Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

18 yaş ne getirir, ne götürür?

11.10.2012
A+
A-

AKP’nin ileri demokrasisinin doğal sonucu olarak, başbakanın ağzından çıkan her söz parti grubunun ivedi görevi haline geliyor. Birgün boş bulunup “güneş şimdiye kadar yanlış yerden doğuyordu, bundan sonra doğudan batıp, batıdan doğacak” dese, eminim aradan saatler geçmeden bunu bir kanun teklifi olarak TBMM’ye getirip seferber olurlar. Nitekim, 18 yaş seferberliğinin güneşin doğuşunu değiştirmekten çok da bir farkı bulunmuyor.

 

NEREDEN İCAP ETTİ?

 

Nereden icap etti, neden gerek görüldü, birden bire niye gündeme geldi? Bu soruların hiçbir önemi yok. Benzer o kadar çok şey gördük ki, artık şaşırmıyoruz. 5 yaşındaki çocuğu okula gönderme inadının altında makul, mantıklı bir sebep bulabilen varsa, bunda da bulabilir. Sayın başbakanın aklına gelmiş olması yeterlidir. Gerisinin hiçbir önemi yok. Başbakan ne diyorsa, ne istiyorsa, ne öngörüyor, ne hedefliyorsa tek ve değişmez doğru odur. Konuşmak, tartışmak, itiraz etmek, düzeltmeye uğraşmak, görmezden, duymazdan gelmek kimin haddine?

 

YAŞIN NE ÖNEMİ VAR?

 

Bu anlayışta, bu uygulamada, bu demokraside milletvekillerinin hangi yaşta olduklarının ne önemi, ne anlamı olabilir? AKP demokrasisinde milletvekilleri sayın başbakanın aklına gelenleri hayata geçirmek için bir vasıtadır. Kimin meclise geleceğine, kimin kaç dönem görev yapacağına, kimin bakan, kimin grup başkanvekili olacağına, kimin konuşup, kimin susacağına karar veren tek merkez olduğuna göre, yaşın ne önemi var? İşte size en son ve en çarpıcı örnek: Bülent Arınç bu yaşıyla, bu yetkisiyle, bu tecrübesiyle konuştu da ne oldu? Diyarbakır Emniyet Müdürü’nün bize göre son derece yanlış ve tehlikeli, PKK-BDP söylemiyle birebir örtüşen sözlerine destek veren açıklamalar yaptı. Hiç şaşırmadık. AKP’nin geçmişine de, kimyasına da son derece uygun. Ama sayın başbakan çıktı, Arınç’ı grup toplantısında ve bütün Türkiye’nin önünde yerle bir etti. Daha önce Kültür Bakanı, Sağlık Bakanı, Devlet Bakanı, Spor Bakanı, İçişleri Bakanı aynı duruma düşmediler mi? Şimdi bu sayın bakanlar 18 yaşında olsalar ne fark eder, 70 yaşına dayanmış olmaları neyi değiştirdi?

 

MİLLETVEKİLİ YAPACAK İNSAN MI KALMADI?

 

Bu ülkede yaşayan herkes çok iyi bilir ki, 18 yaşındaki insanın derdi milletvekili olmak değildir. Henüz baba parasıyla yaşayan, fikri ve bedeni gelişimini tamamlamanın en kritik noktasında olan, belki de henüz kendine bile itiraf edemediği hayaller kuran, eğitimi, birikimi son derece sınırlı, gelecek endişesi herşeyin önünde giden, okuldan askerliğe, evlenmekten iş bulmaya kadar kafasında yüzlerce soru uçuşan bir nesilden bahsediyoruz. Türkiye’de milletvekili yapacak birikimde, yeterlilikte insan mı kalmadı? Bunun altında yatan nedir? Bu yaş grubunu da bu yöntemle tavlayacağınızı mı zannediyorsunuz? Nasıl olsa onların düşünmelerine, fikir ve siyaset üretmelerine zaten ihtiyaç yok. Oy versinler yeter.

 

İYİ NİYET YOK

 

Bizi asıl şaşırtan MHP dışındaki diğer muhalefet partilerinin bu duruma suskun kalmaları, hatta kendi paylarına da bir şeyin düşüp düşmeyeceği hesabına girmeleridir. Bu kadarı da fazla. Burada bir iyi niyet, bir samimiyet aramak boşunadır. Nitekim, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli çok net bir tavır ortaya koymuş ve bunu kamuoyu ile paylaşmıştır. İç ve dış politika alanında yoğun bir trafiğin yaşandığı bugünlerde, seçilme yaşının 18’e indirilmesini hedef ve gündem saptırma olarak değerlendirmiş ve “18 yaşını doldurmuş genç kardeşimin, henüz hayatın en kritik zamanında; eğitim ve askerlik meselelerini halletmeden seçilme derdine düşmesi hem madden hem de manen çok zordur. İlave olarak halen seçilme şartları arasında askerlik görevini ifa yükümlülüğü bulunmaktadır. Başbakan Erdoğan zorunlu askerlik görevini kaldırmayı planlamıyorsa 18 yaşındaki bir genç kardeşimin hukuken seçilme şansı olmayacaktır. Kimse kimseyi kandırmamalıdır. Türk gençliğinin her şeyden önce işe, aşa ve yuvaya ihtiyacı vardır. AKP hükümeti bütün bunları halletmiş gibi, 18 yaşını doldurmuş Türk gençliğine seçilme vaadi vermesi ve akılları çelmesi garabet bir durumdur.” Sözleriyle de bu konudaki düşüncelerini net olarak kamuoyu ile paylaşmıştır.

 

KIŞLAYA SİYASET GİRMEMELİ

 

18 yaşa seçilme hakkı tartışmaları ile birlikte gündeme gelen askerlik görevini yerine getirenlerin oy kullanmalarının önündeki yasal engellerin kaldırılması konusu da yine oldu-bittiye getirilecek bir durum değildir. 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının oy kullanması doğrudur. Ancak kışlaya siyaset sokmamak da bir başka doğrudur. Önemli olan bu iki doğru arasındaki koordinasyonu sağlayabilmektir ki, bu konuda ortaya konulmuş bir şey yoktur. Bu meselenin de acele edilmeden enine boyuna düşünülmesi, tartışılması, başta Genelkurmay olmak üzere ilgili birimlerin görüşünün alınması ve bütün partilerle birlikte bir ortak karar verilmesi gerekmektedir.

 

TEK ÖLÇÜ KENDİ MENFAATLERİ

 

Her iki konuda da AKP için ölçünün önce başbakanın ne dediği, ne düşündüğü, ne istediği; sonra da parti menfaatlerinin neyi gerektirdiğiyle sınırlı kalacağını biliyoruz. Bir kamuoyu yoklaması yaptırırlar, (belki de yaptırmışlardır) 18 yaş düzenlemesinin kendilerine nasıl bir fayda getireceğini, askerlik yapanların en çok hangi partiyi tercih edebileceğini kendilerince ölçerler ve ona göre karar verirler. Bunu yapmak ülkeye ne getirir, ne götürür, hangi zararı verir, bunların hiçbir önemi yoktur. Önemli olan AKP’nin iktidarda kalması ve düzenini devam ettirmesidir. Bugüne kadar hep böyle olmadı mı?

 

ETİKETLER: , , , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.