Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Akp Kongresinde Gözler Abdullah Öcalan’i Aradi

02.10.2012
A+
A-

İsmail Özdemir
AKP medyasının ve Başbakan Erdoğan’ın yoğun uğraşları ile günler öncesinden gündeme alınan AKP’nin 4. Kongresi geride bıraktığımız Pazar günü yapıldı. Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekleştirilen kongre bir siyasi partinin kongresimiydi yoksa sözde Kürt devletinin kurulması için bir araya gelen kalabalığın gerçekleştirmiş olduğu toplantımıydı hep birlikte anlamakta güçlük çektik.

Bu düşünceye bizleri iten sebep, davetliler arasında “onur konuğu” sıfatı verilen PKK’nın en büyük destekçisi olan, Türk askerine karşı haince eylemler düzenleyen teröristleri kast ederek Celal Talabani ile birlikte “Türkiye’ye bir Kürt kedisi bile vermeyiz” diyen, Suriye’deki iç karışıklığı fırsat bilip Irak’ın kuzeyinde bizzat kendisinin eğitip silahlandırdığını söylediği teröristleri Suriye’nin kuzeyine göndererek orada PKK paçavralarını ele geçirilen bölgelerde astıran ve “Kürdistan’ı mutlaka kuracağız, bu bizim hakkımızdır” sözlerini telaffuz eden Barzani’nin yer almasıdır.

Aslına bakarsanız Barzani, AKP’nin kongresine katılarak iade-i ziyaret yapmıştır. Zira Barzani çapulcusunun partisi olan IKDP’nin 2010 yılının Aralık ayında yapılan kongresinde AKP’yi temsilen Ömer Çelik ve Abdulkadir Aksu katılmıştı. Aynı kongrede Barzani “Sorunlu bölgeler özellikle de Kerkük tüm halkların yaşam kenti olacak. Kerkük Kürdistan’ındır, bunu tartışmaya dahi açmıyoruz. Sorunlu bölgelerin bizim tarafa geçmesi, orada yaşayanlar için olumlu olur” ifadelerinde bulunmuştu. Burada Birleşik Kürdistan oluşturmak istediklerini söyleyen çapulcubaşı Barzani bu konuda aynen şu sözleri söylemişti: “Kürtler tek parça ve bölünemezler. Kürtler parça parça olamazlar artık. Kürtler tek vücuttur ve dil ekseninde bölünemezler. Çok farklı lehçeler olsa bile, Kürtçe tek dildir.” Şimdi aynı adam kalkıp da bu kez AKP’nin kongresine “onur konuğu” olarak davet ediliyorsa AKP’nin gelecek vizyonunun içerisinde bu görüşlerin olduğunu söylemek hiçte yanlış bir tespit olmaz. Ancak gelin görün ki bu durum AKP’lilerce farklı bir şekilde değerlendirildi.

Türkiye’den de toprak alıp sözde Kürt devletini kuracağını ilan eden adam AKP’nin kongresinde bir de konuşma yaptı. Nede olsa onur konuğu idi. Kürsüye geldiğinde Barzani’yi AKP kongresine katılanlar büyük bir alkış tufanı ile beraber “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşıladı. Böyle bir adam için, yine böylesine büyük bir sevgi seli gösterilmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Çünkü Başbakan Erdoğan’ın “Kürdistan’dan gelen haberler bizi mutlu ediyor” sözlerinden sonra, Barzani’nin kongre salonunda alkışlanması yadırganacak bir durum olmamalıdır. Habur’da eli kanlı teröristleri kahramanlar gibi karşılatan Başbakan Erdoğan, bu kez de Barzani denen terörist hamisini ayakta alkışlatmıştır.

Aslına bakarsanız AKP’nin gerçekleştirmiş olduğu bu kongrede çok büyük bir eksiklik vardı. Eminim Barzani’yi gören herkesin gözleri bir başka ismi daha aramıştır. PKK’nın en büyük destekçisi olan Barzani’nin alkış tufanına tutulduğu bir ortamda en çok aranan ve “özlenen” isim şüphesiz ki Abdullah Öcalan’dı. Sözde Kürt devletini mutlaka kuracağını iddia eden, Başbakan Erdoğan’ın “yakın dostu” olan ve Dış İşleri Bakanı Davutoğlu’nun “abi” şeklinde hitap ettiği Barzani’nin davet edildiği AKP kongresinde Başbakan Erdoğan’ın “sayın” şeklinde hitapta bulunduğu, bölgeye ve ülkeye dair %95 aynı vizyonda olduğu Abdullah Öcalan’ın olmaması şüphesiz ki bu düşüncemizi kuvvetlendiren nedenlerden olmaktadır. Dolayısıyla Abdullah Öcalan’sız bir AKP kongresi neresinden bakarsanız bakın bir yanı eksik kalan fotoğraf olarak karşımızda bulunmaktadır.

Bu arada geride bıraktığımız hafta ABD’nin ünlü gazetelerinden olan New York Times’da, AKP kongresi öncesinde yayınlanan bir analizde yenidünya düzeni ve bu düzene ait olan yenidünya haritasıyla ilgili bahsedilen konularda sözde Kürt devletinin de kurulacağı belirtiliyordu. Daha önce BOP haritalarında görmeye alışık olduğumuz sözde haritaların yenisinin yayınlandığı günlerde Irak merkezli bir devletin kurulmasının propagandası yapılırken Abdullah Öcalan’sız ancak Barzani’li AKP kongresi oldukça anlamlı bir hal almıştır.

BOP’da eşbaşkanlık görevine layık görülen AKP herhalde yenidünya düzeni olduğu iddia edilen ve sözde bir Kürt devletinin kurulması temeline dayandırılan “yeni” projelerde ki “yeni” görevlere de layık olduğunu ispat etmiştir desek yanılmış olmayız.

Kongrenin özlenen adamı olan Abdullah Öcalan’da süreç bu şekilde ilerlerse bir sonraki kongreye kalmaz herhalde AKP’liler yanındaki yerlerini alır, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı bu kez de terörist başı için atılır ve ayakta alkışlanır. Olmaz demeyin, Barzani denen terörist bekçisi ve destekçisi olan çapulcuyu ayakta alkışlayıp ona bahsettiğimiz türden slogan atanlar emin olun terörist başı için de aynı şeyi yaparlar, hem de büyük bir zevkle.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.