Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Akil Adamlar

14.04.2013
A+
A-

Niyazi BEKTAŞ
Türk Milleti son yıllarda denek olarak kullanılmaya çalışılıyor..İç ve dış güçler birleşerek ülkemiz üzerinde asırlar önce oynanan oyunlar yeniden sahneleniyor.. Bu sefer oyuncakları farklı.. Araç-gereçlerini yenileyen Türk’ün ebedi düşmanları ,değişik kimliklerle halkın huzurundadırlar..

Millet ;sinir uçları alınmış refleksleri yok edilmiş,duyguları silinmiş,değerleri itibarsızlaştırılmış ,sadece ismen canlı olan ,maddi ihtiyaçlarını karşıladığınızda susan insanlar topluluğu haline dönüştürülmüştür..

Küçük bir menfaat karşılığında (sadık köpekler gibi) sahibine kuyruk sağlayan insan topluluğuna döndürüldük..Artık gerçekleri saklamaya,gizlemeye gerek yok..Aynı değerleri taşıyan Millet olma vasıflarımızı kaybettik..Bu gidişin sonu felakettir..Hem de hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir sonucu doğuracak tehlikeye doğru gidiliyor..

İnsan olan,insani değerlere önem veren ,inanç sahibi olan ya da olmayan hiçbir kişi’’ben barış istemiyorum,huzur istemiyorum,güven istemiyorum,Kardeşlik istemiyorum’’ diye düşünmez …Yaşamın kısa zaman dilimi içinde herkes; endişelerden uzak,stressiz ve sağlıklı bir ömür arzular..Benim bu düşündüklerim normal bir hayat yaşamak isteyen insanlar için geçerlidir..Vahşi hayvanlar gibi ekolarının sonu olmayan insan kılıklı yaratıklar için değil..

Merak ettim ,araştırdım… şu akil kelimesinin ve akil adamlar kavramının değişik anlamları var mı ? Bir çok dilde değişik sözcüklerle ifade edildiğini tespit ettim..Bu kavramın bir de halk ağzıyla kullanılış biçimi vardır..Önce sözlüklerdeki gerçek manasına bir yolculuk yapalım..

Akil adam; Gerek tecrübesi, gerek bilgisi, gerek de yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sayılıp, sevilen,“uzman” ya da “duayen” kavramından farklı olarak içinde “kamil insan” kavramını da barındıran kişi…. Halk arasında cemaat adamı …mübarek insan…içi ve dışı bir olan …asla yaşamında yalana ve sahtekarlığa birim vermeyen insan…Aklı başında, aklı selim sahibi, arif, basiretli, zeki, mantıklı, sağduyulu, sağ görülü bir yapıya sahip olanlar için kullanılan bir kavram..Her kesimden itibar gören ,söz ve davranışlarıyla örnek gösterilen kimse….ahlaki ölçü değerleriyle toplumla barışık yaşayan insanların özel adı..

Toprak ana gibi her renge,her türe,her güzelliğe gönlünde yer veren insan..Yaratılanı,yaratandan ötürü seven insan..zekasıyla ,hal ve hareketleriyle,kişisel karakteriyle toplumun gönlünde taht kuran insan…Milletin inançlarıyla,kimliği ile,milli ve manevi değerleriyle yoğrulmuş ve hamurlaşmış insan..herkesin sevdiği ve değer verdiği bir özelliğe sahip insan..zekasıyla,yaptığı işlerle halka örnek gösterilen insan..

Alçak gönüllü,mütevazi,insan ve canlı sevgisini özümseyen ,yaşamını bu özelliklere göre sürdüren insan..Çevre,toplum ve sosyal yönden kendisini yetiştirmiş,eski tabirle ulema sınıfının zirvesine tırmanmış insan..Yaşadığı ülkeyi,milleti ve milletin tüm değerlerini bünyesinde taşıyan insan..Bir başka ifadeyle;insanlığın tüm değerleriyle özene ,bezene kendisine şekil veren insan..Topluma ışık tutan,söz ve davranışlarıyla yol gösteren insan..Allah’ın kulları için yarattığı ve görev verdiği tüm önderlere ön yargısız inanan insan..

Akil sözcüğünün argo anlamını yazmak istemiyorum..Merak edenler değişik sözlüklere baksınlar..Bu anlamı öğrendikten sonra da akil adamlar kavramının manasını bir daha düşünsünler..Bu anlamı mevcut akilli adamlar listesinde olanların bir çoğu dahi bilmediklerine adım gibi aminim…İşte akil adam olarak atananların kariyerleri…

Bu güzellikleri ifade ettikten sonra şimdi sıra geldi,bu günkü akil adamlara..Yukarıdaki özelliklere sahip ülkemizde insan var mı? Elbette sayıları çok az da olsa ,var..Yazımıza konu olan ‘’akil adamlar’’ sizce bu özelliklere sahip midirler? Eğer sahiptirler diyorsanız,sorun yok demektir..Arzuladığımız sonuca ulaşmamız kolaymış olur.Böylece Türk Milleti; huzur ve barışın inşasını tamamlamış demektir..Bu benin öncelikle arzumdur..Bu dileğimde kesinlikle samimiyim..Ancak gidişatın hiç de iyi görünmediğini belirtmeliyim..

Toplumun önüne konulan akil adamlar tablosuna baktığımda; sonucun istenilen şekilde tekerrür etmeyeceğini görüyorum..

Neden böyle düşündüğümü siz de biliyorsunuz..Atanan akil adamlar;yukarıda genişçe açıkladığım özelliklerin hiç birisine sahip değiller..Sanki bu adamlar Türk Milet’inin düşmanlarınca belirlenmiş bir ön yargıya sahibim..Ben böyle düşünüyorum…

Bunların hiç biri benden değildir..Benden değil derken;Türk Millet’inden olmadıklarını söylüyorum.

Bunların tamamı Müslüman Türk Millet’ine yabancıdırlar..Türk bayrağı ile sorunu olan,Türk Milleti ile sorunu olan;Türk Kimliği ile kavgası olan, her kim varsa sanki özellikle tercih edilmiştir..Akil adamlar listesinde ülkemizin %85 ‘inin temsilcisi yoktur..

Türk Millet’inin hasletleriyle kaynaşmış ,birliğimizin önemini kavramış ,vatan toprağının kutsallığına yürekten inanmış,ANADOLU coğrafyasının Türk vatanı olduğunu benimsemiş tek bir kişi mevcut akil adamlar listesinde yoktur.. vatandaşımızın her biri, atanan akil adamlar listesindeki kişilerden daha çok akıllıdır ve daha çok akil adam niteliklerine sahiptir. Bunlar mı Milletimize önderlik edecek?..

İddia ile söylüyorum..akil adamların en aklı evvelleri her hangi köy kahvehanesine girsin..Oradaki insanımızın sorularına cevap verebilecek bilgi ve donanıma sahip değiller..Halka cevap veremeyecek durumda olan bu zat-ı muhteremlerin yerinde olsam,kendimi rezil ,etmeden uzaklaşırdım..

TÜRK MİLLET ;AKILLIDIR,ZEKİDİR,ÇALIŞKANDIR..akılsızların ve ahmakların ,kişiliklerini menfaati gereği saltığa çıkaranların kılavuzluğuna ihtiyacı olmayan tek millet var..o Milletin adı da Türk Milletidir…

Ahlaken bozuk,milli hassasiyetten uzak,manevi değerlerle kavgalı,Milletin kimliği ile sorunu olanlar; bize yol ve yön gösteremezler..Onlar; kendilerini yönetmekten acizler..Kargadan kılavuz olmaz,demek dahi istemiyorum..O karga bir hayvandır..Allah onu da insanlığa faydalı olsun diye yaratmıştır..Faydası olduğuna inanıyorum..Ancak; akil adamlar denen gurup; bir karga kadar toplumsal fayda sağlayacak nitelikte değildir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.