Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

ABD’ye 12 milyar dolar, biz takdir kazandık!

16.06.2017
A+
A-

Dünya eski dünya değil. İletişim çağındayız. Her haber duyuluyor, her gelişme anında takip ediliyor ve hiçbir şey gizli kalmıyor. Devletlerin kozmik odalarda gizlenen mahrem bilgileri dahi ortalığa saçıldı. Bilgiye ulaşmak bu kadar kolay ve hızlı olunca, değerlendirme yapmak ve oynanan oyunları fark etmek de sıradan hale geliyor. Katar krizinin neden çıktığını, bu krize bahane gösterilen oluşumların arkasında kimin olduğunu, abluka uygulayan ülkelerin aslında neye hizmet ettiklerini, aradan henüz bir hafta geçmeden bütün dünya ibretle gördü.

ABD MALİYETİ TAHSİL EDİYOR
Hiçi uzatmadan ve en sonda söyleyeceğimizi, başta söylemiş olalım. ABD kendi ürettiği, kendi beslediği ve yetiştirip sahaya saldığı terör örgütlerini ve onların kalleşliklerini bahane ederek, Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştürdü. Milyonlarca Müslümanı perişan etti. Devletleri yıktı, liderleri devirdi, haritaları değiştirdi. İsrail’e güvenli bir alan açmakla kalmadı, daha kolay yayılması, daha fazla işgal yapması için de imkan sağladı. Bunlar elbette bir maliyet getirdi. Şimdi de, hem bu bu maliyeti yine Müslümanlardan tahsil ediyor, hem de gerektiğinde kullanabileceği bir barut fıçısı hazırlıyor. Çok daha ilginç olanı bunları hiç gizlemeden, saklamadan, hatta önceden ilan ederek yapıyor. Trump Ortadoğu’daki maddi kayıpların bölge ülkelerinden tahsil edileceğini söyleyerek işbaşına geldi.Geldikten hemen sonra da ilk gezisini Ortadoğu ülkelerine yaptı. Önce Suudi Arabistan’a 350 milyar dolarlık silah sattı. Diğerlerine de açık şekilde sıraya girmeleri için mesaj verdi. Bu mesajın daha kolay anlaşılması ve uyulmaması durumunda ne olacağını göstermek için de gittikten hemen sonra Körfez krizi patladı. Trump, attığı Tweet mesajlarında, “ziyaretim işe yaradı” diyerek, bunun bir ABD oyunu olduğunu bütün dünyaya ilan etti.

HERKES MEMNUN
Katar’ın verilmek istenen mesajı anlaması ve gereğini yapması fazla uzun sürmedi. Herkes ne olacağını, bu ablukanın sonunun nerede kalacağını anlamaya çalışırken, birden bire Katar’ın ABD ile 12 milyar dolar değerinde F-15 savaş uçağı alımı için anlaşma imzaladığı haberi geldi. Buna bir de ABD’ye ait 2 savaş gemisinin ortak tatbikat için Katar’a gittiği bilgisi eklendi. Oyunun güzelliğini görüyor musunuz? Kriz bahane, satış şahane. Bir taşla sayısız kuş avlama imkanı. Suudi Arabistan silahlandı, bölgede gücünü ve etkisini arttırdı ve haliyle durumdan memnun. İran zaten elinde tuttuğu Şii dünyasının kontrolünü daha da perçinledi, o da memnun. Mısır ihtilal rejimini kabul ettirip, muhatap alınma imkanı daha da ileri götürdü, daha da memnun. Katar, üzerindeki baskının kalkmasını sağladığı ve ABD ile yeni işbirliği imkanı bulduğu için oldukça memnun. ABD oynadığı oyunda tam isabet sağlayıp, bir taraftan bölgedeki kontrolünü pekiştirdi. Diğer taraftan silah satıp bedeli bölge ülkelerine ödetti, ama en önemlisi, yeni bir dehşet dengesi kurup ileride oynayacağı oyunların da alt yapısını hazırladı, haliyle çok ama çok memnun.

BİZ NE ALDIK?
Gelelim Türkiye’ye. Katar’ı yalnız bırakmadık. Meclisimizden tezkere geçirip, her türlü riski aldık. Uçaklarımızı havalandırıp gıda ve ilaç başta olmak üzere her türlü yardım için seferberlik başlattık. Sudi Arabistan’ı, ABD’yi ve ambargoya katılan diğer ülkeleri karşımıza almakta zerre kadar tereddüt göstermedik. Ve bütün bunların karşılığını, daha önce Irak, Libya, Mısır örneklerinde olduğu gibi elbette fazlasıyla aldık!Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani, Doha’nın yanında durduğu için Türkiye’yi “takdir ettiğini” söyledi. Daha ne olsun? Bundan büyük kazanç mı olur? Külfet bize, nimet başkasına.

TAKDİR ÜZERİNE TAKDİR!
Zaten son yıllarda takdir üzerine takdir kazanıyoruz! Suriye’de Esad’ı deviremedik, Şam’da Cuma namazı kılamadık, sınırlarımızın kevgire dönmesinin bedelini hem canımızla, hem malımızla ağır şekilde ödedik. Ama Suriye’den aldığımız 3,5 milyon mülteci için hem de istisnasız bütün dünyadan büyük takdir kazandık. Avrupa’yı, Amerikayı geçtik, Uganda’dan Cibuti’ye, Brezilya’dan Hindistan’a kadar herkes bizi tebrik etti! Kaddafi’nin devrilmesinin bedelini bizim müteahhitlerimiz ödedi. Alacaklarını bırakın, takım ve teçhizatlarını dahi bırakıp dönmek zorunda kaldılar. Buna rağmen Libya’ya uçakla para gönderdiğimiz için çok sayıda tebrik mesajları almıştık. Mısır çok önemli bir ticaret ortağımızdı. Şahane ilişkilerimiz vardı. Bölgede müttefik durumundaydık. İhtilal olunca bir kalemde bütün bunları bir kalemde silen dünyadaki tek ülke olduk.Kaybettiklerimizi kimse hesap etmedi, ama Mursi’nin devrilmesine gösterdiğimiz haklı ve doğru tepkiden dolayı büyük takdir kazındık. Takdirnamelerimiz saymakla bitmez, ama en büyüğünü Irak’da kazandık. PKK’nın hamisi, Türkmenlerin katili, Irak’ı parçalama ve bir devlet kurma programının başaktörü Barzani’den aldığımız tebrik ve takdir her şeyin üzerindedir!

TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARI
Daha 4 gün önce yazdığımız yazının başlığı, “Bedeli yine biz ödemeyelim.” Şeklindeydi. Katar’ın nereye gittiği artık bellidir. Yapılması gerekeni sayın Devlet Bahçeli Salı günkü grup konuşmasında söyledi. Bir defa daha hatırlatalım: “Dış politikada ebedi dostluk veya ebedi düşmanlık diye bir şey olmayacaktır. Bunun yanında komşu coğrafyalarda kategorik bir tarafgirlik de makul ve mantıklı görülmeyecektir. Türkiye tarihsel çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmalı, coğrafyanın sesi ne diyorsa ona müzahir hareket etmelidir. Biz yalnızca ve yalnızca Türkiye’nin hak ve çıkarlarının yanındayız, yanında olmaya da kararlılıkla devam edeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.