DOLAR 5,9479
EURO 6,6679
ALTIN 291,4
BIST 114.575
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

15 Temmuz’un Dış Politik Nedenleri – II

24.08.2016
87
A+
A-

 

 

Dünkü yazıda 26 Şubat 2016’ya kadar Suriye’nin kuzeyinde yaşanan ve Türk-Amerikan ilişkilerinin “dolaylı savaş” seviyesine getiren olayları özetlemeye çalışmıştık.

Bugün de 15 Temmuz’un ışığında yakın geçmişe bir yolculuk yaparak yaşanan olayların Türk basınında fazla da görülmeyen yansımalarını ortaya koyacağız.

Böylece açık bir şekilde Türk-Amerikan ilişkilerinin ortasında yer alan 15 Temmuz darbesinin nasıl adım adım yaklaşmış olduğunu görebileceğiz.

Bundan iki fayda beklemek gerekir:

Birincisi hala tehlikeyi görmek istemeyenlere sahadaki çöküntünün ayak seslerini duyurabilmek…

İkincisi ise nereye odaklanmamız gerektiğine dikkat çekmek!..

ABD’nin Erdoğan’dan kurtulma hevesi yeni değildir; ancak 15 Temmuz darbesi, Menbiç Azez noktasından ABD tarafından tetiklenmiştir.

Bu yılın şubat ayının ikinci yarısında PYD’liler “Azez’deki Türkmen varlığının Türk Özel Kuvvetleri tarafından saşlandığından” şikâyet ediyorlardı.

Suriye’de bir tane bile Amerikan, İngiliz, Rus veya İran köyü bulunmadığı halde bu ülkelerin Özel Kuvvetlerine rehberlik yapan bu üniformalı köpeklerin çıkardığı gürültünün fazla da bir önemi yoktu aslında.

Yeter ki ılımlı asker ihaneti, Silopi’den, Şırnak’tan gelip; Diyarbakır’dan kalkan uçaklarla Ankara’ya taşınmayaydı!

Suriye’de 523 Türkmen köyü var. Sadece Halep’e bağlı Türkmen köyü sayısı ise 150’yi geçiyor. Türkiye’nin FETÖ güdümlü avarelik yıllarında Türkmenleri silahlandırma, eğitme ve donatma konusunda geç kaldığını da herkes biliyor!

15 Temmuz’a doğru ilerleyelim:

Azez’deki Türkiye-Türkmen yakınlaşmasının dikkatleri Halep’in kuzeyine çektiği günlerde Amerikalı gazeteci Mike Whitney ilginç bir yazı kaleme aldı.

Whitney: “Türkiye’nin Suriye’ye askeri bir müdahalede bulunması, ülkenin iç bölünmüşlüklerini kızıştıracak ve Erdoğan’ın gücünde ciddi bir erozyon yaratacak.

Bu sırada ABD de, Türk ordusundaki ve MİT’teki ajanlarını kullanarak ortaya çıkan zayıflıklardan faydalanacak…” diyordu.

Yani 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimini 5 ay öncesinden bilmekle kalmıyor, darbenin nedenlerine dış politik bir boyut da kazandırıyordu.

ABD’li gazeteci “Sorun çıkaran Erdoğan’dan Washington’ın yönettiği bir darbeyle kurtulmak, CIA’in Kiev’de yaptığının bir benzeri olacaktır” görüşünü aktarıyordu.

Şimdi anlaşılıyor ki bu haber, hem Erdoğan’a tehdit, hem de tasfiye kaygısıyla YAŞ’ı bekleyen cemaate açık bir ittifak çağrısıydı.

Darbe, Ankara’da bir haftalık askeri kesintiye bile yol açsa; PYD Azez’e girecek, “Rojava kapkaçı” tamamlanmış olacaktı!

Takip eden aylar içinde PYD’nin Menbiç yönündeki ilerleyişi devam etti.

Amerikalılar, Türkiye sınırının güneyinde kalan ve IŞİD tarafından kontrol edilen bölgeye “Menbiç boşluğu” adını veriyor ve bu “boşluğu” müttefiki PYD ile doldurmaya çalışıyordu.

Bu sırada Paris ve Brüksel gibi Avrupa başkentlerinde “Amerikan-PYD ittifakından başka kimsenin işine yaramayacak” garip patlamalar meydana geliyordu.

22 Mart 2016’da Brüksel’de gerçekleşen patlamadan bir hafta sonra Amerikan gazeteleri: “ABD ile Türkiye arasında Menbiç anlaşmazlığı”ndan bahsediyordu.

Haberlerde batılı istihbarat birimlerinin: “Paris ve Brüksel saldırılarıyla bağlantılı olan bazı teröristlerin Suriye-Türkiye sınırının güneyinde Menbic’i çevreleyen 96 km uzunluğundaki yolu kullandıkları” iddiasına yer veriliyordu.

Türkiye’deki darbe girişimini planlayan üst aklın ne kadar iki yüzlü ve acımasız olduğunu düşündüğümüzde “Avrupa başkentlerindeki patlamaların Kürdistan’ı kurmak için CIA tarafından IŞİD’e yaptırıldığını” söylememiz mümkün hale geliyordu.

“IŞİD Musul’a saldırsın!” Barzani kahraman olsun!..

“IŞİD Şengal’e saldırsın!” PKK kahraman olsun!..

“IŞİD Kobani’ye saldırsın!” PYD kahraman olsun!.. Daha ne olsun?

Kobani tiyatrosuyla “Kürt birliği” sağlansın!.. Öcalan NATO’nun fahri müttefiki olsun!

“Patlat bombayı IŞİD!..” PYD Menbiç’i kuşatsın!.. Alamıyor musun?..

Dur evladım!.. Biraz da “abiler” çalışsın!..

“Kaldır F16’ları FETÖ; sür 15 Temmuz’da tankları köprüye!..”

PYD, 4 yıldır alamadığı Menbiç’i bir ayda alsın!..

Eksiği var fazlası yok, tezgah böyle çalışıyor!

15 Temmuz ihanetinin Menbiç’ten kaynaklandığına dair pek çok emare var.

ABD’nin Wilsoncuları IŞİD’i, “Kürt kızıl elmasının çapası” olarak kullanıyor!

“Gülen Cemaati” de aynı hedefin kazması…

Toprağı çapalamak yetmeyince kazmalar devreye giriyor!

İçimiz dışımız hain kaynarken Azez’deki Türk varlığı bir nebze olsun yüreğimizi ferahlatıyor.

Darbe başarısız olunca ilk kutlama 16 Temmuz günü Azez’de Türkmenler tarafından yapılıyor.

50 bin nüfuslu kentte 5 x 10 metrelik Türk bayrağı, Özgür Suriye bayraklarıyla yan yana dalgalanıyor.

Meydana asılan yüzlerce Türk bayrağı, bize bir Anadolu kasabasındaki bayramları hatırlatıyor.

Memleket yorgunu gözler, sınırdaki ihanete odaklanmaya devam ediyor.

Şükrü ALNIAÇIK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.