DOLAR 5,7803
EURO 6,3920
ALTIN 271,4
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Az Bulutlu

AKP Dizisi Sona Yaklaştı

06.11.2013
50
A+
A-

Fikri Atılbaz

Son günlerde Başbakan Erdoğan’ın tuhaf çıkışları ve gerçeklerin üstünü örtmeye çalışma çabası AKP iktidarında bir panik havası olduğunu göstermektedir. Dış dünya tarafından dışlanan ‘bir dünya devleti olduk’ diyen Başbakan tablosu önümüzde durmaktadır. Öncelikle beraber yürüdükleri tarafından yanlışa zorlanan, girdiği yanlış içinde beynin arkasındaki düşüncelerin de öne geçmesiyle, kraldan fazla kralcılık yapan AKP, düştüğü Suriye çukurunda Şam’da Suriye’yi fethetmiş komutan edasıyla namaz kılmayı beklerken büyük bir hüsran içinde hayal kırıklığına uğramış, açtığı derin stratejik kuyunun dibini boylamıştır.

Suriye’de yerle bir olan AKP dış politikası, Mısır’da yaşattığı baharın, beraber hareket ettiği müttefikleri tarafından, eşbaşkanı olduğu BOP’un başkumandanı tarafından kışa döndürülmesiyle tamamen itibarını yitirmiş oldu.

Dış politik alanda elle tuttuğu hiçbir şey doğru gitmezken, içeride ağaçla başlayan; fakat çeşitli sosyal sebeplerden ötürü ülkeyi saran “Gezi Parkı” olaylarında gösterdiği basiretsiz, saldırgan tutum karşısında, dış dünya tarafından mercek altına alınmış ve hemen herkes tarafından eleştirilmiştir. Bu olaylar da onu ortak hareket ettiği Küresel Güçlerin itelemesine neden olmuştur.

AKP iktidarının, El Kaide, El Nüsra gibi terör örgütleriyle birlikteliği, ülkemizi terör örgütlerinin buluşma noktası, danışma merci konumuna getirmiş, kendi ülkesinde bölücü terörist çeteyle görüşmeyi fazilet bilen AKP hükümeti, komşu ülkelerde ki terör örgütleriyle içli dışlı olmuş ve bunun sonucunda içinden çıkamadığı bir problemin içine düşmüştür. Diğer yandan PYD’li Müslim’le girdiği ilişkiler ağını eline ayağına dolamış, ne yapacağını bilemez konumuna gelmiştir.

Bütün bu dış politik sorunlardan bunalan ve herhangi bir ülke tarafından davet edilmediği için sıkıntıya düşen Başbakan Erdoğan’ın murakabesiz konuşmasına sebep olmuştur. Her fırsatta ileri demokrasiden söz eden Erdoğan’ın, ileri demokrasiden ya da sadece demokrasiden ne anladığı su yüzüne çıkmıştır. Başbakan Erdoğan ve partisi AKP’nin demokrasiden anladığı, “Hayvanlar Çiftliği”ndeki eşitlik tanımı gibidir.

Kendi düşünce yapısında olanlar için demokrasi vardır. Onların istediği şekilde davranmak demokratlıktır. Bu demokrasi anlayışı öyle bir şeydir ki, sokakta gördüğü insanın cebinden sigara paketini aldırır; fakat yağdanlığını yapan yazar-çizer takımının elindeki alkol dolu bardağa dokunmaz. Çarpık bir demokrasi anlayışı bu gün ülkemizde görev başındadır. Daha önce de yazdığımız “Kendine Demokrasi”yle anlatmak istediğimiz buydu.

Bu gün insanların özel hayatına, mahremiyetine girmekten çekinmeyen kara zihniyet, neredeyse yatak odasında koltukta oturup olanı biteni çıplak gözle seyretme noktasına gelmiştir. AKP’yi var eden diğer kara zihniyet de, laikliğin teminatı olarak türban yasağını görmüş, AKP iktidarına serumla güç vermiş, yaşam alanını genişletmesine imkan tanımıştır. Bu iki zihniyetin gereksiz, bilerek çatışmaları sonucunda AKP dinin temsilcisi konumuna gelmiş, mağdur edebiyatı yaparak ve dini duyguları kullanarak iktidarda kalmayı başarmıştır.

AKP dönem-i iktidarı, televizyonlarda 10 yıl süren diziler gibi olmuş ve artık Türk milletini sıkmaya başlamıştır. Milli ve manevi değerlere sahip olmayan, gelişmeden ziyade tamamen olumlu olumsuz değişime açık, teslimiyetçi, topraklarımızı elden çıkaran, AVM çığırtkanlığı yapan, açılış diye neredeyse tuvalet kurdelesi bile kesmeye hazır olan bu zihniyet artık kendini tekrardan başka hiçbir şey yapmamaktadır.

Sosyal ve siyasi tablonun yanı sıra ekonomik gidişatta da vatandaşlarını zora sokan AKP iktidarı, terör sorununda çözüm adı altında bebekkatili ve PKK’ya teslim olmuş, onların tehditleriyle bebekkatilinin yol haritasını uygulamaktadır. AKP filmi bitmek üzeredir. Tüm çabalar bu dizi uzatmak için olsa da Türk Milleti “Artık yeter söz benim” diyerek filmi sonlandıracaktır.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.