Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

28 Şubat tutanakları

27.09.2013
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

AKP’nin demokratikleşme paketinin ne olduğunu, kime ve neye hizmet ettiğini kesin ve net şekilde ortaya koyan bir belge önümüzde duruyor. 28 Şubat tutanakları çok ayrıntılıdır ve bir anlamda AKP’nin hükümet programı gibidir. Orada ne söylenmişse, ne anlatılmışsa tamamı dikkate alınmış, tamamın hayata geçirilmesi için bütün imkanlar seferber edilmiştir. Zaten beyanların rastgele olmadığı, yapılan pazarlığın sonunda varılan mutabakata dayalı bulunduğu ortalığa saçılan sonuçlarla ispatlanmıştır.

Bütün ayrıntılar var

Bir karışıklık olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Biz kastettiğimiz tutanaklar 28 Şubat 2013 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan ve BDP milletvekillerinin İmralı’daki bebek katiliyle yaptıkları görüşmenin tutanaklarıdır. Ve ne acıdır ki, AKP’nin nasıl teslim alındığı o tutanaklarla ispatlanmış, o tutanaklarla kayda geçmiştir. Bugüne kadar AKP’nin yaptığı her şeyin ayrıntılarını orada görmek mümkün olduğu gibi, açıklanacak pakette yer alacağı anlaşılan bütün düzenlemelerin esasını da yine o tutanaklar oluşturmaktadır.

Aynı şeyi söylüyorlar

İmralı canisi, BDP milletvekillerine aynen şöyle diyor: “Bir rejim değişikliği olacak. Tazminat, Meşrutiyet, çok partili hayata geçişten daha derinlikli olacak. Başarılı olursak yepyeni bir Cumhuriyete, radikal demokrasi, tam demokrasi.” Şu tesadüfe bakın ki, bugüne kadar PKK’ya verilen bütün tavizler gerekçelendirilirken, şimdi de paketin ısınma turları atılırken sayın başbakan da AKP sözcüleri de neredeyse aynı cümleleri kullanıyorlar. Onlar da demokrasiden, yeni bir Cumhuriyetten dem vuruyor, rejimin kendini yenilediğinden bahsediyorlar.

Birbirlerini tamamlıyorlar

AKP seçim meydanlarında Türkiye’yi dönüştüreceğini, bölünmeye sürükleyeceğini, bebek katilini muhatap alacağını söyleyerek oy almadı. Tersine bu cani için idamın yeniden getirilmesini düşündüklerini, dağdan inen eli silahlı katillerle kucaklaşan BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılacağını söylediler.

Bunları söylerken kapalı kapılar arkasında bu caniyle başka anlaşmalar yaptıkları, sonradan ortaya çıktı. Seçimi tekrar AKP’ye kazandırmak için bütün bölücülerin özel bir çaba gösterdiklerine bu ülkede yaşayan herkes şahit oldu. Bu anlaşmanın ipuçlarını bebek katilinin, şu cümleleri ibret verecek biçimde ortaya koyuyor: “Benimle oyun oynanmayacağını özellikle AKP’ye anlatmalısınız. AKP’lilerle konuşun anlatın. AKP’yi 10 yıldır ayakta tutan benim. Derhal bu söylemi terk etmesi lazım. Biz AKP’yi çıkartan gücüz.”

Çok iyi anlatmışlar

Bugüne kadar hiçbir AKP’liden bu sözlere bir itiraz gelmediği gibi, aksini söyleyen de çıkmadı. Zaten kimsenin bir şey söylemesine de gerek yok. Ülkenin içeride ve dışarıda ki hali AKP’nin nereden gelip nereye gittiğini anlamaya da, anlatmaya da fazlasıyla yetiyor. Caninin sözcüleri belli ki AKP’ye çok iyi anlatmışlar. Onlar da daha önceki söylemlerini derhal terk ettikleri gibi İmralı’ya her türlü imkanı sağlayarak, orayı bir parti genel merkezine dönüştürdüler. Cani, şimdi oradan örgüt yönetiyor, ülkenin gündemini belirliyor ve yol haritası çiziyor. Bununla da yetinmiyor, basınla doğrudan ilişki kurmak ve dağdaki katillerle daha kolay irtibat sağlamak için imkan verilmesini talep ediyor.

Fiili işgal

Bebek katilinin sonraki beyanlarından da bazı hatırlatmalar yapalım: “Komisyonlar kurulacak. Hakikat komisyonu da kurulacak. Akil adamlar denetiminde olacak. Bunları yapmazlarsa geri çekilme olmaz. Çekildiğimiz alanda gerillayı daha da büyüteceğiz.”

Bu sözlerin içinde yerine getirilmeyen tek bir harf kaldı mı? Komisyonlar da kurdular, hakikat komisyonu da oluşturdular, akil adamları da buldular. Hatta o akil adamların kimlerden oluşacağının listesini de bu katil verdi. Aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak bir çekilme olduğu da kesindir. Ancak bu çekilme bulundukları inlerinden ülke dışına değil, dağlardan şehre doğru gerçekleşti ve tam da İmralı canisinin dediği gibi çekildikleri alanda yayıldılar ve büyüdüler. Yol kestiler, asayiş birimleri oluşturdular, vergi topladılar ve halkı baskı altına aldılar. Ve ne acıdır ki, bugün ülkenin belli bir bölgesi bu bölücü hainler tarafından fiili olarak işgal edilmiş durumdadır.

Kendiniz karar verin

Bebek katili ne KCK tutuklusu, ne de (kendini kastederek) başkasının bu süreç sonunda tutuklu kalmayacağını söylemişti. Bu beyanın gereği de büyük ölçüde yerine getirildi. Kalanlar için yeni hazırlıklar yapılıyor, ama onu bile beklemeye gerek görmüyor, tünel kazarak kaçıyorlar. Hazırlanan paket bebek katiline verilen sözlerin gereği olduğu konusunda hala bir tereddüdü olan varsa, birkaç gün daha beklesin. Paket açıklandıktan sonra PKK’nın taleplerinin, BDP’nin isteklerinin, bebek katilinin sözlerinin ve beklentilerinin neler olduğunu, açıklanan metinle birbirini nasıl tamamladığını bu defa kendileri yan yana koysun, karar versin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.