ABD’den YPG itirafı: ”YPG, ABD’nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK’nın alt koludur”

ABD’den YPG itirafı: ”YPG, ABD’nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK’nın alt koludur”
16.01.2021
A+
A-

ABD Adalet Bakanlığı, Florida eyalet meclisi binasına yapılan saldırıda YPG’li bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada, ABD’den YPG itirafı: ‘YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK’nın alt koludur” denildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Florida’nın Tallahassee kentinde yaşayan Daniel Baker isimli kişinin ”kaçırma ve yaralama tehdidi içeren eyaletler arası iletişim kurma” suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

Baker’ın 10 Ocak Pazar günü Florida eyalet meclis binasına yapılan saldırılara karıştığına işaret edilen açıklamada, bu kişinin diğer kişileri silahlanarak buraya gelmeye teşvik ettiği belirtildi.

ABD ADALET BAKANLIĞI YPG’NİN, PKK’NIN KOLU OLDUĞUNU KABUL ETTİ

ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Baker’ın 2017’de Suriye’de YPG’ye katıldığına işaret edilerek, şüphelinin sosyal medya haseplarında YPG’de keskin nişancı eğitimi aldığını belirttiği ve çeşitli belgesellerde de görüldüğü kaydedildi.

Bakanlğın söz konusu açıklamasında YPG ile PKK arasındaki bağlantıyı resmi olarak kabul ederek, ”YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK’nın alt koludur” ifadesi kullanıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.