Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Gök Gürültülü

Ada-Kıta buluşması:” Kuzey kıbrısta yeni vizyon”

24.03.2013
A+
A-

NECDET SİVASLI

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin süreklilik haline getirdiği “Ada-kıta Buluşmaları” kapsamında Ankara’da “Kuzey Kıbrıs’ta Yeni Vizyon” toplantısına da ev sahipliği yaparak önemli bir konuyu daha gündeme taşıdı. Toplantıya son 10 yıldır KKTC’nin her üç cumhurbaşkanının (Denktaş, Talat, Eroğlu) müzakere heyetinde yer almış olan ve son olarak da Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi olarak Baş müzakerecilik yapan “Toparlanıyoruz Hareketi” Lideri Doç. Dr. Kudret Özersay’ın katılması da toplantıya ayrı bir renk katmış oldu.

Yazımıza başlamadan önce şu görüşümüzü yansıtalım:

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği bu yıl 6.yılını kutluyor. Bu 6 yıla, Dernek Başkanı Hikmet Eren ile birçok etkinliğe imza atmayı başardı. Eko Avrasya bir marka haline geldi. Kısa sürede Türk Dünyası ile kucaklanma sağlandı. Ekonomik İlişkiler Derneği’nin Türk Dünyası’na damgasını vurduğunu da açık biçimde ifade edelim. Ancak, Derneğin KKTC’ne olan ilgisi bir başka olmuştur. Bunu da Eko Avrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren” KKTC, dernek olarak her zaman önceliğimiz olmuştur” diyerek ifade ediyor.

Başarıları ortaya getiren hiç kuşkusuz deneyimli kadrolardır. Eko Avrasya’nın KKTC ile olan ilişkilerinde EkoAvrasya Ekonomik Kurul Üyesi Doç.Dr. Soyalp Tamçelik’in katkılarını da burada vurgulamakta yarar görüyoruz. KKTC ile ilgili akademik çalışmaları ile de dikkatleri çeken bu kardeşimizin bu tür etkinliklere zenginlik kattığı bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

“KKTC HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZDİR”

Kıta-Ada Buluşması kapsamında “Kuzey Kıbrıs’ta Yeni Vizyon” toplantısının açılış konuşmasında Dernek Başkanı Hikmet Eren’in konuşmasından bir bölümü sizlerle paylaşalım:

“Bu yıl kuruluşunun 6. yılını kutlayan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, üstlenmiş olduğu misyon doğrultusunda önemli çalışmalara imza atıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Özellikle Ada’da yeni vizyon arayışları noktasında yaşanan gelişmelerin öncelikle Türk Dünyası daha sonra ise tüm dünyada duyurulması konusunda elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Ada-Kıta buluşmaları kapsamında bugün burada gerçekleştirdiğimiz “Kuzey Kıbrıs’ta Yeni Vizyon” konulu toplantımızda “Toparlanıyoruz” Hareketi lideri Doç. Dr. Kudret Özersay ve Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği (KTYD) Başkanı Ahmet Saydam’ı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Katılımcıların büyük bir dikkatle dinlediği ve soru-cevap şeklinde devam eden toplantının daha geniş kitlelere ulaşması için farklı platformlarda tekrarını yapma kararı almış bulunuyoruz”

“KIBRIS’TA BUGÜNÜ ANLAMAK İÇİN

 

Toplantının başkanlığını yapan EkoAvrasya Akademik Kurulu Üyesi Doç. Dr. Soyalp Tamçelik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden sonra kurulan ikinci Türk Devleti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğuna ve dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatacak bir millî kültür politikası oluşturulması ve yeni projeksiyonlarla beş, on, onbeş yıllık gibi zaman dilimleri içerisinde, toplumsal/bireysel ihtiyaçların, devletin ihtiyaçlarıyla birlikte karşılanması gerektiğine dikkat çekti. Bir devleti kurmanın oldukça zor; ama onu yaşatmanın, her şeyden daha zor olduğunu ifade eden Tamçelik, “Kıbrıs’ta bugünü anlamak için geçmişe; geleceği bilmek ve güvence altına almak için de bugüne yönelmek gerekecektir” dedi.

 

“GİRİŞİMLER TÜKETİLDİ”

 

“Toparlanıyoruz Hareketi” lideri Doç. Dr. Kudret Özersay, toplantıda yaptığı sunumda üç ana konudaki değerlendirmelerini paylaşarak, ortaya konulması gereken yeni vizyonu anlattı. Özersay bu çerçevede 1963 yılından bu yana uyuşmazlığın 50. yılını yaşadığımız 2013 yılında iki toplumlu müzakerelerde 45 yılın geride kaldığını, bu süreçlerden farklı örnekler vererek BM zemini olarak kabul edilen “iki-bölgeli, iki-toplumlu federal bir çözüm” çerçevesinde tüm yöntem, öneri ve girişimin tüketildiğini anlattı. Tarafların bu cümlenin altını doldurmakta zorlanmalarının esas nedenlerinden birinin bu cümleden farklı şeyleri anlamaları olduğuna dikkat çeken Özersay, bu bağlamda her iki tarafın da mevcut zemini diğer tarafı suçlamak ve BM önünde puan toplamak için kullandıklarına işaret etti. Özersay, Kıbrıs’ta bu çıkmazı kırmanın yollarından birinin uluslararası sistemle ilişkili olduğunu ama bir diğerinin de “yerleşmiş kalıplar dışına” çıkılacak (thinking outside the box), mevcut ve tüketilmiş modeller dışında sıra dışı modelleri içerecek anlamlı bir müzakere yapmak olacağını vurguladı. Her iki halkın da federal bir çözümden beklediklerinin daha fazlasını daha farklı bir çözüm modeli içerisinde elde edip edemeyeceklerini bugüne değin hiçbir zaman pragmatist şekilde konuşmadıklarına dikkat çeken “Toparlanıyoruz Hareketi” lideri, her iki halkın rıza göstermesi kaydıyla, bunların artık konuşulması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

 

Kıbrıs’ta önemli gelişmelerin beklendiği bugünlerde, geleceğe ışık tutacak nitelikteki bu tür etkinliklerin sürmesi gerektiği görüşündeyiz. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği yavru vatana her zaman öncelik vererek bu görevi hem yerine getiriyor, hem de diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek oluyor. Hem emeği geçenler, hem katılımcıları kutluyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.