Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Parçalı Bulutlu

Ahmet KESKİN “Kamuda dönüşümlü veya esnek çalışma”

Ahmet KESKİN “Kamuda dönüşümlü veya esnek çalışma”
20.11.2020
A+
A-

Tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de büyük bir mücadele verilmektedir.
Toplumsal olarak verilen bu mücadelede bireylerin tutumu da çok önemlidir.
Bu salgına karşı verilen mücadelede, dayanışmanın en önemli tarafı her bir vatandaşımızdır.
Son zamanlarda, ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da tırmanışa geçen salgının üstesinden gelebilmemiz, hepimizin kurallara tavizsiz uymasına bağlıdır.
Bu mücadelede Sağlık çalışanlarımızın çaba ve gayretlerini anlatmaya sözler yetmez, onların bu cansiperane mücadelesini görmezden gelemeyiz, heba edemeyiz. Bu tarihi ve eşsiz görevi yerine getirenleri milletimiz her zaman takdirle anacaktır.
Kısıtlanmış günlere yeniden dönmek, hiçbir insanımızı salgına kurban vermek istemiyorsak artık kendimize gelmeliyiz.
Maske, mesafe ve temizlik kuralının önemini anlamalı, denetlenmeye ihtiyaç duymadan, kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve tedbirlere harfiyen uymalıyız.
Bununla birlikte, ilimiz genelinde Valiliğimiz İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu kararlara titizlikle uymak ve yaşantımızı da buna göre düzenlemek hepimizin başlıca görevidir.
Valiliğimiz tarafından alınan bu kararlar, toplum sağlığını korumak, sosyal hayatımızı sürdürebilmek ve çalışma hayatının sekteye uğramaması ve sürekliliği açısından önemlidir.
Ancak, Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 04/11/2020 Tarihli ve 123 Sayılı Kararında, “26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda İlimizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanmasına” denildiği halde, kamu kurum ve kuruluşlarının büyük bölümünde gerekli planlamanın yapılmadığı, dönüşümlü ve/veya esnek çalışma uygulamasına geçilmediği görülmektedir.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zaruri olarak, bir çok meslek ve iş kolunda kısıtlamalara gidildiği, uzaktan eğitime geçildiği, sosyal hayatın sınırlandırıldığı bir zaman diliminden geçmekteyiz.

Unutulmamalıdır ki, koronavirüsün toplumumuzda meydana getirdiği sıkıntı ve stresi kamu görevlileride yaşamaktadır.

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Ahmet KESKİN

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.