Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Adalet sokakta mı?

17.06.2017
A+
A-

CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT Tır’ları davasında suçlu bulunup cezalandırılması ve tutuklanması gündemi tamamen değiştirdi. Zaten gergin ve yorgun olan milletimiz, yeni bir krizle, yeni ve ağır bir gündemle daha karşı karşıya bırakıldı. Bunun sebebi mahkeme kararı kadar, CHP’nin bu durumu fırsata çevirip sokaklara dökülmesi, gerginliği arttırması ve adaleti yollarda aramasıdır.

İYİ NİYET YOK
CHP bu ülkenin anamuhalefet partisidir. Mecliste etkili bir muhalefet yürütme, her meseleyi gündeme getirme, orada çözüm arama ve iktidarı denetleme imkanı vardır. Buna rağmen, mahkeme kararı ile birlikte yollara düşmek, adaleti sokakta aramak kesinlikle iyi niyetli olamaz. Kaldı ki, yargı süreci de henüz tamamlanmamıştır. İstinaf mahkemelerinden Yargıtay’a, oradan Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkına kadar birçok imkan, bir çok yöntem henüz kullanılmamıştır. Yollara dökülmeden önce hukuku işletmek gerekiyor. Adalet duruma göre, kişiye göre, partiye göre işlemez. Yargı kararları elbette eleştirilebilir. Ancak, asıl olan sürecin tamamlanması ve vicdanların rahatlatılmasıdır.

AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI
CHP’nin bu muhalefet tarzı ne kendilerine, ne ülkeye, ne de mağdur olduğunu iddia ettiklerine hiçbir şey kazandırmayacaktır. Çok zor ve sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Amansız bir kuşatma ile karşı karşıyayız. Bölgemiz ateş topu gibidir. İçeride ihanet bir türlü durdurulamamıştır. FETÖ’nün nerede başlayıp nerede bittiği belli değildir ve bu konuda at izinin it izine karıştığı artık su götürmez bir gerçektir.Damatlar hukuku ile durum daha da karmaşık hale gelmiş ve güven sarsılmıştır. Bu acı ve ağır tablo hiç kuşkusuz başta terör örgütleri olmak üzere, bu ülke ve milletle meselesi olanları daha da ümitlendirmekte ve azdırmaktadır. Bu durumda sorumluluk sahibi herkese düşen ülkeye sahip çıkmak, milletin yanında durmak ve hukukun işlemesine yardımcı olmaktır. Anamuhalefet partisine özellikle görev düşüyor. Ancak, ne yazık ki, CHP’den bu duyarlılığı, bu hassasiyeti, bu sahiplenmeyi hiçbir zaman göremedi. PKK meselesinde de akıl almaz yanlış yaptı, oradan oraya savruldular, FETÖ ihanetinde de aynı hale düşmekten kurtulamadılar. Her ciddi meselede CHP ya yan çiziyor veya karanlığa gömülüyor.

BUNUN NERESİ HAK ARAMAK?
Bu zihniyetin iktidarı millette değil de, olağanüstülüklerde araması yeni bir şey değildir. Ancak, bunun artık mümkün olmadığını, millete dayanmaktan ve inanmaktan başka çıkış yolu bulunmadığını görmeleri gerekir. Yollarda yürüyerek hangi adaleti sağlayacak, ne tür bir sonuç çıkaracaksınız? Siz yürüdüğünüz için kanunlar mı değişecek, vicdanlar mı ters dönecek? Sadece ve sadece bu ülkenin karışmasını, puslu bir ortam oluşmasını isteyenlerin işini kolaylaştırıp, yeni ve daha ağır sorunların çıkmasına yardımcı olacaksınız. Bunun neresi muhalefet yapmak, neresi hak aramak, neresi adaleti sağlamaktır?

HERKES AKLINI BAŞINA ALMALI
Herkes aklını başına almalıdır. Bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz. AKP’nin zarar görmesi, iktidardan gitmesi uğruna, ülkenin felaketini göze alamayız. CHP’nin yaptığı budur. AKP gitsin de, ülke ne olursa olsun anlayışındadır. Ve bu anlayış uzun süredir CHP’nin bütün unsurların esir almış durumdadır. Çare üretmek, çözüm bulmak yerine germek, kırmak, yormak ve tüketmek öne çıkarılıyor. Ancak gerilenin, kırılanın, yorulanın ve tükenenin aynı zamanda kendileri de olduğunu ya görmüyorlar veya özel bir görev üstlenmiş durumdalar.

ÜLKE GÜVENLİĞİ HER ŞEYİN ÖNÜNDE
Kemal Kılçdaroğlu’nun kimilerine göre 22, kimilerine göre 28 gün süreceği söylenen İstanbul yürüyüşünü bir an önce sonlandırması, meseleye siyaset ve hukuk içinde yaklaşması milletin ortak beklentisidir. Aksi halde olacakların sorumlusudur. Zira, bu ülke başıboş değil. Kanunlar var, milletin güvenliği, ülkenin birliği her şeyin önündedir. Nitekim, sayın Cumhurbaşkanı da bu hatırlatmada bulunmuştur. Kanunların işletilmesi durumunda ortaya hiç de hoş olmayan ve sonunun nerede kalacağı kestirilemeyen yeni tabloların çıkması kuvvetle muhtemeldir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Bizim yeni gerginliklere, çatışmalara değil, acil olarak huzura ve birliğe ihtiyacımız var. Özel hesapları, siyasi menfaatleri bir kenara bırakmak bir mecburiyettir.

BU İKAZLAR DİKKATE ALINMALI
MHP, duyarlılığı, samimiyeti, “önce ülkem” diyen ve bunu hayata geçiren uygulamaları ile, Sayın Devlet Bahçeli uyaran, yol gösteren ve çözüm üreten açıklamaları ile bütün siyasi partilere örnek teşkil etmektedir. Kılıçdaroğlu’nun yollarda adalet aramasıyla ilgili yapılan açıklama çok önemli ikazlar içermektedir. Ümidimiz ve beklentimiz bu açıklamaların herkes tarafından dikkate alınması ve ülkenin bir an önce normalleşmesi için herkesin elinden geleni yapmasıdır. Aksi halde hiç kimse bu vebalden kurtulamaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.