DOLAR 5,9559
EURO 6,6553
ALTIN 289,3
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

AKP ihaneti koordine ediyor

01.08.2013
67
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

İmralı’daki bebek katilini ülkenin gündemini belirleyecek bir konuma getirmekle yetinmeyen AKP, ihanetin dışarıdaki başlarını da teker teker Türkiye’ye davet edip, muhatap aldı. PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin başındaki Salih Müslim’in bir devlet adamı itibarı görmesi, ihanetin boyutlarını da, AKP’nin ne yapmak istediğini de bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Buna bir de Irak’ı bölüp, Kuzey’de sözde bir Kürt devleti kuranlara gösterilen itibarı ekleyince, resim daha da netleşiyor.

BÖLÜCÜLERİ MEŞRULAŞTIRDILAR

Niyeti ve hedefi açık ve aleni biçimde Büyük Kürdistan’ı kurmak olanları muhatap alırsanız, varacağınız yer onları meşrulaştırmak, ümitlendirmek ve daha da azdırmak olur. Nitekim, AKP iktidar olduğu ilk günden itibaren bunu yapmıştır. Hazmettire hazmettire gidilen yolda, bugün artık asıl hedefe ulaşmanın hazırlıkları yapılmaktadır. Ziyaretler ve yapılan görüşmeler tamamen bunun içindir. Bundan başka anlam, başka sonuç çıkarmak yine bu milletin aklıyla alay etmektir.

BUNDAN SONRASINI KONUŞUYORLAR

Suriye’nin bataklığa dönüşmesi, birinci sırada İsrail’in, ikinci sırada PYD’nin yani PKK’nın işine yaramıştır. Aslına bakarsanız, bunların hepsi birbirini tamamlar. Bu açık ve kesin tablo, AKP’nin Suriye’yi bataklığa dönüştürmek için neden bu kadar çabaladığının da ibret veren cevabını oluşturuyor. Yıktılar, böldüler, PYD’ye özerklik ilan ettirdiler, bayrak diye paçavralar astırdılar, şimdi de oturmuş bundan sonrasını konuşuyorlar. Ancak, ihanet büyük ve çok parçalı olduğu için bir koordinasyon gerektiriyor. Çapı ve vizyonu çapulculuğun ötesine geçemeyen elebaşların, meseleyi yüzlerine gözlerine bulaştırıp AKP’nin bunca emeğini boşa çıkarma ihtimaline karşı duruma vaziyet ediliyor. Suriye ve Irak’daki ihanet odaklarının koordineli hareket etmeleri için gerekli ayarlar veriliyor. PYD’nin elebaşından sonra Irak’daki peşmergebaşının Ankara’ya çağrılmasının anlamı da, sonucu da budur.

PKK POZİSYON ALDI

Irak’dan sonra Suriye’de de artık bir Kürt oluşumu sağlanmış ve adı konmuştur. Böylece zemin hazırlanmış ve artık sıra Türkiye’ye gelmiştir. Bütün bu görüşmelerle ilgili İmralı’daki caniye bilgi verildiği ve onayının alındığı haberlerine en küçük bir itiraz gelmemesi, bu tespitimizi doğrulamaktadır. Durumdan vazife çıkaran PKK ve uzantıları hemen gerekli pozisyonu almış ve Müslim-Barzani görüşmelerinden övgüyle söz etmişlerdir. Irak ve Suriye’deki bölünmeyi örnek göstererek, AKP’den bir an önce benzer imkanların kendilerine de sağlanmasını talep etmişlerdir. Bunu tehdit ve şantaja bağlamayı ihmal etmemişlerdir.

BİRBİRLERİNİ TAMAMLIYORLAR

AKP bu görüşmelerle PKK’ya da, “her şeyin bir sırası ve zamanı var. sırayla gidiyoruz, biraz sabırlı olun” mesajı vermiştir. Aralarındaki görüşmelerde bu mesajın daha da detaylandırıldığı muhakkaktır. Nitekim, bu durumdan o kadar memnun, o kadar ümitlidirler ki, “Türkiye’nin artık Kürt komşuları olacak” diyerek, bir bakıma AKP’den aldıkları teminatı ifşa etmişlerdir. Nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar. PKK’nın yapamadığını AKP yapıyor, AKP’nin söyleyemediğini PKK söylüyor. Böylece hazmetirme daha da kolaylaşıyor ve hızlanıyor.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Zemin hazırlanmış, bütün şartlar yerine getirilmiştir. Artık sırada PKK’nın üçüncü aşama dediği özerkliğin ilanı, dağdaki elebaşların şehre inmeleri ve İmralı’daki bebek katilinin bir kılıfına uydurularak serbest bırakılması vardır. Böylece dört parçalı büyük Kürdistan’ın Türkiye ayağı da tamamlanmış olacaktır. Geriye kalıyor İran ve artık bütün enerjilerini, bütün ağırlıklarını oraya yönelteceklerdir.

PARÇALARI BİRLEŞTİRME HAZIRLIĞI

Parçaların ayrı ayrı tamamlanmasıyla da iş bitmiyor. Bir de bunları bir araya getirmek ve birleştirmek gerekiyor. Onu da düşündüler ve birlikte programladılar. Müslim ve Barzani ile yapılan görüşmelerde ana eksenin muhtemelen Eylül ayında toplanacak “Ulusal Kürt Kongresi” olduğu resmi açıklamalara da yansımıştır. Burada özellikle ve önemle altı çizilmesi gereken yer “kongre” kelimesidir. Bazıları farkında olmadan bunu “konferans” diye kullanıyor. Oysa özellikle “kongre” denilmektedir. Kongre aynı zamanda bir hukuki statü kazandırmanın adıdır. Bir temel oluşturmakta ve arkasının geleceğini ortaya koymaktadır. Şu işe bakınız ki, AKP’nin bu kongreye de hiçbir itirazı olmadığı gibi, açık ve aleni destek verdiğini de göstermiştir.

BU KAFA 1915’DE OLSAYDI

Her şey ortada, her şey gayet nettir. Irak ve Suriye’den sonra sıra Türkiye’dedir. Ülke zaten fiili olarak yaşadığı bölünmeyi, resmi olarak da yaşama noktasına getirilmiştir. Aralarındaki tek sorun şudur: PKK, AKP’yi sıkıştırarak bölünmeyi seçimlerden önce hayata geçirmeye uğraşıyor. AKP ise Türk milletinin gazabından çekindiği için “hazmettirerek” gitmek istiyor. Hazmettirme argümanı da, “bakın artık şehit gelmiyor” oluyor. Siz eli kanlı katillerin cinayet işleme gerekçeleri olan ülkenin bölünmesini kendi elinizle sağlarsanız, elbette şehit gelmez. Bu kafa 1915 yılında iktidarda olsaydı, boğazlardan geçişi serbest bırakırdı. Türkiye Cumhuriyeti diye bir devletin olmamasını da “şehit vermedik” diye izah ederdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.