DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

2016 “Hoca Ahmed Yesevî” Yılı

25.03.2016
78
A+
A-

 

 

Adına “kavim” diyebileceğimiz farklı sosyolojik yapılar, Tarih içinde doğarlar, büyürler ve korunmadıkları takdirde ölürler. Mesela, bugün Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Urartular gibi ilk Anadolu kavimlerinden hiçbiri kendi kimlikleri ile yaşamamaktadır.
Bunlar önce birbirleriyle savaşarak kimliklerini kuvvetlendirmişler; MÖ: 553’te Pers istilası altında kalmışlar, sonra MÖ: 323’ten sonra Helenistik krallıklara bölünmüşler; daha sonra da Roma eyaleti olmuşlardır.

Roma’nın ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma’nın payına düşmüşler, Ortodoks inancını benimsemişler ve kilise marifetiyle “Rumlaşmış”lardır.
Tarihte “dört beş kavmi aynı anda öldürecek” yegâne kültürel silah inançtır.
Siyasetin inanç merkezli yürütüldüğü Ortaçağ’da sarayla kilisenin el ele vermesi karşısında tahammül gösterebilmiş bir kültürel kimlik de görülmemiştir.
Ortadoğu’da, Bizans-Pers kültür dairelerinin ortasında yeşeren ve onlardan etkilenen İslam
Tarihinde de “Rumlaşma”nın yerini “Araplaşma”nın aldığını söyleyebiliriz.
Yeni bir dine intisap ettiği yıllarda tam manasıyla yerleşik (civil=kentli=medeni) olmadığı halde kültürel kimliğini koruyabilmiş tek millet ise Türklerdir.
Eğer bu milli bir onursa, bu onuru en çok hak edenler de Batı Türklerinin en önemli kolu olan “Oğuzlar”dır.
Annesi Türk olan Halife Mutasım’ın “Türkler Araplaşmasın da bu mümtaz meziyetleri yok olmasın” düşüncesiyle Bağdat yakınlarına Samarra şehrini kurdurması, ilim sahibi yöneticilerin, “Sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık” diyen Kuran’daki hikmeti, kültürel şovenizme tercih edebilmelerinin eşsiz bir örneğidir.

Bugün Samarra’da bir tek Türk yaşamıyor olması ise milletimizin Tarih yolculuğunda yaptığı “ölümlü kazalar”ın hiç de az olmadığını hatırlatan ibretli bir neticedir.
Ortaçağ’da inancın kimlik üzerindeki etkilerini hatırlatan bu kısa sorgulamadan sonra gelmek istediğimiz asıl nokta başka bir yerdir:
Müslüman Türklerin üretebildiği ilk dört Türkçe eserden biri Hoca Ahmed Yesevi’nin “Divan-ı Hikmet” adlı eseridir.

Bu eserin en önemli özelliği, hem anayurdu olan Türkistan’daki Kazak, Özbek, Uygur gibi doğu Türkleri tarafından hem de Moğol istilasıyla Anadolu’ya gelen Batı Türkleri tarafından okunmuş olmasıdır.
Bütün Türk dünyası tarafından tanınan ve kulaktan kulağa okunan başka bir Türkçe eser de yoktur.
Bu özelliğiyle Divan-ı Hikmet, Turan yolunun tarihsel zemini, Türk-İslam Ülküsünün kültürel manifestosudur.

Divan-ı Hikmet, Ahmed Yesevi’nin 1166’daki ölümüne kadar hikmet buyurduğu beyitlerden oluşur.
Yani, Osmanlı Devleti’ni kuran 400 çadırlık Karakeçili oymağı dâhil olmak üzere 1200’lü yıllarda Anadolu’ya gelen cami ve medrese görmemiş bütün göçebe Türklerin gönlündeki iman, oraya Yesevi’nin beyitleriyle nakşedilmiştir.

Öyleyse Bektaşiliği ordusuna, Ahiliği esnafına, Mevleviliği memuruna, Nakşibendiliği halkına bir Nizam-ı âlem beratı gibi nakşeden Osmanlı Devletinin ortaya koyduğu siyasi mucizenin temelinde başka bir kültürel mucize yatmaktadır.

Bu mucize, Anadolu mistisizminin, Türk İslam kültürünün temel kaynağı olan “Divan-ı Hikmet”tir.

Eskişehir’deki Yunus Emre Hoca Ahmed Yesevi’nin talebesidir. Ankara’daki Hacı Bayram-ı Veli Hoca Ahmet Yesevi’nin talebesidir. Nevşehir’deki Hacı Bektaş-ı Veli, Kırşehir’deki Ahi Evran, Divan-ı Hikmet’teki Türk’e özgü halis İslam’ın taşıyıcı kolonları, görev erleridir.
Divan-ı Hikmet’le ilgili çalışmalar bu yüzden önemlidir.

Bu çalışmaları uzun bir süredir, sapmadan, saptırmadan, Ülkücü iradesini kimseye kaptırmadan Ülkücü bir görev sorumluluğuyla deruhte eden Ülkücü Yazarlar Derneği Genel Başkanı Dr. Hayati Bice için 2016 yılı, muhtemelen bir zafer ve huzur yılıdır.
Çünkü Birleşmiş Milletlerin Eğitim, Bilim ve Kültür kolu UNESCO, 2016 yılını “Ahmet Yesevi Yılı” ilan etti.

Hoca Ahmed Yesevî Yılı anısına, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından prestij baskısı yapılan Dîvân-ı Hikmet’teki 252 beyitin Türkiye Türkçesi’ne aktarılması ise Dr. Hayati Bice tarafından yapıldı.
Böylece Hayati Ağabey’in yıllardır mütevazı şartlarda yapmakta olduğu Yesevi Sohbetleri de daha büyük bir anlam kazanmış oldu.

Divan-ı Hikmet ana dili Türkçe olan bütün Sünnilerle Alevilerin, bugün Suriye’de en kötü örnekleri yaşanan Arap mezhep çatışmacılığından etkilenmeden önceki ortak paydasıdır.
Hazret-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi, Doğu Hıristiyanlarının “koruyucu azizi” Saint Andrew’in korkulu rüyasıdır; Türk düşmanlarının en büyük kâbusudur.
O doğu Hıristiyanları ki; başta Ruslar ve Yunanlılar olmak üzere hepsi Türkleri Anadolu’dan çıkarmak için yemin etmişler; fırsat bulduklarında yanlarına İngilizleri ve Fransızları da alarak Sakarya
boylarına kadar gelmişlerdir.
“2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı” kutlu olsun.
“Hazret-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi” Ülküdaşımız Hayati Bice’nin ehil kaleminden okunsun ve inşallah Turan’ın yolunu aydınlatsın.

Şükrü Alnıaçık

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.