DOLAR 5,7482
EURO 6,3831
ALTIN 272,8
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

2013 dayatmayla başlıyor

31.12.2012
67
A+
A-

Yıl son günlerinde televizyon kanallarını dolaşmaya başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendi düzenini kurmuş olmanın rahatlığıyla ne istediğini, ne hedeflediğini, ne beklediğini gösteren çok ilginç itiraflarda bulunuyor.

Kişiye özel Anayasa

Başbakanın bundan sonraki siyasi hayatının mihenginde, adına “Türk usulü” dedikleri, “kişiye özel” başkanlık sistemini sağlayacak bir Anayasa var. Oslo ve İmralı görüşmelerinin sonuca ulaşması da, kendi özel hedeflerine varabilmesi de, kafasındaki düzeni kurabilmesi de buna bağlı. Yasamayı, yargıyı, yürütmeyi tamamen ele geçirmiş olmak yetmiyor. Bu düzenin bir de Anayasal dayanağı olması gerekiyor ki, daha rahat ve hızlı hareket etsin. Ayrıca, muhalefetteki bütün partiler hesap sormakta kararlı göründükleri için kendilerinden sonra gelecek olanlar sorun çıkarmasın.

Acele etmek gerekiyor

Bu kişiye özel Anayasanın bir işe yarayabilmesi için Cumhurbaşkanı seçiminden önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Önümüzde 1,5 yıla yakın bir zaman olduğu düşünülürse, artık acele etmek lazım. İşte bu yüzden ülkenin bu kadar ağır ve büyük sorunu olmasına rağmen Anayasa her şeyin önüne geçti. AKP yetkililerinin her konuşmasının esasını Anayasa meselenin oluşturması bu yüzdendir. Acil olarak millete hazmettirilmesi ve kısa zamanda sonuç alınması için devamlı gündemde tutuyorlar.

Komisyondan ümidi kestiler

AKP’nin yeni Anayasa’dan tek beklentisinin Oslo görüşmelerinde varılın mutabakatları yerine getirecek düzenlemeleri tamamlayacak bir başkanlık sistemi olduğu, bunun dışında başka hiçbir yol, yöntem ve sonuç beklemedikleri net ortaya çıkmıştır. Aksi olsaydı Anayasa uzlaşma komisyonunun önü başkanlık dayatması ile tıkanmazdı. Komisyonun daha uyumlu ve hızlı çalışmasına imkan ve destek verilirdi. Ancak bu komisyondan başkanlık sistemi getiren bir anayasa metninin çıkmayacağını gördüler. Zaten o noktada her şey bitti. Şimdi bütün mesele bu komisyonu nasıl dağıtacaklarındadır. Kendilerini bağlayan sözler söyledikleri için masadan kalkamıyorlar. Bir başka partinin masadan kalkması gerekiyor ki, hem kendi bildiklerini okusunlar, hem de milleti kandırabilmek için mağduru oynama fırsatı bulsunlar.

Çiçek’in gayreti

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yeni Anayasa konusunda samimi olduğunu daha önce de yazmıştık. Nitekim, uzlaşma komisyonunun hala devam ediyor olmasında Çiçek’in belirleyici rolü vardır. Sayın Çiçek’in Başbakanın “yıl sonuna kadar sonuç alınamazsa, biz kendi metnimizden sonuç almak için harekete geçeriz” dayatmasını aşmak ve bugüne kadar yapılan çok faydalı çalışmaları daha da ileri götürebilmek için parti liderleriyle görüşmek istemesi son derece isabetli olmuştur. Ancak, AKP’nin niyeti ve samimiyeti bu noktada bir defa daha ibret verecek biçimde belgelendi. Cuma günü liderlerden görüşme talebinde bulunan Çiçek’e, MHP Genel Başkanı sayın Bahçeli Cumartesi günü için randevu verdi. Şu tesadüfe bakın ki, bu görüşmenin ilan edilmesi üzerine sayın başbakan apar-topar TBMM Başkanını başbakanlığa davet etti ve bir görüşme yaptı. Bu görüşmede nelerin konuşulduğunu bilmiyoruz. Ancak, başbakanın TBMM Başkanına bağlayıcı yönde bir açıklama yapmaması, uzlaşma komisyonunun devamı yönünde ısrarcı olmaması, hatta bir an önce sonlandırması konusunda telkinlerde bulunmuş olması çok yüksek ihtimaldir. Sayın Çiçek, MHP lideri ile görüşmeye başbakanın ne düşündüğünü ve ne istediğini bilerek gitmiştir. Görüşme sonrasında sayın Bahçeli’nin yaptığı “komisyonun çalışmalarına son verilmesi durumunda Türkiye’ye yazık olur” açıklaması son derece anlamlıdır. Bu açıklama yeni Anayasa konusunda MHP’nin samimiyetini ortaya koyması kadar, AKP’nin ve özellikle de sayın Başbakanın özel hesaplarını da bir defa daha ortaya çıkarmıştır.

Referandum ihtimali

2013 yılı AKP’nin yeni Anayasa dayatmasının her şeyi ile ortalığa saçılacağı bir yıl olacaktır. Ne yapıp edip başkanlık sistemini hayata geçirmek isteyeceklerini bizzat sayın başbakan ilan etmiştir. Meclisteki çoğunlukları referandum yoluyla da olsa Anayasa değiştirmeye yetecek olsaydı, AKP dayatması şu anda çok büyük ihtimalle referandum aşamasında olurdu. Sayıları yetmediği için mağduru oynayarak bir kamuoyu baskısı oluşturmaya çalışıyorlar. Bunu sağladıktan sonra sayıyı tamamlayacak ayak oyunlarının gündeme gelmesi muhtemeldir. Ancak bütün gayretlerine, hazmettirme çabalarına ve oynan tiyatrolara rağmen, yapılan kamuoyu yoklamalarında Türk milletinin başkanlık sistemine sıcak bakmadığı görülüyor. Bu durum daha da acele etmek ve bir şeyler yapmak sonucunu doğuruyor.

Varlık yokluk meselesi

Başkanlık sistemi AKP’nin varlığı ve yokluğu meselesine dönüşmüştür. Bugünkü şekliyle Cumhurbaşkanı seçimine gitmek AKP içindeki dehşet dengelerinin alt-üst olması sonucunu getireceği gibi, başbakanın bütün hesaplarını, bütün beklentilerini ve verilen sözleri de çıkmaza sokacaktır. Bu sebepledir ki, ne pahasına olursa olsun her yolu deneyerek başkanlık sistemini hayata geçirmeye çalışacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve devamı bu oyunun bozulmasıyla doğru orantılıdır.

NOT: Bu yazıyı yazdığımız saatlerde MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli bir basın toplantısıyla 2012 yılının değerlendirmesini yaptı. Çok çarpıcı, çok gerçekçi ve çok hayati tespitlerde bulundu. Ayrıntıları haber sayfalarımızda yer alan açıklamaların, bu ülkenin varlığını ve birliğini savunan herkes tarafından ve her imkan kullanılarak Türk milletine duyurulması hizmetin ötesinde, bir vatan görevidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.