Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Akil adamlığı reddedenler

10.04.2013
A+
A-

Neval Kavcar
İktidarın baskısına rağmen, teklif edilen akil adamlığı bazıları reddetti. Niye? Merak etmemiz, izini sürmemiz gerekmez mi?

PKK’nın şirretliğinin arttığı, terörist başının ‘sadece Türkiye’de değil, kalan üç devletin birleşimiyle Büyük Kürdistan’a talip’ satırları, kamuoyuna yansıyor. İşin acı tarafı, Türkiye Kürtleri denilen zümrenin, AKP’nin yardımıyla diğer üç parça ile birleşmesi yolundaki taşların temizlendiğini bizzat Öcalan söylüyor.

Şu an ki aşamanın AKP’nin elindeki yol haritasını sindirip, pratiğe dökmek olduğunu belirtiyor. En önemlisi anlaştıkları, mutabakata vardıkları. Erdoğan ‘böyle bir şey yok’ demiyor, her zaman ki ki gibi konuyu farklı yöne çekecek sözler söylüyor. Şimdi 63 akil adam ‘PKK ile anlaşıldığını ve iktidarın o antlaşma ile neler yapacağını biliyor mu?’ Tabii bu sözlerim, hemen her gruptaki vitrin rolü oynayacaklara?

Vatandaşa ne anlatacaklar? En merak edileni ise bazı sorulara ne cevap verecekleri. Akillerin ekseri çoğunluğunun, başından beri Kürt açılımına destek verenlerden oluşması. Yandaşa akil denebilir mi? AKP iktidarı tek parti yönetimindeymiş gibi davranıyor. Başından beri. Dillerinden düşürmedikleri demokrasi sadece kendileri için işliyor. Hâl böyle olunca, karşılarındaki fikri dinlemeden ezip geçiyorlar.

O sebeptendir ki Kürt açılımı denilen, ayrılıkçılığa hizmet eden o fikirler serpildi. MHP 2009 Temmuzunda ne dediyse şimdi aynısını söylüyor. Bu duranlık, yeniliğe kapalı oluş değil. Açılımın ön tekerleğinin uçuruma gittiğini görüp, arka tekerleğin de aynı yöne gideceğini görmekten ibaret.

PKK’yı semirten, Kürtçülük konferanslarının verilmesine göz yuman, Öcalan’ın köşe yazmasını görmezden gelen, avukatlarıyla örgütünü idare etmesine susan AKP iktidarı değil mi?

PKK’nın varlığını bitirmenin yolunun ‘Kürt Milleti’ oluşturmaktan geçtiğini hangi akıl kabul eder? Atılan her adımda ‘ayrılık’ diyen BDP ve PKK’yı bölge halkının temsilcisi olarak yapılanmasını sağlayan kim-ler? Velev ki Kürt var (kabul etmiyorum) Kürtlerin temsilciliğine BDP ya da PKK’yı geçirmenin vebalini AKP, bin yıl geçse ödeyemez

Yapılan hem bölge insanına, hem de bu devlete haksızlıktır. AKP hangi akılla buna soyunuyor, varlık sebebi niçin ‘Kürt sorunuymuş’ gibi davranıyor derseniz, düşünün bir derim. Üstelik iki lâflarından biri, bölgede birinci parti olup, oyları silip süpürdükleri yönünde iken. Irkçılık yapan bir partiye, bölge halkını teslim etme insafsızlığı kadar, nasıl olup da genel seçimde BDP ve AKP oylarının cetvelle çizilmiş gibi dağıldığı sorusuna verilecek cevap olmalı.

Lâfı uzattım. Bazıları Akil adamlık teklifini reddetti biliyorsunuz. Gizli kalmıyor haliyle. Bunlardan birisi de Türk Ocakları eski başkanı, şimdi genel merkez yönetim kurulu üyesi Nuri Gürgür. Kabul etmemesi sevindirici. Lâkin, niçin reddettiği konusuna açıklık getirmeli. ‘Kabul etmedim, sebebi şu’ demeli. Evet Nuri Gürgür bey, size akil adamlık teklif edilmiş. Kabul etmemişsiniz niçin?

***

Akdeniz Bölgesinin nasihatçileri

Rifat Hisarcıklıoğlu: Türkiye odalar ve borsalar başkanı olmakla birlikte küreselleşmeci TEPAV’ın kurucusu. Soros’un fonladığı projelerle Türkiye’nin küreselleşmesi için çaba harcıyor.

Lale Mansur: ????

Tarık Çelenk: Ekopolitik’in koordinatörü. Aynı TEPAV, TESEV gibi ülke insanına Amerikan politikalarını yedirici çalışmalar yapıyor. Kürt sorununun çözümünün “Ulus-devlete demokratik bir ayar yapmak”tan geçtiğini söylüyor zat-ı muhterem.

Kadir İnanır: Jübilesini ‘Öcalan’ filmiyle yapmayı yeğledi.

Nihal Bengisu Karaca: Cemaatin kucağından gelen gazeteci. AKP yandaşı olmaktan başka vasfı yok.

Şükrü Karatepe: AKP’yi Erbakan postundan çekip çıkaran ekipten. “Bu düzen değişmeli, Bekledik, biraz daha bekleyeceğiz. Gün ola, harman ola, Müslümanlar içlerindeki hırsı, kini, nefreti eksik etmesin” sözleri ile hatırlanır.

Muhsin Kızılkaya: Yazılarına mutlaka Kürtçe koyan, Kürtçülüğü meslek edinmiş biri. “Bizim merhamete ihtiyacımız yok, dinlenmeye, anlaşılmaya ihtiyacımız var. Kimse benim dilimi bana hediye etmesin. Öfkeni kontrol edip sakin olabilmek hakikaten zor” diyen Kürtçü bir akil adam.

Öztürk Türkdoğan: İnsan hakları Derneği başkanı. ‘Kürt halkının newroz direnişi özgürlüğe gidiyor’ diyor sitelerinde. Sonra ‘newroz pîroz be’ de.

Dağılım şöyle. İki Sorosçu Sivil Toplum kuruluşu, iki artist, bir millî görüşçü, iki Kürtçü. Çok samimiyim, hangisi akil bunların?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.