Afrin gerçekleri ve CHP’nin hazin durumu

05.02.2018
A+
A-

Türkiye terörle mücadelede tarihinin en büyük, en ciddi ve en hayati dönemini yaşıyor. Afrin operasyonu her bakımdan bir dönüm noktası olacaktır. Kahramanlarımızın burada yaptığı temizliğin sonuçlanması ile birlikte başımızdaki terör belasının defedilmesi bakımından çok önemli bir aşamayı geçmiş olacağız. Bu katil sürüsünün Münbiç’ten sonra Fırat’ın doğusunun da sökülüp atılacağı bütün dünyaya ilan edilmiştir ve bunun gereğinin yapılacağından en küçük bir kuşkumuz bulunmamaktadır.

ABD SİLAHLARI BİZE YÖNELDİ

İçeride ve dışarıda nasıl girift bir ihanetle karşı karşıya kaldığımızı acı örnekleriyle yaşayarak görüyoruz. ABD’nin bu kanlı katillere verdiği ağır silahlar bize yönelmiş durumdadır. Sınır şehirlerimize bombalar düşüyor,  sivil insanlar, gencecik kızlarımız, evlatlarımız şehit oluyor. Sahada ise ABD füzeleri ile tanklarımızı vuruyor, kahramanlarımızı kalleşçe şehit ediyorlar. Dolayısı ile yapılanan sadece bir terörle mücadele değil, aynı zamanda ABD’nin kanlı oyununu bozmaktır. Bedeli ne olursa olsun, bu mücadele sürdürülecek ve bu kahpeler temizlenecek, sahipleriyle birlikte hak ettikleri şekilde cezalandırılacaklardır. Bunun dönüşü yoktur. Söylenecek her şey söylenmiştir. ABD ile karşı karşıya gelmemek gibi bir endişeyi taşımamız artık yersiz ve gereksizdir.Düşünmesi, geri çekilmesi ve bu kalleşlikten vazgeçmesi gereken ABD’dir.

SIRA ONLARA DA GELECEK

İdlib’de düşürülen Rus uçağı, aynı zamanda teröristleri görmezden gelen herkes için büyük bir ikaz olmuştur. Hiç kimse bu kanın dışında kalamaz. ABD’de Rusya’da, Avrupa ülkeleri de terörün dışında olduklarını düşünüyorlarsa, büyük yanılgı içindedirler. Sıra bir gün onlara da mutlaka gelecektir. Nitekim, Rusya İdlib’de bunun çarpıcı bir örneği ile karşılaşmıştır. Düşürülen uçağını kimin, hangi silahla vurduğunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Başkalarının verdiği silahla Rus uçağı düşürülüyorsa, yarın tam tersi de olabilir. ABD’nin verdiği silahların yarın dengeler değişince doğrudan kendilerine yönelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. İşte o zaman ne geri toplayacak silah bulabilirler, ne de Türkiye’den başka imdat bekleyecekleri bir ülke görebilirler.

CHP NEREYE?

Türkiye terörle mücadelede tek yürek olmuşken, iç siyaseti öne çıkarmak, canlarını ortaya koyan kahramanlarımız açısından büyük haksızlık, Türk milleti için de haksızlık olacaktır. Mümkün olduğu kadar bundan kaçınmaya ve iç meseleleri ertelemeye veya kendi akışı içinde görmeye çalışıyoruz. CHP kurultayını da bu çerçeve içinde değerlendirdik. Ayrıntıya girmedik, öne çıkarmadık ve başka anlamlar yüklemedik. Kimin genel başkan olacağı, nasıl bir parti yönetiminin şekilleneceği partinin kendi meselesidir. Önemli olan şahıslar değil zihniyettir ve CHP’nin bu konuda durup düşünmesi gerektiğini defalarca söyledik ve yazdık. Bundan sonra İstanbul İl Başkanlığına getirilen ve tamamen PKK çizgisinde olan şahsı mı esas alacakları, yoksa bir türlü yakalayamadıkları daha milli bir duruşu mu ortaya koyacaklarını bundan sonra hep birlikte göreceğiz.

HERKESE MAVİ BONCUK

CHP ülkenin anamuhalefet partisidir. Bu önemli bir görevdir. Yüzde 25 civarında oy almaktadır. Bu önemli bir orandır. Dolayısı ile CHP’nin ülkemiz ve milletimiz açısından ne söylediği, ne yaptığı, nerede durduğu her zaman dikkatle izlenmelidir. Kurultaya da bu mercekten baktık. Konuşmaları bu çerçevede değerlendirdik. İç sorunlarına yönelik olanları bir kenara bırakıp, ülke meseleleri için ne söylendiğine dikkat kesildik. Ne yazık ki, bizi tatmin eden, bugüne kadar ki savrulmaların dışına çıkan, milli ve kararlı bir duruşu gösteren fazla bir şey bulamadık. Her iki genel başkan adayı da PKK söylemleri ile ülkenin gerçekleri arasında gidip geldiler. Her yere mavi boncuk dağıtmaya uğraşırken, Türkiye’nin tarihin en zor döneminden geçtiğini unuttular. Bugüne kadar söylenenlerin dışında bir şey duyamadık, bir iddia göremedik ve ciddi biçimde hayal kırıklığına uğradık. Anlaşılan CHP’de bundan sonra da değişen bir şey olmayacaktır.

YOL AYRIMI

CHP’nin bu hazin durumu kendi içinde de sorgulanmaktadır. Değişim isteyenlerin büyük bir ümitsizliğe düştükleri ve bunun farklı tezahürlerinin olabileceğinden bahsedilmektedir. Diğer taraftan önemli bir orana ulaşan küskünlerin yeni arayışlara yönelebilecekleri ve bir yol ayrımına geldikleri iddiaları ayyuka çıkmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterilecek adaya bağlı olarak büyük gürültülerin kopması, sarsıcı gelişmelerin yaşanması kaçınılmaz görülmektedir. Bu şarlar içinde CHP’den tutarlı olmasını beklemek, milli bir çizgiye gelmesini istemek, içindeki marjinallerden kurtulmasını düşünmek çok da mümkün görünmüyor. Bu yazının yazıldığı saatlerde Parti Meclisi seçimleri henüz sonuçlanmamıştı. Listelerdeki çekişmenin sandığa yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak, sonuç ne olursa olsun yeni ve sonu gelmez tartışmaların daha da artacağı şimdiden bellidir.

KEŞKE TUTARLI OLSALARDI

CHP’yi kendisiyle baş başa bırakmak ve ülke meselelerinin çözümünde fazla bir şey beklememek en doğrusu olacaktır. Zaten onların da ülkede belirleyici konumda olmak gibi bir niyetleri de, beklentileri de yok. Keşke ülke ve dünya gerçeklerinden haberdar, milli duyarlılığı yüksek, çok daha etkili, uyarıcı, çözüm üreten, alternatif ve ümit oluşturan bir anamuhalefet partimiz olsaydı. Bu kendileri için de, ülke için de, iktidar için de çok daha faydalı, çok daha isabetli ve çok daha verimli olurdu.

Orhan Karataş

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.