Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

Adını Koymadan Federasyon Diye Anıranlar

20.07.2018
A+
A-

Kimse kendi istemesinin dışında değer koymamıştı, buna karşılık yeni bir yolda belirlemişler Türkiye’yi de belirledikleri yeni yola sokmuşlardı. İşte buraya kadar yapılan Türkiye’nin tamamen bir yem olarak Amerika tarafından kullanılması olacaktı. Baştan işler Amerika’nın lehine doğru gittiği için Amerika planladıklarını YPG’yi bir umut olarak karşımızda korudu, hatta silah ve teçhizat vererek destekledi Ancak sonunda onları yalnız bırakmaya mecbur kaldı. Türkiye başına getirdikleri ile beraber yapması gerekenleri yapmıştı.

İşte Türkiye’nin karışmamış hali başta Amerika olmak üzere yoldaşlarını rahatsız eder. Yani doğal olarak Y-CHP, İP, Saadet, DP başta olmak üzere onlarla birlikte hareket eden, gizli ortakları olan HDP, sakladıkları ortakları PKK alt üst olmuştur. Açılan açık savaşta aslında “özerklik” maddesiyle PKK’nın yanında yer almış olanlar, şimdi ülke için kurtarıcılık beyan ederek hiçbir şey yapamazlar.

“Özerklik” heyulası ile umudum diye geçinen Y-CHP aslında bu isteğiyle yabancıların emrinde HDP’nin ayarında olduklarını göstermiş oldular. Ne yazık ki Y-CHP’ye ov verenler neyin içine düştüklerini fark edemeden Türkiye’nin bütünlüğünün karşısında yer aldılar.

Bu kandırmacaya aldanan kesim şimdi bir oyuna daha geliyor. Yine Kılıçdaroğlu-İnce savaşında taraf oluyorlar. Aslında bu silik insanların umut olarak gösterilmesi ve onların kavgası Türkiye’nin kavgası gibi gösterilmeye çalışılıyor. Ve bu kural dairesinde HDP ile PKK ile birliktelik hoş bir şeymiş gibi savunuluyor.

“Merkezi ve yerel yönetimler arasındaki yetki ve sorumluluk paylaşımını yerlleşme esasına göre yeniden düzenleyeceğiz.

Kamu yönetimine ilişkin kararların, kamu hizmetlerinden yararlanan vatandaşlara en yakın düzeyinde alınmasını sağlayacağız.

,Kamu yerel birimlerinin idari ve mali özerkliklerini sağlayacağız.

Yerel yönetimlerin yetki ve kaynak kullanımında OECD ve Avrua ülkelerini referans alacağız.

Bazı bakanlıkların taşra kuruluşlarını görev alanlarına göre belediyelere veya il özel idarelerine devredeceğiz.

Kamu idare ve kurumlarının merkez ile taşra teşkilatları arasındaki görev çakışmalarını önleyeceğiz.

Bakanlıkların taşra teşkilatlarının tetkiklerini artıracak uygulamaya dönük kararların yerel düzeyde alınmasına olanak tanıyacağız.

Merkezi yönetimin yerel meclislerin kararlarına müdahelesini önleyecek yasal düzenlemeler yapacağız.”

Y-CHP’nin skandallarla dolu seçim beyannamesindeki “özerklik” maddesi yerel yönetimlere adeta sınırsız yetkiler tanıyor. Kılıçdaroğlu ve Y-CHP’nin önerisine göre, belediyeler merkezi yönetimin görevlerini üstlenecek. Yani vergiyi belediyeler toplayacak, madenleri belediyeler işletecek, polis gücü belediyelerin kontrolünde olacak. Tüm okullar belediyelerin olacak, müfredatı da onlar belirleyecek. Ekonomiyi de belediyeler yönetecek, tarımı da…

2015’te HDP’nin “özerklik” çağrısı üzerine “Çukur Eylemleri” başlamış ve PKK öz yönetim ilan etmeye çalışmıştı. O süreçte Türkiye yüzlerce şehit verdi.

Buna göre Y-CHP’nin bu istekleri düpedüz bir federasyon isteği değil midir yani açıkçası bu isteklerle yapılmak istenen Türkiye’nin federasyon adıyla bölünmesi değil midir?

Türkiye’nin sağlam kesimleri böylesi isteklere kapalıdır. Yeter ki ne istedikleri sağlam bir şekilde Türk Milletine anlatılsın. Federasyon diyerek ülkeyi bölmek isteyenler bu isteklerini Türk Milletine açık açık anlatsın.

Kimse kaçak dövüşmesin.

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATILBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.