Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

60 Potamyalı

07.08.2014
A+
A-

Dün meclis tarihinde yeni bir ilk yaşandı. Önce Ali Uzunırmak’la Mustafa Şahin boğuştu;sonunda ikisinin de alnından kan aktığı görüldü.

Ali Başkan, olayla ilgili bir açıklama yapmadı ama Malatya’da partilileri tarafından “Battal Gazi’nin oğlu” sloganıyla karşılanan AKP Milletvekili Mustafa Şahin, “yumruk yemediğini, cep telefonuyla vurulduğunu” duyurdu.

Büyük ihtimal dost kurşunuyla vurulmuştur. Çünkü bizimkilerin böyle Arabî bir tarzı yok. Biliyorsunuz,körfez Araplarının eğlencelerinden biri de pahalı arabaları takla attırıp, pert etmek…

Ali Uzunırmak, MHP Aydın Milletvekili ve Meclis İdare Amiri, 1979-80 Ankara Ocak Başkanı…Kavga Devrinin önemli simalarından biri…

AKP Malatya Milletvekili ise eski MTTB okul başkanlarından…Özal’ın hayranı ve hemşehrisi… Mecliste BDP’lilere karşı yaptığı bazı konuşmalara bakarsak, “Kürtlere verilen haklar konusunda AKP’nin daha yararlı işler yaptığına” inananlardan.

Ali başkan, “yumruk mesafesi”ninönemini biliyor.Sokak hakimiyeti kavgasının içinde yetişmiş olanlar, kavgaya sıradan insanlara göre biraz daha hızlı girerler.

Çünkü eğer Ülkücüyseniz ve size söverek yaklaşan bir adamla aranızda bir yumruk mesafesi kaldığında tehdit hala devam ediyorsa, “vurmak”tan başka çarenizyoktur.

Ülkücüler, yumruk yemekten sadece nefisleri için değil, temsil ettikleri kurumsal değerler adına da sakınırlar. Bu yüzden de mecbur kalmadıkça kavga etmezler, sebepsiz yere ellerini ve yüzsularını kirletmezler.Ancak; kavga “kaçınılmaz” olursa vurmak esastır.

Mamafih kavganın ülkemizde hala en popüler sanat dallarından biri olduğu dünkü haberlerde görülmüştür.Malatya’daki karşılama dahil yandaş medyadaki bütün çarpıtma haberler, “liberal demokratlar”ın(!) da siyasi cazibe önceliğinin kavga olduğunu göstermiştir.

5 Ağustos 2014 günü AKP’liler, sayısal güçlerine aldanarak, TBMM Genel Kurul Salonundaki MHP sıralarına sokularak, hatta “saygımız ve kaygımız yok” mesajı vermek üzere arkadan sıraların arasına kadar girerek MHP’li vekillerin neredeyse “yakasını tutmaya” kalkışmışlardır.

50-60 kadar AKP’li MHP Grubuna saldırmış;az evvelki Ali Uzunırmak-Mustafa Şahin kavgasıyla bozulan psikolojik üstünlüğü geri almaya çalışmışlardır.

İlk kavga, MHP’nin Türkmenlerle ilgili soru önergesinin oylanması sırasında AKP’li iki vekilin sahte imzayla oy kullanmasından çıkmıştı. Vekillerden biri Rize’de biri Kıbrıs’ta olduğu halde mecliste oy kulanmış görünüyorlardı.

MHP Grubu,hatlarını başarıyla savunmuş;bu arada az evvel gündemle ilgili sert bir konuşma yapan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, hedef haline getirilmiştir.

Bu durumda şımarık AKP’li saldırganlar karşısında “şamar oğlanı” olmak veyaaraya düşüp de tekmelenmek istemiyorsanız, önünüze gelene vurmalı ve ayakta kalmalısınız. Sinan Oğan da bunu başarıyla yapmıştır. YaniTürk milletinin vekili, aslına uygun davranmıştır.

MHP Grubunun önündeki, kısa yumruklaşmadan sonra MHP’liler, ileri atılmış; AKP’li vekiller, 10 metre kadar geri çekilmişler ve kavgakatip masalarının önünde sona ermiştir.

Saldırgan kalabalıkta, yandan ve arkadan birkaç serseri yumruk alan Sinan Oğan’ın kendisini başarıyla savunduğu ve kalabalığı dağıtarak ilerlediği görülmüştür.

Bu sırada meşhurlardan Şamil Tayyar’ın, muhtemelen TV’lerden tanıdığı Sinan Oğan’ın bu sinirli anında karşısına geçmek istemediği, arkasında kaldığı görülmüştür. Ancak sonradan attığı “kuduz”lutweetler onun bir “sanal delikanlı” olduğunu göstermiştir.

Yine meşhurlardan Mehmet Metiner’in 59Potamyalı arkadaşı saldırırken sakin sakin “kalabalık ettiği” ancak filmin sonsahnesine doğru,Oğan’ın yumruk menziline girerken başını yana çevirerek “benim işim olmaz” mesajı verdiği görülmüştür.

MHP Grup Başkanvekilleri, Sinan Oğan’ın ardını boş bırakmamış veaksiyon, birkaç saniye içinde bittiğinde Oktay Vural, onu AKP’li grubun içinden alarak geri dönmüştür.

Saldırırken MHP grubunun önünde 4 metrekareye sığan en öndeki AKP’li 10 vekilin, kaçarken 30 metrekarelik bir alana yayılmasına kavga dilinde “dağılmak” denir.

Yani “60 Potamyalı” Lidyalılar ve Persler karşısında gösterdiği başarıyı, Ülkücüler karşısında gösterememiştir.

Bu dağılma,”düşük omuzluPotamyalı” ya yardakçılık yaparken hızını alamayıpsağa sola saldıran sözde vekiller için ne ilk düşkünlük; ne de son hezimet olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.