Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

AKP İLE 14 YILI NASIL KAYBETTİK?

06.06.2016
A+
A-

 

 

Dış politikamız uzun süredir alarm zilleri çalıyor.
Sadece birkaç aydır değil, yıllardan bu yana aynı sıkıntılı hal devam ediyor.
Aslına bakarsanız bununla ilgili pek çok neden başlıklar halinde sıralanabilir.
Ancak genel kanaat ve AKP iktidarının da satır aralarında söyleyebildiği, fakat açıktan ifade edemediği asıl kabul, 14 yıl boyunca yapılan yanlışların şimdi faturalarını yansıtıyor olmasından kaynaklanıyor.

ABD’nin Irak’ı işgali ile başlayan ve bölgesel gelişmelerle birlikte, küresel siyasetin yanlış okunmasıyla devam eden, nihayetinde “ülkedeki tek bir fikrin” dış politika alanındaki stratejimize hâkim olması bizleri bugünlere kadar getirdi.
Oysa göz ardı edilen mesele, dış politikada geçerli olması gereken tek ana fikrin, milli güvenlik konusu olmasıydı.
Özellikle Arap Baharı sonrası cereyan eden hadiseler yalnızca AKP iktidarının ideolojik referanslarından beslenerek Türkiye’nin politikalarına yansırken, ülkedeki diğer fikirler ve siyasi akımların düşünceleri göz ardı edildi.
Sadece bu kadar değil, devleti kuran felsefenin dış politikayla ilgili temel dayanak noktaları da neredeyse “ucube” olarak değerlendirildi.

İşte bizleri içerisinden çıkılmaz hale sürükleyen durumun özü ve özeti budur.
Arap Baharı’nı baştan aşağıya yanlış yorumlayıp, “Yeni Osmanlı” fikri ile kabullenen ve bu fikir üzerine adımlarını atmaya başlayan AKP, çok geçmeden Ortadoğu’da 100 yıl önce kurulan “istikrarsızlık” temelinin dinamikleri altında kaldı.

Mısır’da Mursi’ye verilen desteğin süresi, yapılan askeri darbenin önceden öngörülememesiyle boşa çıktı.
Dahası askeri darbe yapan Sisi yönetimine karşı dünyanın diğer ülkeleri “esnek bir tavır” takınırken, Türkiye’nin gücünü aşan tarzda, keskin bir tavır takınması ne yazık ki sadece Mısır ile olan ilişkilerimizi bozmakla kalmadı, Doğu Akdeniz denkleminde de Türkiye’nin elini zora soktu.
* * *

Suriye politikamız da bundan farklı gelişmedi.
AKP’nin eleştirilmesine vesile olan ve kendisinin bizzat muhalefete verdiği “Bir haftada Şam’da oluruz, Emevi Cami’nde Cuma namazı kılacağız” malzemesi saha gerçeğinin çok daha başka olduğunu gösterdi.
Libya’nın, Suriye’den farklı olduğu, Libya’ya müdahale ederek Kaddafi’nin iktidardan zorla uzaklaştırılmasının, Suriye’de Esad için aynını yapmanın taşıdığı anlamın özellikle ABD nazarında makul olmadığı, olamayacağı en başında öngörülemedi.
Sürekli ABD’nin Esad’a karşı askeri müdahalede bulunacağı düşünüldü, ancak bu da olmayınca Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge kurulması fikrine kadar geri çekilmek zorunda kalındı.
Elbette geri adımlar sadece hesaplamalarda olmadı, sınırlarımız dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah Türbesi de bir gecede boşaltılarak geride bırakıldı.
Dahası, Rusya gibi bir ülkenin, Akdeniz’deki tek üssünü korumak uğruna Esad’dan vazgeçmeyeceği ve bunun için gerekirse aktif askeri destek sunabileceği zamanında tahlil edilemedi.

Netice itibarıyla Ortadoğu’da bulunan ülkelerin “sınırlarını ve rejimlerini değiştirmek” ilkesiyle hareket edip, İsrail’i korumak amacıyla bölgede etnik ve mezhepsel fay hatlarını derinleştiren küresel projelerin hedefleri doğru algılanamadı.
Güney sınırımız boyunca uzanan ve kargaşanın hâkim olduğu tüm alanlarda sözde Kürt devleti yaratma arzusunun nasıl işleyip, hayata geçirileceği üzerinde sağlıklı çıkarımlar yapılamadı.

IŞİD ve PKK-PYD’nin aynı oyunun birer piyonları olduğu unutularak, iki terör örgütüne karşı zamanında alınması gereken tedbirler devreye koyulamadı.
PKK ile girişilen sözde çözüm sürecinin terör örgütüne yalnızca içte değil, dışta da büyük bir hareket ve meşruiyet alanı yaratabileceği görmezlikten gelindi.
İşte bu nedenle bugün ülke olarak, Suriye ve Irak’ta Türkmen soydaşlarımızın haline sadece üzülmek, derin bir acı duymakla yetiniyor, sözde Kürt devleti kurulması projesinin hayata geçirilmesini izlemeye, buna engel olmamaya zorlanıyoruz.
* * *
Suriye’den son günlerden gelen haberlere bakılırsa, Türkiye’nin önümüzdeki aylarda daha büyük sıkıntılarla yüz yüze kalacağı şimdiden bellidir.
ABD’nin PKK-PYD’ye olan desteği, Irak ve Suriye’nin kuzeyi boyunca uzanan kuşakta bu terör örgütüne alan açma gayreti hiç olmadığı kadar hız kazanırken, Türkiye’nin “kırımızı çizgimiz” dediği her ne varsa adeta ortadan kaldırıldı.
Tüm bunlar üzerine Suriyeli sığınmacılar bahsinden ötürü yakınlaşma yaşanılan Almanya ile bu ülkenin 2

Haziran’da, sözde soykırım konusunu Federal Meclisinde kabul etmesi, işin adeta tuzu biberi oldu.
Türkiye, dış politikada hiç olmadığı kadar büyük bir tıkanıklık ve sıkışmışlık yaşıyor.
Bu tıkanıklık ise günden güne telafi edilemez sorunlara doğru yol açarken, güvenlik risklerini beraberinde getiriyor.
ABD ve AB ile yürütülen ilişkilerde her iki tarafın da “menfaatleri ölçüsünde” bizlerle ilişkilerini sürdüreceğinin görmezlikten gelinmesi, kendi elimizle kendimize yönelttiğimiz tehdit sarmalının ortaya çıkmasına neden oldu.

Uzun lafın kısası, “Dış politikada neden bu kadar kayıp yaşadık ve şimdi neden bu kayıpların faturasını ağır bir şekilde hem içte, hem de dışta ödüyoruz?” sorusuna verilecek en makul cevap “tek başına iktidarın yarattığı olumsuzluk” olurdu.
Evet, Türkiye bunca kaybı AKP’nin tek başına iktidarına borçludur!
Demokrasimiz hala tam manasıyla olgunlaşmış denemez.
Ülke yönetiminde milli güvenliğimizi doğrudan ilgilendiren dış politika alanında, AKP gibi gerginlikten beslenen ideolojik alt yapıya sahip bir siyasi parti ile yönetilmek ne yazık ki Türkiye’nin yumuşak karnı, diğer ülkelerin de bize karşı elindeki üstünlüğü oldu.

Elbette ki demokrasiyi özümsemiş, dış politikayı siyasi kazanım uğruna iç politika malzemesi yapmayacak kadar derin ve güçlü anlayışa sahip, ülkemizin küresel vizyonunu gerçekleştirebilmek için istekli ve kararlı olan bir siyasi partinin tek başına iktidarda olması Türkiye’ye kazandırır.
Neticede bu avantajlara ilave olarak “hızlı karar alabilme” yeteneğini de senkronize şekilde kullanabilirse, tek başına iktidar olma avantajı Türkiye’nin uluslararası alandaki itibarını yükseltebilir.

Gel gelelim, AKP’nin bunların hepsinden yoksun olduğu, ne olursa olsun akıllanmayacağı su götürmez bir gerçekliktir.
Uzunca süredir istikrar kavramının ajite edilerek AKP’nin tek başına iktidarını korumak için ana propaganda malzemesi yapılması, sanılanın aksine dış politika alanında Türkiye’nin ana sorunu olduğunu eldeki gerçeklerle beraber bizlere gösteriyor.
Dolayısıyla koalisyon hükümetleri döneminde isteyerek veyahut istemeyerek karar ölçüsü haline gelen “ortak akıl” esasının, tek başına iktidar döneminde yok sayılmasının zararlarını yaşadığımızı söylememiz gerekir.
İsmail Özdemir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.