Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

AK Parti’nin Büyüme Balonu Bir Fiyasko ve Patladı

06.11.2014
A+
A-

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı, AK Parti’nin büyüme balonunun bir fiyasko olduğunun anlaşıldığını ve sessiz sedasız patladığını belirterek, ”Büyüme yetersiz, gelir ve servet dağılımı bozuldu.” dedi.

Recep Dumanlı, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti döneminde ‘Cumhuriyet tarihindeki en yüksek ortalama büyümenin yaşandığı’ şeklindeki yargının yalan olduğunu savunarak, 91 yıllık Cumhuriyet tarihinin değişik kesitleri, farklı şartlar içerisinde ve farklı değerlendirmelerle analiz edilmesi gerektiğine işaret etti. Dumanlı, ”AKP’nin büyüme balonunun uçurulduğu 2003-2014 dönemine. 12 yıllık bu süreç içinde gerçekleşen ortalama yıllık büyüme oranı sadece yüzde 4,8 olmuştur. Bu dönem büyüme seviyesi, sürekli olarak eleştirdikleri, beğenmedikleri Atatürk dönemi ile Menderes ve Demirel döneminden de geride kalmıştır. Doğal nüfus artış hızını da düştüğümüzde, Türkiye AKP döneminde büyümemiş, ayakta zor kalmıştır. Böylece AKP’nin büyüme balonunun bir fiyasko olduğu anlaşılmış ve sessiz sedasız patlamıştır.” izahında bulundu.

”HANİ ÇİN’LE YARIŞIR HALDEYDİK?”

Büyüme oranları beraberinde bazı göstergelerin de irdelenmesini gerektirdiğini belirten Dumanlı, şöyle devam etti: ”Bunlardan gelir ve servetin dağılımı önem taşımaktadır. 12 yıllık süreçte gelir dağılımının iyileştiğini, sosyal kesimlerin milli gelirden artan refah ölçüsünde pay aldığını söylemek imkânsızdır. Hani uzun yıllar tarihimizde karşılaşmadığımız ölçüde ekonomik büyüme sağlanmıştı? Hani Çin’le yarışır haldeydik? Hani MHP’den aşırma da olsa 2023’te 10. büyük ekonomi olacaktınız? Cumhuriyet tarihini bırakın, dünya tarihinde en parlak büyüme ve adil bölüşüm AKP döneminde olmuştu yalanlarına şimdi ne diyeceksiniz? Hani siz gelir dağılımını düzeltmiştiniz? Hani yoksulluğu azaltmıştınız?” sorularına dikkat çekti.

Dumanlı, açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Algı yönetimi usullerini kullanarak yandaş medya ekranlarından, psikolojik harekât ve propaganda merkezi haline getirdiğiniz Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı kanalıyla camilerde yapılan propaganda ve de devlet kaynaklarından AKP adına dağıttığınız sosyal yardımlarla vatandaşı esir ederek adeta köleleştirdiniz. Türkiye’de sadece gelir dağılımında bozulma ve üst gelir gruplarına gelir aktarımı ve dağılımında adaletsiz bir yapının sürdürülmesi gerçeği yaşanmamakta, hanehalkı veya bireylerin kişisel servetlerindeki dengesizlikler açısından da aynı sorunlar daha şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.”

”TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK OLARAK 79 BİN DOLAR MİLYONERİ VAR”

Türkiye’de yaklaşık olarak 79 bin dolar milyoneri bulunduğunu kaydeden MHP’li Dumanlı, ”Bunların 66 bini aşkın kısmının serveti 1 ile 5 milyon dolar arasında değişmektedir. Ultra zengin sınıfına giren dolar milyarderi sayısı da 37’dir. Bu zenginlerimizin dünya servet skalası içindeki payı da binde 22’dir. Bu rakamlar kulağa hoş gelmektedir. Elbette zenginlerimiz olacaktır, her vatandaşımızın zengin olma hayalleri de mutlaka yaşatılmalıdır. 2003-2014 dönemine tekrar döndüğümüzde, ekonomik büyümenin AKP ile özdeşleştiğini anlatan besleme ekran bülbülleri acaba burada söyleyeceğimiz hususlara şimdi ne diyeceklerdir?

Credite Suisse’in 2014 yılı “Küresel Servet Raporu” bu çarpıklığı bütün boyutlarıyla ortaya koymakta, AKP döneminde servetin yapısı ve servet sahipliğinde de adaletsiz bir durum yaşanmakta olduğunu belgeleriyle ispatlamaktadır. 2002 yılında en yüksek servete sahip yüzde 10’luk kesim toplam servet içinde yüzde 67,7 paya sahip iken, AKP döneminde bu oran yüzde 77,7’ye yükselerek gelişmekte olan piyasalarda Rusya’dan sonra en adaletsiz servet dağılımı yapısını oluşturmuştur. Şimdi buradan sormak hakkımızdır.” diye ifade etti. ”17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluklarına adı bulaşanlar acaba bu listede yer alabilecek kadar servet sahibi midir?” diye soran Dumanlı, bunu da adaletin ve kamuoyunun takdirlerine havale etti.

”BÜYÜME YETERSİZ SEVİYEDE İKEN GELİR VE SERVET DAĞILIMI BOZULMUŞTUR”

MHP’li Dumanlı, şöyle dedi: ”AKP’nin ekonomik ve sosyal politikaları artık iflas etmiştir. Davutoğlu Hükumeti, Orta Vadeli Program (OVP) ile yeni kalkınma ve sanayileşme stratejileri ortaya koyacağını ifade ederek, yenilenmiş aldatma ve kandırma politikalarını devreye almaya çalışmaktadır. Bu kapsamda dün söyleyip gerçekleştiremediklerini bugün yeni bir buluşmuş gibi pazarlamaları AKP’yi eski hastalığından kurtaramayacaktır. Sandığın göründüğü şu ortamda adama 12 yıldır neredeydiniz diye sorarlar. Buna bir de çözüm denen çözülme sürecini eklediğinizde hiç kuşkusuz sizi zor ve sıkıntılı günler beklemektedir. Sonuç olarak söylemek gerekirse AKP’nin bir balonu daha patlamış, büyüme yetersiz seviyede iken gelir ve servet dağılımı bozulmuştur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.