3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MÜ, YOKSA DÜNYA İZMİRLİLER GÜNÜ MÜ?

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MÜ,  YOKSA DÜNYA İZMİRLİLER GÜNÜ MÜ?
03.05.2020
A+
A-

Bu gün bir internet medya sayfasında Turgutlu’nun CHP’li belediye Bakanını kast ederek “ ÇETİN AKIN TÜRKÇÜLÜK GÜNÜNÜ ATLADI” başlıklı kısa bir haber gözüme çarptı.

Ben Türkçülüğü yargılamak suretiyle esasında Atatürk’ün mirasını ret etmiş bir partinin ve Millet İttifakı bileşenleri diğer partilerin desteğiyle almış olduğu oylarla seçilmiş olmasının üzerinde durmayacağım.

Bunu atlama olarak görmüyor, tercih olduğunu değerlendiriyor ve doğal buluyorum.

Benim dikkatimi çeken daha sinsi bir plana dikkatinizi çekeceğim.

 

Konuya geçmeden 3 Mayıs 1944’ü hatırlamakta fayda var.

Türkçülük günü, 3 Mayıs 1945 yılından bu tarafa, son Türk yurdunda yaşanan dramatik olan ve tarihe Türkçülük ve Turancılık davası olarak geçen yargılamaları unutturmamak ve Türk Milliyetçilik davasını yüceltmek üzere her yıl 3 Mayıs gününde kutlanmaktadır.

Bu yılda aynı duygu ve düşüncelerle idrak edilmiştir.

Bilindiği gibi 3 Mayıs 1944 tarihinde büyük Türkçü Nihal Atsız aynı yıl Orhun dergisinde yayınlanan devrin başbakanına hitaben yazarak yayınladığı açık mektubunda devlet içinde faaliyette bulunan komünist yapılanmayı ve özellikle de Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Sabahattin Ali’yi şikayet etmiştir.

Tarihimizde ilk defa bir başkana hitaben yazılan açık mektubun yayınlanması nedeniyle rahatsız olan CHP iktidari önce Orhun dergisini kapatmıştır.

Ardından Sabahattin Ali’nin şikayetçi olması iktidar bası ve teşvikiyle sağlanmıştır.

Bunu üzerine ise Nihal Atsız ve aralarında Başbuğ’un da bulunduğu Türkçüler yargılanmaya başlanmış ve tutuklanmışlardır.

Yargılanma haberinin yayılmasıyla Ankara’da üniversiteli gençler ve halk, infiale kapılarak en az 25 kişinin katıldığı büyük gösteriler yapmıştır.

Oysa daha 1942 yılında devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada “Biz Türküz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar ve lâakal bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız”  demek suretiyle Türkçülüğü resmi ideoloji olarak ilan etmişti.

Daha sonra İttifak devletlerinin ikinci dünya savaşını kazanacağının anlaşılması üzerine kimliksiz dış politika takipçileri komünist Ruslara şirin gözükmek için önce komünist faaliyetlere izin vermiş, arka çıkmış ve Türk Milliyetçilerine cephe almıştır.

Olay kısaca bundan ibarettir.

Günümüze gelecek olursak İzmir’in dansçı başkanı, Sabahattin Ali’nin siyasi mirasçılığına soyunan, işkenceci 12 Eylül savcısının oğlu, Karabağlar’da olduğunun ayrımında bile olamayan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Mayıs’ı Dünya İzmirliler Günü ilan etme kurnazlığını göstermiştir.

Tunç Soyer’in niyeti bellidir.

Yapmaya çalıştı;

En büyük Türkçü Atatürk’ün, “Benim yaratılışımda fevkalade olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. Her Türk ferdinin son nefesi, Türk milletinin nefesinin sönmeyeceğini, onun ebedî olduğunu göstermelidir”.

“Türkçülük öyle şerefli bir bayraktır ki, bu bayrağı vatanın her köşesinde durmadan dalgalandırmak her Türk’ün ilk ve milli vazifesidir” veciz ifadeleriyle Türk milletine miras bıraktığı Türkçülük fikrini unutturma arayışından başka bir şey değildir.

HDP sever Tunç Soyer’in unuttuğu şey bu toprakların ilelebet Türk yurdu olacağı gerçeğidir.

Bu gerçeği üç-beş numaralarıyla değiştiremeyecektir.

 

 

 Ahmet Orhan

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.