Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Ak Saray’a 550 Milyon Lira Hızlandırma Ödeneği

14.11.2014
A+
A-

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 2012 yılında 150 milyon, 2014 yılında ise 400 milyon lira yatırımı hızlandırma ödeneği verdiklerini söyledi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 1.4 milyara varan maliyeti ile tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlğı Konutu hakkında açıklama yaptı. Yılmaz, yatırımları hızlandırma ödeneğinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı projesi için 2012’de 150 milyon lira, 2014’te ise 400 milyon lira olmak üzere toplamda 550 milyon lira verildiğini açıkladı.

İLAVE HARCAMA YAPILACAK

Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, muhalefet milletvekillerinin, “Ak Saray” olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasına ilişkin sorularını cevaplandırdı. Projenin Başbakanlık Hizmet Binası olarak başladığını daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüştüğünü hatırlatan Yılmaz, “Yatırımları hızlandırma ödeneğinden 2012 yılında 150 milyon TL, 2014 yılında da 400 milyon TL para vermişiz” dedi.

Projenin toplam maliyetini kamulaştırma dahil 1 milyar 370 milyon olduğunu yineleyen Bakan Yılmaz, 2014 Ekim sonu harcamasının da 964 milyon TL göründüğünü bildirdi. Yılmaz, ilave yapılacak harcamalarla da projenin tamamlanacağını dile getirdi.

TANITIM YATIRIMI

Yılmaz “Bu bir yatırım mı” diye soran vekillere, “Elbette yatırım. Uluslararası yatırım tanımları vardır ve bu da yatırım elbette. Sabit sermaye yatırımıdır. Bu bina, 1 yılda kullanılıp tüketilmeyen birden fazla yıl hizmet veren mal hizmet yatırımına dönük harcama yatırımdır” yanıtını verdi.

İşsizlik Fonu’ndan Ak Saray’a harcama yapıldı mı?

1 milyar 370 milyon liraya mal olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. MHP Milletvekili Lütfi Türkkan, İşsizlik Fonu’nda toplanan kaynağın Aksaray’a aktarılıp aktarılmadığını Meclis gündemine taşıdı. Türkkan verdiği yazılı soru önergesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 20 Ekim itibariyle İşsizlik Sigorta Fonu’nun 79 milyar TL’ye ulaştığını ifade ettiğini hatırlatarak, “İşsizlik oranının yüksekliğine rağmen bugüne kadar fondan işsiz kalanlara ödenen miktar 8 milyar TL ile sınırlı kalmıştır. İşsiz vatandaşlara aktarılan payın düşük seviyelerde kalması fonun nereye harcandığını tartışmalı hale getirmiştir” dedi.

AYRICALIĞIN NEDENİ NE?

Türkkan, İşsizlik Sigorta Fonu’nda toplanan paraların Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasının finansmanında kullanıldığını ima ederek şu soruları yöneltti: “Cumhurbaşkanlığı Sarayı için İşsizlik Fonu’ndan harcama yapılmış mıdır? Yapıldıysa Saray için harcanan bu miktar ne kadardır? Yeni Saray için İşsizlik Fonu’ndan harcama yapılması doğru mudur? Milyonlarca işsiz olan bir ülkede ödeme yapılanların sayısının şimdiye kadar yılda 500 bini bulmaması ve yapılan toplam ödemenin İşsizlik Fonu’nun 10’da biri kadar olması ne ile açıklanabilir? Durum bu kadar vahimken bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir Cumhurbaşkanı’na yapılmayan bu ayrıcalık neden 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılmış ve bu kadar para harcanmıştır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.