Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Ahmet Davutoğlu, Elini Yakamızdan Çek!

09.08.2014
A+
A-

Irak’ta Türkmenlerin karşı karşıya kaldıkları Irak Şam İslam Devlet (IŞİD) terörüne seyirci kalan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şimdi de IŞİD’i savunup Türkmenleri suçlu ilan etmeye başladı. Türkmenleri IŞİD öldürmüyor kendi içlerinde çatışıyorlar diyor. Davutoğlu, NTV’nin canlı yayınında Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı. Davutoğlu’na göre Türkmenleri Türkmenler öldürüyor: “yaşanan sadece bir IŞİD-Türkmen çatışması değildir. Maalesef Sünni Türkmenlerle Şii Türkmenler arasında fitne tohumları ki bunda Maliki hükümetinin Şii Türkmenler üzerinden Sünni Türkmenleri baskı altına alması çabası da var, Şii Türkmenlerin radikalleşmesi çabası da var. Araplar nasıl bölünüyorsa Türkmenler de maalesef bu şekilde bölündüler ve en büyük zararı kendilerine verdiler. IŞİD’e katılan kitlelerin ki Türkmenler ciddi çoğunluktadır.” diyor.

Bu sözler Türkiye gibi köklü bir ülkeye yakışmıyor. Bunları da kesinlikle kabul etmiyoruz, ama gerçek o ki bu Türkiye bizim bildiğimiz Türkiye değildir. Herkes bilmelidir ki IŞİD’e gönderilen silahlarla hem Müslümanlar hem de Türkmenler öldürülüyor

Türkiye’nin bölgede yanlış politika izlemesi Türkmenlere daha fazla hedef haline getirdi. Yeterince silah gücü bulunmayan Türkmenler, ölüm ve göç arasında kaldı. Stratejik kentlerde yaşayan Türkmenlerin bölgelerini terk etmek zorunda kalması, bu coğrafyada köklü jeopolitik ve demografik değişikliklere yol açtı.

Müslüman dünyada mezhep ayrımını asla önemsemeyen ve milli kimliğine sarılan tek topluluk Türklerdir. Irak’taki Türkmenler arasında da bugüne kadar mezhep ayrımcılığı olmadı. Bu yüzden Türkmenlerin Irak’ta bir mezhep savaşı içerisinde yer almaları da mümkün değildir. Irak’ta kendi arasında mezhep ayrımcılığı yapmadan yaşayan tek milletiz. Hükümet Ortadoğu’da “mezhepçi” bir politika izliyor, kimse heveslenmesin biz Türkmenler bu mezhep tuzağına düşmeyiz, fitne tohumlarını aramıza atanlar, bizi bölmek için yapıyor.

IŞiD Türkmen kenti Telafer’e saldırdı. Nitekim şehirde katliam başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ise olayları izlemekle kalmadı aynı zamanda adeta onayladı: “Biliyorsunuz Telafer’de Türkmenlerin ağırlıklı olduğu bir yapı var. Türkmen kardeşlerimizin de yarıya yakını Sünni’dir. Yarıya yakını da Şia’dır. ” Yani Türklerin katledilmesinin nedeni bir kısmının Şii olması… Oysa Kerkük’teki Irak Türkmen Cephesi’nin lideri Erşad Salihi bu ayrımı kesinlikle reddediyor: “Bizim aramızda farklılık yok. Türkmenlerin içinde mezhep kavgası yok.”

Dervişin Fikri Neyse Zikri O dur!

Ali Kerküklü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.