DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Hafif Yağmur

2014’ten Geriye Kalanlar

31.12.2014
64
A+
A-

Geride bıraktığımız 2014 yılı için çok şey söylenebilir, ama olumlu anlamda numune cinsinden bir şey bulmak neredeyse imkansızdır. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili ibret veren gelişmelerin yanı sıra, şeref masalarının aleni biçimde kurulduğu ve ülkenin varlığı ve birliği üzerinden pazarlıklar yapıldığı bir yılı geride bıraktık.

ÜLKENİN TABLOSU

Yıl içinde 2 büyük seçim yapılmış, ancak ülkede her hangi bir normalleşme ve ümit veren bir gelişme yaşanmadığı gibi, ekonomiden dış politikaya, yargıdan eğitime kadar akla gelen her alandaki büyük ve derin çözüş, acı sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Tek parti vesayeti tek adam vesayetine evrilmiş, yargı ve medya üzerinde ağır bir baskı oluşturulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerine kumpas kurulduğu itiraflarını, ülkenin büyük kayıpları takip etmiş, ekonomide çok ciddi kriz işaretleri ortaya çıkmış ve ümitsizlik artmıştır. Kurulan menfaat düzenini her şeyi esir alırken, ülkenin dışarıdan görünümü üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesine dönüşmüş, uluslararası alanda hiçbir etki ve ağırlık kalmamıştır. Milli ve manevi değerler bilinçli ve planlı biçimde yok edilmiş, bunun sonucu olarak toplumsal çürüme hızlanmış ve çok ağır sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Her türlü cinayet sıradanlaşmış, kadın cinayetleri patlamış, uyuşturucu ticareti ve kullanımı anormal biçimde yayılmış, çıkar her şeyin önüne geçmiş ve tahammülsüzlük tehlike boyutlarına ulaşmıştır.

PARALEL MASALLARI

Bu hazin durum ağırlaşarak ülkenin üzerine bir karabulut gibi çökerken, yapılan açıklamalar önümüzdeki süreçte bugünlerin dahi aranacağını belgelemiştir. Hükümetin ve iktidarı paylaşanların tek derdi, bütün bu vahameti gizlemek ve milleti biraz daha oyalayabilmektir. 13’ncü yılına giren tek başına iktidarın, altında kaldığı bu tabloyu, “yanılmışız, kandırılmışız” gibi, yetersizliğin ve teslimiyetin itirafı olmaktan ileri gidemeyen sözlerle izaha çalışması, paralel masalları anlatarak zihin bulandırmaya uğraşması, tehdit ve tehlikeyi daha da arttırmış ve yakınlaştırmıştır.

REJİM KRİZİNE DOĞRU

Bu durum sürdürülebilir değildir. Israr edilmesi durumunda ülke ve millet olarak zaten ödemek durumunda kaldığımız bedellerin çok daha büyüyeceği ve geri dönülmez sonuçlar doğuracağı, akıl, vicdan ve iman sahibi herkesin ittifak ettiği bir gerçektir. Cumhurbaşkanının başkanlık hayali ve bunun için bakanlar kuruluna başkanlık ederek oluşturmak istediği fiili durdum, ülkenin bölünmesi tehdidini ve ekonomideki çöküşü hızlandıracağı gibi, bir rejim krizi çıkarması tehlikesini de beraberinde getirmiştir. Bu zihniyet devam ettikçe ülke ve millet düşmanlarının daha da cesaretlenmesi, olumsuzlukların ve yıkımların ileri boyutlara ulaşması kaçınılmazdır.

ÜMİTLERİMİZ YEŞERDİ

Türk milleti bu gidişata daha fazla izin vermeyecektir. Bunu bir tahmin olarak değil, mahalli genel seçimler ve Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarına bakarak söylüyoruz. Mahalli seçimlerde, devlet imkanlarının son sınırına kadar kullanılmasına, toplum üzerinde her türlü tehdit ve baskı oluşturulup seçim rüşvetleri dağıtılmasına, haram havuzlarıyla ele geçirilen medya üzerinden görülmemiş algı operasyonlarına ve ekonomik kaynakların sınırsız biçimde seferber edilmesine rağmen, iktidar partisi 7 puan birden kaybetmiştir. En yüksek oy kaybına uğrayan parti AKP olurken, oylarını en çok arttıran partinin MHP olması, ümitlerimizi yeşertmiştir.

KENAN EVREN’İ DE HALK SEÇTİ !

Cumhurbaşkanı seçimlerinde orantısız, adaletsiz ve haksız bir rekabet oluşturulmuş, bütün imkanlar dünyada eşi benzeri görülmemiş biçimde bir aday lehine seferber edilmiştir. Buna rağmen Sayın Erdoğan, gerekli olan oyu sadece 1,5 puan aşabilmiş ve kıl payı Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Türk milleti Erdoğan’a, ancak Cumhurbaşkanı olabilmesine yetecek kadar oy vermiş ve başka bir şeye karışmamasını istemiştir. “Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı” tekerlemesiyle, bu gerçeği tersine çevirmeye çalışmak kimseye bir fayda sağlamayacaktır. Unutmamak gerekir ki, Kenan Evren’i de hem de yüzde 92 gibi bir oy oranıyla halk seçmişti, ama bu onun darbeci olduğu gerçeğini değiştirmemişti. Yine akıl, vicdan ve iman sahibi herkes kabul edecektir ki, Sayın Erdoğan’ın arkasındaki devlet, para, medya gücü Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nda olsaydı, sonuç tam tersine olmakla kalmaz, oy oranı yüzde 60’lardan aşağı düşmezdi.

İÇİ BOŞ ÖVÜNMELER

İçi boş övünmelerle, temelsiz başarı hikayeleriyle, kimi zaman mağdur ve mazlumu oynayarak, kimi zaman iktidar gücünü son sınırına kadar kullanarak, kimi zaman menfaat düzenini büyüterek, sonuç alabilirsiniz, ama bu asla kalıcı olmaz. Ülke hiçbir alanda, AKP öncesinden daha iyi durumda değildir. Dünya şartlarının ister istemez oluşturduğu gelişmeleri, konjonktürün sağladığı avanatjları başarı zannetmek, sadece milleti değil, kendini de kandırmaktan ileri gidemez. Devletin resmi rakamları her şeyi net biçimde ortaya koyuyor. Türkiye’nin AKP öncesinde dünya ekonomisindeki yeri 17’ncu sıradaydı, bugün 19’ncu sıraya gerilemiştir. Rakamlardaki büyüme sadece kağıt üzerindedir. Kalkınma da Cumhuriyet tarihi ortalaması dahi yakalanamamıştır. Borç gırtlağa dayanmış, yoksulluk artmış, açlık sınırı altındaki vatandaş sayısı katlanmıştır. Zenginleşen, büyüyen ve sınıf atlayan sadece akrabalar, yanaşmalar ve beslemelerdir. Yolsuzluk ve rüşvet habis bir ur gibi her yanı sarmış, 17-25 Aralık sadece Türkiye tarihine değil, dünya tarihine geçmiştir ve hiçbir zaman unutulmayacaktır.

ÜLKENİN KARANLIK DÖNEMİ

Bu kadarla kalsa şükredeceğiz. Ekonomik kayıpların telafisi her zaman vardır. Milli bir hükümet gelir, hem haramı, hem yalanı bitirir. Çalınanın hesabını sorar ve yerine koyar. Ancak, ülkenin varlığı ve birliği ağır bir tehdit altındadır. İmralı’daki bebek katili iktidarın iradesini esir almış ve istediği her şeyi yaptırmıştır. Türkiye’nin bir bölümünden devlet geri çekilmiş ve kontrol tamamen dağdan inen terörist sürüsüne bırakılmıştır. 6-7 Ekim olayları ve şu anda Cizre’de yaşananlar AKP’nin ülkeyi nereye götürdüğünün acı ve ibret veren belgeleridir. Tarih, sadece 2014’ü değil, AKP ile geçen bütün yılları ülkenin karanlık dönemi olarak yazacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.