DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

300 milyon dolarlık ranta yargıdan fren

30.03.2016
79
A+
A-

Danıştay, belediyelerin inşaat, hafriyat ve yıkıntı atıklarını döktükleri dolgu alanlarının üçüncü kişi veya şirketlere devredilmesi uygulamasını iptal etti

AKP’nin yandaşların kasasını dolduran rant uygulamasına yargıdan bir durdurma daha geldi. Danıştay aldığı kararla, yılda yaklaşık 300 milyon dolarlık rantın döndüğü hafriyat işinin belediyelerce üçüncü şahıslara verilmesi uygulamasını sona erdirdi.

Orman Mühendisleri Odası, 18 Nisan 2014’te hafriyat alanlarının işletmesinin belediyelerce üçüncü kişilere verilmesi uygulamasının kaldırılması için Danıştay 8’inci Dairesi’ne dava açtı. Daire, yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulüne, kısmen ise reddine karar verdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı karara itiraz etti.

EKONOMİK DEĞER İFADE ETMİYOR

Dava, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşüldü. Mühendisler Odası, madencilik faaliyetleri sonrasında idareye teslim edilen veya terk edilen doğal yapısı bozulmuş orman alanlarının hiçbir ekonomik değer ifade etmeyen inşaat, yıkıntı ve hafriyat atıklarıyla doldurulduğunu kaydetti. Oda ayrıca, bu faaliyetin maden ve taş ocaklarından ekonomik değeri bulunan madenlerin çıkarılmasına yönelik bir işletme şekli olmadığını savundu.

YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAKLAR

Oda, dolgu alanlarının işletme hakkının dolaylı yoldan belediyeler vasıtasıyla üçüncü şahıslara verilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. İdari Dava Daireleri Kurulu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı aleyhine karar vererek hafriyat alanlarının işletmesinin belediyelerce üçüncü kişilere verilmesi uygulamasını kaldırdı.
Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın karar için, “Maden sahaları eskiden olduğu gibi yeniden ağaçlandırılıp ormana dönüşebilecek” diye konuştu.

Kimler zengin oldu?

Orman mühendisi olan MHP’li Meclis İdare Amiri Seyfettin Yılmaz, Danıştay’ın verdiği karar ile ranta dur dediğini savundu. SÖZCÜ’ye konuşan Yılmaz, ormanın yeri olan maden döküm sahalarının hafriyat dökümünde kullanıldığını belirterek şöyle dedi:
“Hafriyatın dökümü çok pahalıdır. Bakanlık yönetmelikte yaptığı değişiklik ile buraların işletmesini Orman Genel Müdürlüğü’nden belediyelere devretti. Özellikle AKP’li belediyeler bu işi üçüncü şahıslara veriyor. Bu işin rantı yıllık 300 milyon dolar, yani 900 milyon lira. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun işletme hakkının kimlere verildiğini açıklaması gerekir. Danıştay, ‘Ranta geçit vermiyorum, üçüncü şahıslara bunu veremezsin’ dedi. Ama 4 yıl boyunca bu rantı kim yedi, kimler zengin oldu? Örneğin İstanbul Yarpuzlu’daki iş kime verildi?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.