Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

15 Temmuz’da bayrak sallayanlar takvimleri indiriyor

04.01.2017
A+
A-

Manisa’da, bir sendika tarafından bastırılan ve ildeki hastanelerde dağıtılan, üzerinde Atatürk, Türk bayrağı, TBMM silueti ile “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” özdeyişi bulunan takvimler imha edilmiş

TÜRK Sağlık-Sen Manisa Şubesi, üzerinde Türk bayrağı, Türkiye haritası, Atatürk ve TBMM’nin silueti ile “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” özdeyişinin yer aldığı 2 bin 500 adet takvim bastırmış, 2017 yılı için. Sendika bu takvimleri, ildeki hastanelerin çeşitli servislerine dağıtmış.
Hangisi rahatsız ediyor? Dananın kuyruğu bundan sonra kopuyor. Sendikanın Manisa Şubesi Başkanı
Rıtvan Mutlu, “Hastanelerin çeşitli servislerine dağıttığımız 2017 yılı takvimlerin toplatılarak imha edildi” diyor. Ve soruyor Rıtvan Mutlu, “Bunu yapanların derdi ve rahatsızlığı nedir? Takvimde yer alan Türk bayrağı mı, Atatürk mü, TBMM mi, yoksa ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözü müdür, tahammül edemedikleri?”

Bayrak sallıyorlardı
Mutlu, benzer olayın Kütahya’daki hastanelerde de yaşandığını, “Buradaki bazı hastanelerde de takvimlerin bazı yerlerinin kesildiğini ve Türk bayrağı kısmının söküldüğünü öğrendik” diyerek aktarıyor. Ama Başkan Mutlu bir hatırlatma yapamadan da edemiyor; “Üzerinde Türk bayrağı, Atatürk resmi ve Gazi Meclisimizin bulunduğu bu takvimleri asıldığı yerlerden indirenler, 15 Temmuz sürecinde meydanlarda bayrak sallıyordu.”
Burada bir soru geliyor insanın aklına ansızın; gerçekten o takvimleri imha edenler 15 Temmuz sürecinde meydanlarda bayrak salladı mı? Ya da farklı bir şekilde soralım; “Takvimler, 15 Temmuzda meydanlarda bayrak sallayanların ayaklarını kaydırmak için mi imha edildi?

Kriptolara hadleri bildirilmeli
Bizim düşüncemizi Türk Sağlık-Sen Manisa Şubesi Başkanı Rıtvan Mutlu da paylaşıyor ve takvimlerin indirilip, imha edilmesiyle ilgili olarak ilgili kurumları göreve davet ediyor; “Burada önemli bir görev de ilimizdeki mülki amirlere düşmektedir. Vali Bey’den genel sekretere, hastane yöneticisine kadar bu kişilerle ilgili gereği yapmalıdır. Kamuda adeta kriptolar gibi hareket ederek birliği ve dirliği bozmaya çalışan bu kişilere haddini bildirmeli bunu yapanlardan idari ve adli makamlar önünde hesap sorulmalıdır” diyerek.
Resmi kurumlardan Türkiye Cumhuriyeti’nin kaldırıldığını gördük, Anayasa’dan ülkenin kurucu unsuru olan “Türk”ün çıkarılması çabalarına tanık oluyoruz. Nihayetinde ülkemizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün heykelinin dahi kaldırıldığına tanık olduk, şaşkınlıkla. Her ne kadar, tepkiler üzerine bir başka alana yeniden dikildiği açıklansa da, bu tür girişimler hiç de hoş değil.
Başta İl Sağlık Müdürü, Vali Mustafa Hakan Güvençer ve nihayetinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bir de biz soralım…
İddialar konusunda ne diyorsunuz? Gerçekten hazımsızlığın adım adım ilerlemesi mi?
15 Temmuzda meydanlarda bayrak sallayıp, sonrasında milli unsurları taşıyan, ülkesini ve milletini seven, gerekirse canını verecek insanların masalarında bulundurmasından rahatsız olmayacağı bir takvimin imha edilmesi, yoksa takvimi hazırlayanların, başka bir sendika olmasından mı kaynaklanıyor? Bu iddiaların altını bir eşeleyiverseniz elbirliğiyle….
Sorumlu, kurumdaki yetkiliymiş
MANİSA Kamu Hastaneleri Birliği, Mutlu’nun bu açıklamasına, deyim yerindeyse “evlere şenlik” bir açıklama ile cevap veriyor. Olayın araştırıldığını ve söz konusu takvimlerin yırtılmasının söz konusu olmadığını bildiren Manisa Kamu Hastaneleri Birliği, “Manisa genelindeki sağlık kuruluşlarında böyle bir şey mümkün değil. İlgili sendikanın takviminin asılıp, asılmaması ise oradaki yetkili kişilerin inisiyatifine kalmıştır. Bu durumda kurumumuzun yapacağı bir şey yoktur” şeklinde yapıyor, savunmasını.

Yurtgazetesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.