Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

AKP-CHP eriyor, MHP yükseliyor

Neval KAVCAR

CHP’nin oyları MHP’ye kayıyormuş. Vatandaşa deniliyor ki yine MHP ile CHP aynı kulvarda koşuyor. Muhafazakâr halkın AKP’den vazgeçmesinin önüne geçilmek isteniyor. Öcalan açılımını yapan, PKK ile müzakere edip, PKK’ya ne verildiğini saklayan iktidardan desteğini çekiyor AKP seçmeni. Erdoğan bizzat kendisi AKP oyunun arttığını söylüyorsa, durum feci demektir.

Yok öyle değilse, AKP oyunun on puan birden düşmesi nasıl izah edilebilir? AKP, güneş görmüş kar gibi eriyor. Şehit ailesini yerlerde sürükleyen, biber gazı sıkan polisi gördükçe, canı yanmıyor mu insanların?

Olup bitene aldırmamak için taş yürekli olmalı insan. ‘PKK yurt dışına çıkıyor’ diyorlar, ‘bir şey vermedik’ diyemiyorlar. Silahların susması ayrı şey, PKK’ya taviz verip, Öcalan’la masaya oturmak ayrı. Millet bunu kabullenmiyor. Aklıma gelmişken ‘şerefsiz’ polemiğini Erdoğan unutmuş olabilir fakat milletin aklına mıh gibi saplanmış durumda.

Diyorlar ki ‘görüştüğünüzü saklamak zorundaydınız anladık, işi şerefsizliğe niye döküyorsun? Ne oldu şimdi?’ deyip ‘sıtkımız sıyrıldı’ açıklamasını yapıyorlar. Dört bir yanımızda savaş naraları atılırken, askerlerin şundan bundan tutuklanmasına da anlam veremiyorlar. Erdoğan kendine çok güvendi, muhtemelen güvendiği yerden yıkılacak. O güveni duymuyor millet artık.

Gelelim yine, MHP’ye oy akışına. Olabilir CHP’li seçmenden de gelebilir. Bunu test etmenin yolu seçimdir. CHP seçmeni de Kılıçdaroğlu ve CHP genel merkezinin CHP’li tabana ters ürettiği stratejiden memnun değil. Yönetimi, vekilleri e-posta yağmuruna tuttuklarını biliyorum.

AB parlamenterler meclisinde Deniz Baykal ve Gülsün Bilgehan’ın gelecekte Türkiye’yi sıkıştıracak bir önergeye ‘evet’ demesi, 3. vekilinde ‘çekimser’ kalarak destek vermesi CHP’li tabanın son günlerde en çok konuştuğu konu. Müthiş öfkeliler. Ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar, karşılarında muhatap bulamıyorlar.

AKP’ye oy veren seçmen ise çekiniyor, kime oy vereceğini söylemiyor. İlginçtir verse de ‘söylemiyor.’ O durum birçok kişiyi şüphelendiriyor. Türkiye’de nüfus ve seçmen belirleme TÜİK’in kontrolünde olması bile başlı başına soru işareti?

Nüfus, seçmen sayısı ve SEÇSİS’in güvensizliği, mili iradeye tam yansıyıp yansımaması konusunda şüphe duyuruyor. 2011 genel seçiminde, bazı yerleşimlerde AKP ve BDP’nin cetvelle çizilmiş gibi oyları paylaşması hayli ilginçti.

Hesabıma göre AKP’nin toplam oyu %38’i geçmiyor. Geri kalan %12 olmayan seçmen iddiası şu ana kadar kanıtlanamadı. Önümüzdeki günlerde uzun süre üzerinde çalıştığım, seçim konusuna bir ara gireceğim.

Demem o ki, MHP bir siyasi partidir. Partisinden memnun olmayan her kesimden oy alması kadar tabii bir durum olamaz. AKP’nin ülke bütünlüğünü ilgilendiren açılımı, CHP’nin buna kredi veren tutumu, oyları MHP’ye yönlendirdi. AKP’nin kaybetiği 10 puan ve farklı kesimden en az 10 puan, MHP’yi şimdilik en az %25 olduğunu gösteriyor.

AKP açıkgözlük yapıp, yine CHP ile vurmaya kalkıyor MHP’yi. Öcalan’la oturduğu masadan, hele ki PKK’ya ne verdiği belli olmadığı durumda bundan böyle ne söylese boş.

MHP teşkilâtı millete tam olarak nüfuz edebilirse, reklama dayalı kanlı süreç durdurulabilir. Görünen köy kılavuz istemiyor. İktidardan çekindikleri için tam konuşamasalar da kamuoyu şirketleri AKP ve CHP nal topluyor, MHP uçuyor demeye getiriyor.

***

Bundan sonra ne olabilir?

Öncelikle MHP’nin, ‘Öcalan açılımına’ karşı duruşunu kırmak için yeni saldırılar olacaktır. 12 Haziran 2011’deki genel seçimde MHP’yi meclis dışı bırakmak için neler yaptılar hatırlayınız.

Seçimlere on ay kala kamuoyu araştırma şirketleri MHP’yi baraj altında göstermeye başladı. Mademki meclise vekil sokamayacak, MHP’ye oy atmayalım diye düşündürtmek istediler. Televizyon programları, köşe yazıları, siyasilerin açıklamaları aklınıza ne gelirse kullandılar. Son darbeyi seçime bir ay kala vurmak istediler. Başaramadılar.

Onların bir hesabı varsa, Cenabı Allah’ın da vardı elbette.

Bugün ülkücü hareket daha güçlü. İktidarın geldiğinden beri ‘Kürt Açılımına’ zemin teşkil eden çalışmaları dışında, kayda değer icraatı yok. Atılan her adım, Anayasa dahil Kürt açılımı odaklı. Hatta o kadar ki, Anayasa Haziran sonuna kadar çıkmazsa, BDP ile birleşip meclisten geçirilecek Anayasa’nın referanduma sunulacak iddiası var.

Ne olup biteceği Amerika’da Obama-Erdoğan yüz yüze görüşmesinde netleşecektir. Dönüşte bavulunda kim bilir ne kadar strateji olacak? BOP gibi ABD menfaati odaklı projelerin durmamsı için her şeyi yapacaklarına emin olun.

Özetle; AKP, CHP ve BDP birlikte açılıma sac ayağı oluşturdu. AKP tutuyor, CHP pişiyor, BDP yiyecektir. 80 öncesini yaşamış bizler tekrar büyük olaylarla karşılaşmayız düşüncesindeydik, fakat ders almayanlar yüzünden ne yazık ki tarih tekerrür ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.