleyen bir zamanda Barzani’nin Irak’dan ayrılma isteği karşısında kamuoyunun tepki göstermemesi, gösterememesi konumuna ulaştırılma çabalarıdır. Zira birilerine göre günü ve zamanı geldiğinde Barzani’nin Kürdistan’ı ilan etmek istediği dönemde Türkiye’nin buna ses çıkarmaması hedeflenmektedir.

Bugün gelinen noktada Barzani, Irak merkezi hükümetiyle Kerkük üzerinden yaşadığı sorunda, Kerkük’ünde ararlında bulunduğu sözde Kürt devletinin sınırları içerisinde olduğu ifade edilen bölgeyi ele geçirebilmenin yolunu aramakta ve açık açık ABD’den askeri güç talebinde bulunmaktadır. ABD yönetimi de, her ne kadar Irak’dan çekilmiş olsa bile, Irak’ın üç bölgeye ayrılması fikrine sıcak bakmakla birlikte özellikle son gelişmeler ışığında Barzani’ye askeri destek vermeye sıcak bakıyor gözükmektedir. Basına yansıdığı kadarıyla Pentagon görevlisi Michael Maloof, Kürt Bölgesi Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, Kürt bölgelerinde Amerikan askerlerini görmekten memnunluk duyacaklarını söylediğini kaydetmiştir.

ABD, bölgedeki dönüşümü gerçekleştirirken geride sakat ruhlu olan bir devleti de geride bırakmak, kendi firmalarının bölgeye yerleşerek zengin yer altı kaynaklarını, petrolü ve doğalgazın kontrolünü de bu devlete yani Barzani’nin kontrolüne vermek istemektedir. Zaten Barzani de bundan aylar öncesinde yaptığı bir açıklamasında ABD’li petrol şirketlerinin bölgeye girmesiyle birlikte ABD’nin birkaç tümen askerine eşdeğer bir gücü arkalarına alacağını ifade etmekle özünde bugünleri kast etmiştir.

İhanet projesi olan Kürt açılımıyla toplumu kutuplaştıran, terörün merkez üssü haline gelen Irak’ın kuzeyini ve Kandil’i terör yuvalarından arındırmak yerine PKK’nın en büyük destekçisi olan Barzani ile yakın ilişkiler geliştiren ve kendi parti kongresinde onu ayakta alkışlatan AKP iktidarının Türk Milleti’nin geleceğini tehlikeye atmasına kimse müsaade etmeyecektir.

En önemlisiyse, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin birçok kez belirttiği gibi Ülkücü Hareket var olduğu müddetçe hain planların peşinde koşanlar asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.