Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

30 Maddede Tezkere’nin Yararları

SUKRU ALNIACIK

Bilgi çağında, demokrasi düzeninde yaşıyoruz. Her insanımız, özellikle de Ülküdaşlarımız, bilgi aktarımıyla ikna edilmeye layık ve müstehaktır.
Ben de bu yüzden “Tezkereye Neden evet dedik” sorusuna bendeki bilgi ve düşüncelerle cevap vererek arkadaşlarımın daha net düşünmesine katkı sağlamaya çalışıyorum.

Yararlı olması dileğiyle…

A- Tezkere’nin Genel Yararları

1- Suriye iç savaşının insani ve güvenlik zararlarını azaltacak bir tampon bölge kurma fırsatı doğacaktır. Bu durum, IŞİD’i izlerken dehşete düşmüş bütün dünyanın Türkiye’ye saygı ve sempati duymasını sağlayacaktır.

2- Türk Ordusunun bölgesel de olsa “Savaş Hali”nde olması, IŞİD’in v e PKK’nın maceracı Türkiye planları için caydırıcı olacaktır.

3- PKK ve PYD’nin Suriye’nin dört kentinde elde ettiği “fiili özerklik”kontrol altına alınacaktır.

4- Esad’ın Kürt kantonları üzerinden Türkiye’ye karşı yapabileceği muhtemel etnik El Muhaberat operasyonları önlenecektir.

5- Kandil ve İmralı’nın Kobane, Afrin,Kamışlı gibi terör üslerine güvenerek, müzakere gücünün arttığına vehmetmesi önlenecektir.

6- Esad’ın savaş stratejisinin bir parçası olarak kurulacak bu kantonların Rusya ve İran tarafından tanınması ihtimali ortadan kaldırılacaktır.

7- PKK’nın, PYD üzerinden Şam ve Lazkiye’ye bağlı kalması, Apo’nun Şam’da ikamet ettiği yıllara dönüş anlamına gelmektedir. Oysa Apo İmralı’dadır ve Türk Hükümetiyle birlikte iyi kötü bir barış sürecinin aktörüdür. PKK’nın ekseninin tekrar Şam’a kayması, Apo kartına, ülke dışından bir alternatif ortaya çıkarabilir. Tampon bölge, bu hamleyi de boşa çıkaracaktır.

8- Bu kantonların “Özerk Kürdistan”a örnek teşkil etmek üzere Suriye, İran, Rusya, ve gizli Peşmerge ekonomik desteğiyle cazibe merkezleri haline dönüştürülmesi ihtimali ortadan kaldırılacaktır.

9- PKK’nın dünyaya yaymaya çalıştığı “Kürtler ve PKK olmasa IŞİD herkesi kesecekti” propagandasıyla ortaya çıkan sahte kahramanlığına ve bunun getireceği muhtemel modern silah yardımlarına mani olunacaktır.

10- Terör örgütlerinin göreceli başarılarının gençlik üzerindeki psikolojik etkileri kırılacaktır. PKK adına bayrak yakma, heykel yıkma, karakola saldırma, IŞİD adına Ulukışla’da trafik polisi vurma, Musul’da Türkleri rehin alma gibi soytarılıklarla gerçek savaş arasındaki fark dosta ve düşmana gösterilmiş olacaktır.

11- Cumhuriyet ordusu TSK’nın çalışma usullerindeki modern kararlılığın kamuoyu tarafından izlenmesi, 10 yıldır morali bozulan Türk ordusuyla sevenlerine itibar ve moral kazandıracaktır.

12- Silahlı Kuvvetlerin hareketlenmesi, şuursuz çatlak seslere rağmen yurt çapında Milliyetçiliği güçlendirir. PKK’nın, HDP’nin, CHP’nin ve İslamcıların Tezkereye itiraz sebeplerinden biri de budur.

13- Misak-ı Milli yönündeki bu ilk fiili genişleme hamlesi, Türkmenler için de bir güven unsurudur Ordu hareket halinde olduğunda Türkmenler, psikolojik olarak Türk sancağının gölgesi altına gireceklerdir.

14- PKK’nın Barış Sürecini değerlendirerek sokakta, kırsalda ve başıbozuk Suriye kentlerinde elde ettiği psikolojik hakimiyet, kontrol altına alınacaktır.

15- PKK’nın ve Radikal İslamcı gençlerin çete savaşı eğitimi aldığı bir coğrafyada TC düşmanı bütün unsurların askeri muhatabının “Türk gençliği değil,Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu”nun vurgulanması, Türkiye’de iç savaş çıkarmak isteyenlere verilecek anlamlı bir derstir.

16- Bu derse, kendi devletinin askeri imkânlarını bilmediği için minimal askeri oluşumlar karşısında morali bozulan,yerinde duramayan gençlerimizin de ihtiyacı vardır. Gençler, milli güvenliğimiz için güçlü bir ordu beslediğimizi hatırlayarak ve gözlemleyerek moral bulacaklardır.

17- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir yıldırma harekâtına girişmesi ve kısa sürece Süleyman Şah Saygı Karakoluna kadar intikal ederek PYD ve IŞİD üzerinden tüm dünyaya askeri gücünü göstermesi,Türkiye’nin Suriye iç savaşı başladığından bu yana uçak düşürme ve benzeri olaylarla aşağı çekilen itibarını da yükseltecektir.

B- MHP’nin Tezkereye Evet Demesinin Siyasi ve Psikolojik Yararları:

18- AKP’nin MHP ile Mecliste işbirliği yapması, HDP’yi ve Kürtçü AKP’li vekilleri Davutoğlu’ndan uzaklaştıracaktır.

19- Bu uzaklaşma, MHP’nin öteden beri,PKK’ya saha avantajı sağladığı ve başarısız olduğu için itiraz ettiği “terörle müzakere” sürecinin bir an önce bitmesine katkı sağlayabilecektir.

20- Ayrıca Erdoğan’ın tarzı olan “MHP, milli bir meselede HDP’yle aynı hedefe ok attı” propagandasının önü kesilmiştir.

21- AKP, eğer MHP red oyu verse bu harekâta “daha Milliyetçi” bir görünüm verebilir ve MHP’yi bu milli mücadelenin dışında kalan, PKK ile yan yana duran “sözde Milliyetçi” bir çizgiye düşürebilirdi.

22- AKP’nin % 45’lik oy potansiyelinin, biraz Askerlik talim etmesinde yarar vardır. IŞİD ve PYD gibi iki gayri milli unsura karşı AKP’nin zorunlu ekran propagandası altında kalan kitlenin daha fazla Milliyetçi olmaktan başka gireceği bir yol yoktur.

23- Muhtemel bir zaferin tek başına AKP’ye ciro edilmemesi için de MHP’nin başından itibaren işin içinde olmasında yarar vardır.

24- Felaket tellallarının ifade ettikleri muhtemel askeri başarısızlık halinde ise MHP’nin verilen her türlü izne ve desteğe rağmen başarısız olmuş bir hükümeti daha rahat eleştireceğinden ve meydanlarda daha rahat konuşacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.

25- MHP’nin Tezkereye verdiği karşılıksız destek, bu partiye, PKK ile yürütülen mücadele konusunda AKP hükümetine daha yüksek kalibreli söz söyleme hakkı vermiştir.

26- Çünkü bu oylamada MHP’nin, “önce milletim ve devletim, sonra partim ve ben” anlayışıyla, milli meselelerde ne kadar fedakar bir siyasi hareket olduğu gösterilmiş, söyleyecek söz bırakılmamıştır.

27- MHP, bu kritik desteğiyle,Kandil’in iç savaş tehdidiyle şekillenen yeni “terörle mücadele” sürecinde AKP’den daha sert ve aktif olmasını isteme hakkını da sağlama almıştır.

28- Merkez solun % 25’inden alabileceği oyları zaten almış olan MHP’nin AKP tabanından oy alabilmek için böyle kritik dönemlerde verilen destek, hem genel sempati kazanma, hem de seçim meydanlarında başı dik konuşabilme yönünde MHP’nin elini rahatlatacaktır.

29- MHP’nin kendi tabanından tepki almak pahasına, Milli gücün askeri unsuru olan TSK’yı sahada değerlendirmek isteyen Hükümete destek vermesi, gelecekte farklı boyutlar kazanması muhtemel olan MHP-TSK ilişkilerinin sağlıklı yürütülmesi açısından da önemlidir.

Bugün makul bir sebebi olduğu halde yolunu kestiğiniz bir kurumdan yarın başka bir sebeple milli harikalar yaratmasını bekleyemezsiniz.

30- “Harekette bereket vardır.” Düşman dağdan düze inerken Cumhuriyet balosunda zeybek oynamak haramdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.