ABD yine dikkate almadı!

02.04.2016
A+
A-

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de sırasıyla Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başkan Obama ile görüştü. Erdoğan bu görüşmelerde ve öncesinde katıldığı programlarda ABD ile model ortaklık vurgusu yaparken ABD kanadı başta PYD-YPG olmak üzere Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate almadı

Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşme isteğini uzun uğraşların ardından gerçekleştirdi. Beyaz Saray’da Türkiye saatiyle 04.25’te başlayan görüşme yarısı tercüme olmak üzere yaklaşık 50 dakika sürdü. Beyaz Saray kaynakları görüşmede IŞİD’le ortak mücadelenin genişletilmesi konusunun masaya yatırıldığını aktarırken Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Obama Türkiye’nin güvenliği ve terörizme karşı ortak mücadele hususundaki desteklerini yineledi.

Stratejik ortaktık model ortak olduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’deki temasları sırasında sık sık ABD’ye olan bağlılığına vurgu yapması dikkatlerden kaçmadı. Andrew Mellon Auditorium’da düzenlenen DEİK-Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı gala yemeğinde, Türkiye ve Amerika’nın iki güçlü müttefik ve ortak olduğunu belirten Erdoğan bu ortaklığın daha önce “stratejik ortaklık” olarak ifade edildiğini hatırlattı ve şöyle devam etti: “Fakat Sayın Obama’nın Türkiye ziyaretinde İstanbul’da, ‘Bu stratejik ortaklığı model ortaklığa çevirelim, bu çok daha anlamlı olur’ ifadesinden sonra bunu kullanmaya başladık, model ortaklık.”

Eli kanlı örgütlerin hedefiyiz!

Brookings Enstitüsü’nde gerçekleştirdiği konuşmasında da dikkat çekici açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye şu anda dünyanın en eli kanlı terör örgütlerinin ortak hedefi durumunda bulunan bir ülkedir. Buna rağmen demokrasiden, özgürlüklerden ve hukuk devletinden taviz vermeden mücadelemizi sürdürüyoruz. Maruz kaldığı yüksek birçok terör tehdidi ile mukayese edildiğinde hak ve özgürlükler bakımında Türkiye’den daha ileri standartta bir ülke yoktur. Bu hakkın ülkemize ve milletimize teslim edilmesini özellikle bekliyoruz” dedi.

10 milyar dolar harcadık

Mülteci krizine de değinen Erdoğan, “Başta Batı olmak üzere mülteci krizini en önemli sorun olarak görmekte ve kapılarını kapatmaktadır. Hatta botlarla denizde, botlar delinmek suretiyle ölüme terk edilenler var. Bizim sahil güvenlik görevlilerimiz denizde ölümle baş başa olan 100 bine yakın kişiyi kurtarmak suretiyle hem insani, hem vicdani görevini yerine getirmiştir. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre oradan aldığımız destek 455 milyon dolardır. Faturalı olarak yaptığımız harcama 10 milyar doları bulmuştur” dedi.

İsrail ile dostluk mesajları!

Erdoğan konuşmasında İsrail ile ilişkilere de özel bir vurgu yaptı. İsrail ile ilişkilerin tüm sorun alanlarında olumlu ilerlemelerin sağlanması temin edecek şekilde gelişmesini beklediklerini kaydeden Erdoğan, “Başbakan Netanyahu’nun 2013 yılında telefon ederek özür dilemesinin ardından sürece ilişkin görüşmeler başlatılmıştır. Başkan Obama’nın özel bir girişimi olmuş ve İsrail ziyaretinden dönüşte de kendileri telefonla aramak suretiyle kendileri ile görüşmüş ve bu özür beyanını dinlemiştik. Bununla süreç başladı. Ardından tazminat ile ilgili süreç devam etti. Bu tazminat konusunda da herhangi bir sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum. 19 Mart günü İstanbul’da gerçekleştiren bombalı saldırıda 3 İsrailli turistin de hayatını kaybetmesinden duyduğumuz üzüntüyü İsrailli muhataplarımıza ilettik” dedi. İsrail ile dostluk mesajları veren Erdoğan, ABD temaslarını kapsamında Yahudi örgütlerinin temsilcileriyle de bir araya gelmişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.