Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Rüzgarlı

AK Parti’de Bahçeli hazımsızlığı! Bitiren taraf MHP olmayacak

AK Parti’de Bahçeli hazımsızlığı! Bitiren taraf MHP olmayacak
01.05.2019
A+
A-

Reuters’a konuşan üst düzey AK Partili yetkili, MHP ile kurulan ittifaktan beklenen katkının alınamadığını ve partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını, bunun da bazı zararlarını gördüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle AKP ve MHP’nin bir araya gelmesiyle oluşturulan Cumhur İttifakı’nda taraflar arasında son dönemde tansiyon artarken, YSK’nın İstanbul seçimlerine itiraza dair kararının ittifakın kırılma yönünü belirlemesi açısından kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Yetkililer, YSK’nın İstanbul’da seçimin tekrar edilmesi kararı vermesi halinde AKP-MHP ittifakının en azından seçim sürecinde birlikte hareket etmeye devam edeceğini, istemi reddetmesi halinde ise ittifakın sona ermesi sürecinin hızlanacağını söylüyorlar.

AKP ve MHP’li yetkililer ve analistler, iki parti içinde de ittifaktan rahatsız olanların bulunduğunu ancak Türkiye siyaseti açısından ittifakın devamının yararlı olacağını belirtiyorlar. Bazı yetkililer ise “kırılmanın” gündemde olduğuna vurgu yapıyorlar.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından yakınlaşan AKP ve MHP, ardından yapılan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiren 2017’deki anayasa değişikliğinde ortak hareket etmiş ve ardından 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi Cumhur İttifakı’nı oluşturmuştu. Yapılan seçimde ittifakın desteklediği Erdoğan yüzde 52.59 oranında oy olarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

AKP’li üst düzey bir yetkili, bazı partililerin MHP ile yapılan ittifaktan bekledikleri kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha fazla “milliyetçi” bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini belirtti.

“Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla” diyen AKP’li yetkili, “İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı” dedi.

Bahçeli geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Belediye başkanlıklarının yüzde 72’si Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP ve AK Parti’nin yönetimine geçmiştir… Oy oranımızı yüzde 7.4 göstermek haksızlıktır, adaletsizliktir” açıklamasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bunun ardından yaptığı açıklamada, “AK Parti olarak seçimde yüzde 44.4’lük oy oranına ulaştık. Cumhur İttifakı olarak da toplamda yüzde 51.7 oy aldık” açıklamasıyla Bahçeli’den farklı bir değerlendirmeyi ortaya koyarak Bahçeli’nin oy oranı konusundaki açıklamasına karşılık vermiş oldu.

Böylece Bahçeli’nin MHP oylarıyla ilgili olarak 18.81 açıklamasına karşılık, Erdoğan’ın değerlendirmesinde MHP’nin oyu yüzde 7.4 olarak hesaplanıyor.

Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduklarını kaydeden bir başka AKP’li yetkili, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” dedi.

Öte yandan, bazı AKP’li yetkililer, bazı belediye başkanlıklarının kaybedilmesinin sorumlusu olarak MHP’yi gösterirken, medyada yer alan haberlere göre İzmir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekçi’nin de dün yaptığı açıklamasında, “İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık” demesi dikkat çekti.

MHP’li bir yetkili de, AKP ile son dönemde bazı alanlarda ortaya çıkan farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirtirken, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” derken, başka bir MHP’li yetkili, şunları söyledi:

“Cumhur ittifakının birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.”

Toplam 600 sandalyenin bulunduğu TBMM’de AKP’nin 291, MHP’nin ise 49 milletvekili bulunuyor.

Yetkililer, ittifakın sona ermesi durumunda bazı düzenlemelerin TBMM’den geçmesi için AKP’nin parlamentoda desteğe ihtiyaç duyacağına vurgu yapıyor.

 

TÜRKİYE İTTİFAKI

AKP’ye yakınlığı ile bilinen MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemde Türkiye İttifakı kavramını geliştirdiğini, MHP’nin bunu tam olarak anlayamadığını belirterek, “Bu aslında Türkiye’deki her bir ferdi devlet ile bir araya getirme ittifakıydı. Önümüzde 4.5 yıllık uzun ve seçimsiz bir dönem olacak. Cumhurbaşkanı seçimsiz dönemde Türkiye’nin daha ileri gitmesi için bunu düşündü. MHP’de ise ‘Yeniden çözüm süreci mi olacak?’ diye algı oluştu” dedi ve şöyle devam etti:

“İstanbul ile ilgili YSK’nın vereceği karar bekleniyor. Bu durum ciddi değişiklikler getirebilir. AK Parti ittifaktan beklentilerinin bir bölümünü alamadı. İttifakla Ankara ve İstanbul’un kazanılmasını bekliyordu. Oy oranı yüzde 51.5’i geçti evet ama üstüne Antalya ve başka bazı şehirler de gitti. İttifak yerel seçimde AK Parti için büyük bir artı sağlamadı ama MHP bazı yerlerde AK Parti ağırlıklı yerleri kazandı.”

Kulat, Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları yönündeki açıklamasının da AKP’de rahatsızlıklar yarattığının altını çizerek, “İstanbul seçimlerine dair YSK’nın kararı, sadece Cumhur değil, Millet dahil ittifaklardaki kırılmanın geleceğini belirleyebilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” demişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.