Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Aileler PKK’ya Karşı Birleşti

20.05.2014
A+
A-

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan aileler evlatlarını geri alabilmek için her yolu deniyor. Diyarbakırlı bir baba, hasta oğlunun geri gönderilmesi için örgüte sağlık raporunu dahi yollamış.

Aileler dağa götürülen çocuklarını geri alabilmek için mücadele veriyor. İkisi Fen Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki üç çocuğun ailesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde “PKK çocuklarımızı geri ver” eylemi başlattı.Gözyaşları içinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Abdullah Öcalan’a seslenen aileler yardım istedi. PKK, çocuklarını bırakmazsa oturma eylemi yapıp açlık grevine başlayacaklar.

PİKNİKTE KAÇIRILDI

Lise öğrencileri Halime Gündüz ve Fırat Aydın Eren’in MEGAM-DER’in 23 Nisan’da Diyarbakır Lice’de düzenlediği piknik sırasında dağa götürülen 14 çocuk arasında olduğu belirtildi.

Fırat Aydın Erdem’in babası Selami Eren muhatap bulamamaktan yakınıyor. BDP’nin kendileriyle ilgilenmediğini söyleyen acılı baba şöyle konuştu:

‘ÇOCUĞUM HASTAYDI’

“Ben Kulp’luyum. Yerel kaynaklarla ulaşmaya çalıştık. Çocuğun orada olduğunu öğrendik. Oğlum hasta. Kemiklerinde kırıklar oluştuğunu, göz tembelliği olduğunu gösteren raporlar gönderdik kendilerine. Çocuk geri gönderilmedi, bir açıklama da yapılmadı. Yapacak bir şey kalmadı ve eyleme başladık.”

Fırat Aydın Eren’in annesi Mahfuze Eren ise “Tüm yetkililere sesleniyorum, çocuğumun geri gelmesini istiyorum. Çocuğum daha 15 yaşında onun yeri ailesinin yanı ve eğitim. Geri gelmesi için oturma eylemine başlayacağız. Gelinceye kadar eylemimiz açlık grevine kadar uzayacak. Çocuğum kandırılarak götürüldü. Sağlık problemleri var” diye konuştu.

‘Babasının yaşam kaynağıydı’

Ada­na­’da ika­met eden Di­yar­ba­kır­lı Emi­ne Te­mel oğ­lu ­Hatip Temel’in 4 Ni­sa­n’­da Ada­na­’dan oto­büs­le Ur­fa­’da­ki et­kin­lik­le­re gö­tü­rül­dü­ğü­nü söyledi. Oğlunun bu­ra­da PKK’­ya tes­lim edil­di­ği­ni anlatan Te­mel şöy­le ko­nuş­tu:

“Oğ­lum sa­na­yi­de ka­por­ta çı­ra­ğıy­dı.Ba­ba­sı has­ta ça­lış­mı­yor. Be­nim ve ba­sı­nın tek umu­du, ya­şam kay­na­ğı Ha­tip’ti. İki aya ya­kın­dır çal­ma­dık ka­pı bı­rak­ma­dık. Yü­re­ğim ya­nı­yor. Ada­na­’dan bu­ra­ya ka­dar gel­dim. Oğ­lu­mun bu­ra­da ol­du­ğu­nu öğ­ren­dim. Şim­di her­kes­ten yar­dım is­ti­yo­rum. Ne olur ço­cu­ğu­mu ve­rin. Biz ba­rı­şa kar­şı de­ği­liz. En bü­yük ba­rı­şı ben is­ti­yo­rum ama oğ­lu­mu da is­ti­yo­rum.”

HER GÜN ÖLÜYORUM

23 Nisan’da Diyarbakır Lice’de dağa götürülen öğrencilerden Halime Gündüz’ün annesi Safiye Gündüz kızını 15 yaşına kadar bin bir zahmetle büyüttüğünü söyledi.“Ben kızım olmadan yaşayamam. Bir aydır her gün ölüyorum. Onun dağda değil okulda olması lazım” diyen gözü yaşlı anne, kimsenin kendilerine yardım etmediğini öne sürdü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.