Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

ABD’de IŞİD ve yeni planları

09.09.2014
A+
A-

Amerika’da herhangi bir konuda yönetim karar alınca, bunu öncelikle kamuoyu araştırmaları ile güçlendiriyor. Şimdi, IŞİD’e karşı Irak ve Suriye’de bir mücadeleye hazırlanan Amerikan halkı, bu terör örgütüne karşı yapılacak her türlü mücadeleye yönetime destek olacağının mesajlarını veriyor. ABD halkı “Amerikan’ın her türlü çıkarını ciddi şekilde tehdit eden bu örgüte karşı yapılacak her harekette yönetimi destekleyeceğiz” diyor.

Başkan Obama da, IŞİD’ı çok ciddiye aldıklarını, bu örgüte karşı 3 yıllık bir strateji planı hazırladıklarını halkı ile paylaştı. Obama “Hava harekâtı devam edecek, Irak güçlerinin IŞİD’ı yenecek güce kavuşması sağlanacak, Suriye’de de IŞİD’ın sonu getirilecek” diyerek konuyu ciddiye aldıklarını anlattı.
Dikkat edilecek olursa bu konuyu biz aylardır sıcak tutuyoruz ve önemsiyoruz. Bazı okurlarımız, bu konuyu çok yazdığımızı, IŞİD’ın bu kadar önemsenecek gücünün olmadığını söylüyor. Ancak, konuyu derinden bildiğimiz ve izlediğimiz için bugün IŞİD tehlikesini daha da önemsemekteyiz. Amerika gibi süper bir gücün bile bu konuyu bugün ciddiye alıp, önem vermesi, “Gönüllüler koalisyonu” kurmaya çalışması, IŞİD ile mücadelede Türkiye’yi de yanına almaya çalışması önemsenmeyebilir mi?
Şunu da herkesin iyi bilmesi gerekiyor:
Amerika, artık kara operasyonlarında kendi askerini kullanmayacak. Hava operasyonları sonrası IŞİD’a karşı Irak ve Kürt ordusu birlikte hareket edip, kara operasyonları yapacak.
Türkiye bu operasyonlarda nerede duracak? Asker verecek mi? Şu anda bu sorulara net bir açıklama yapılmadı. Ancak, Suudi Arabistan, Katar ve diğer Körfez ülkeleri IŞİD’a karşı Amerika ile kol kola girdiler. Türkiye, bunun dışında kalabilir mi bilemiyoruz? Bilindiği gibi adı geçen ülkeler daha önce IŞİD’a destek ve silah veriyorlardı.
Washington Post’ta yayınlanan “Amerikan halkı Obama’nın yanında” konulu yazıda ortaya konulan döküm ve analiz şöyle:
“Bugün Amerikalıların yüzde 71’i Irak’ta hava saldırısına destek veriyor. Haziran ayında yüzde 45 olan bu destek üç hafta önce yüzde 54 düzeyindeydi. Obama’nın çok temkinli olduğunu söyleyenlerin arasında yüzde 82’si saldırıya destek veriyor; uluslararası içleri yönetme konusunda onun doğru yolda olduğunu söyleyenlerin arasında destek ise yüzde 66’da.
Amerikalıların yüzde 65’i Obama’nın yapmadığı Suriye’de hava saldırısı başlatılması gibi olası çok tartışmalı konuda destek verildiğini belirtiyor. Bu kimyasal silah kullandığı iddiasıyla geçen yıl yapılması düşünülen saldırıya verilen desteğin iki katı.
Irak’ta Sünni isyancılara karşı Kürt güçlerini silahlandırma konusunda ağustosta yüzde 45 olan destek son ankette yüzde 58’e yükseldi.
Cumhuriyetçiler askeri harekâta daha fazla destek veriyor ama oldukça önemli oranda Demokrat ve bağımsızlar Suriye ve Irak’ta askeri operasyona destek veriyor.”
Dikkat edilecek olursa, acele ile Türkiye’ye gelen ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, IŞİD konusu ile ilgili kabarık bir dosya ile ilgililerle görüştü. Hagel’in “Burası sizin bölgeniz, Türkiye IŞİD’e karşı müdahil olmalı” mesajını verdiği söyleniyor. Bazı kaynaklar da Hagel’in, ABD’nin Türk sınırının Suriye ve Irak’a giden yabancı savaşçılara kapatılmasını, Amerikan ordusunun Türkiye’deki üslerden operasyon yürütebilmesine izin verilmesi dahil, birçok konuda görüşmeler yaptığını aktarıyor.
Amerika, istediğini alacaktır. Bu pazarlık konusunda Türkiye’nin de ülke çıkarları açısından bazı istekleri masaya yatırması, elde etmesi gerekmiyor mu? Sadece hep veren taraf mı olacağız?
Geçenlerde IŞİD ile ilgili yazdığımız bir yazıda “IŞİD tehlikesini fırsata çevirenlerden” söz etmiştik. Türkiye’nin de bunun dışında kaldığını belirtip, bundan sonra olabileceklere de değinmiştik. Bugün gelinen noktaya baktığımızda bu öngörülerimizin gerçekleşmeye başladığını görmekteyiz.
Burada akıllara takılan bir soru da şu:
Acaba, Amerika IŞİD bahanesi ile Ortadoğu planlarında yeni bir aşamaya mı geçiyor? Çünkü bugüne kadar IŞİD’a ses çıkarmayan, hatta örtülü destek bile veren, yayılıp tehlike saçmasına göm yuman Amerika’nın şimdi böyle bir bahane ile harekete geçmesinin ardında önemli bazı planlarının olabileceğini de düşünüyoruz.
Bu operasyonların Suriye’de Esad’ın elini güçlendireceğini de altını çizerek vurgulamak istiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.