Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

12 Yıllık Enkaz

01.09.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Yeni Cumhurbaşkanı ile birlikte yeni Türkiye’mizin olduğu doğrudur. Ancak, bu yeni Türkiye acıklı bir durumdadır. Bunun böyle olduğunu yine kendiler söylüyor, kendileri itiraf ediyorlar. Henüz işbaşına gelmiş, iktidarı kısa süre önce devralmış bir hükümetin, yeni Türkiye’den, restorasyondan bahsetmesi anlaşılabilir bir şeydir. 12 yıl tek başına iktidarda kaldıktan sonra, “yeni Türkiye” diye ortaya çıkmak, “bu kadar zamanı boşa geçirmekle kalmadık, her şeyi içinden çıkılmaz hale getirdik. Yeniden başlamak istiyoruz” demekten başka bir şey değildir. Nitekim, atanmış Başbakan Davutoğlu’nun da ilk sözleri, “restorasyon dönemi başlatıyoruz” olmuştur. Bunun anlamı, “şimdiye kadar bozduk, yıktık, parçaladık, yerle bir ettik, artık elimizden gelirse artık bundan sonra restore edeceğiz”dir.

İstismar, yalan ve menfaat

Tam da itiraf ettikleri gibi Türkiye şu anda perişan bir haldedir. Yıllardır sıcak para ve borç üzerinden yürütülen ekonomi kaçınılmaz sona yaklaşmış ve artık duvara dayanmıştır. Terör hedefine ulaşmış, ülke açık ve aleni şekilde bölünmüştür. Toplumsal çürüme had safhadadır ve ağır ve acı sonuçlar vermeye başlamıştır. Gerginlik, çatışma, tahammülsüzlük, ayrışma, çatışma, bölünme istinasız her alana sirayet etmiştir. Hukuka ve devlete güven kaybolmuş, hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, talan her şeyin önüne geçmiştir. Milli ve manevi değerler ayaklar altına alınmış, istismar, yalan ve menfaat tek ve değişmez kural haline gelmiştir.

Herkes uzak duruyor

Dışarıdaki itibarımız yerlerde sürünmektedir. Cumhurbaşkanı yemin töreni için başta ABD olmak üzere medeni ülkelerin gösterdiği çok düşük ilgi, AKP Türkiye’sinden uzak durma gayretinin ne boyutlara ulaştığını ibret verecek biçimde ortaya koymuştur. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına sevinen ve memnun olanların PKK, Barzani ve Ermeni hükümeti olduğunu ibretle izledik. Batı basınında Türkiye hakkındaki çok ağır ve aşağılayıcı haber ve yorumlar artık sıradan hale gelmiştir. Kelimenin tam anlamıyla üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi muamelesi görüyoruz. Hiçbir yerde dikkate alınmıyor, hiçbir masaya davet edilmiyoruz. Almanya’da ortaya çıkan Türkiye’yi dinleme skandalı ile ilgili olarak, “acaba yeni yolsuzluklar, talanlar, hırsızlıklar, ihanetler mi ortalığa saçılır?” korkusuyla yetkilerimiz tek kelime dahi edemedikleri gibi, üzerini örtmeye ve unutturmaya çabalıyorlar. IŞİD’den PKK’dan, Barzani’den himmet bekleyecek durumlara düştük. İlerisi için ümit veren, bizi heyecanlandıran tek bir ışık görünmemektedir.

12 yıllık enkaz

AKP hükümeti çaresiz biçimde kıvranmakta, yalan ve içi boş algılar üzerinden bu durumu geçiştirmeye çabalamaktadır. Yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kadar telaşlı olmasının, her şeyi göze almasının ve kontrolde tutmaya çabalamasının, adli yıl açılı üzerinden yeni gerginlikler oluşturmasının, emrindeki besleme, yanaşma ve devlet imkanlarıyla diğer partileri karıştırıp dikkatleri başka yere çekmek istemesinin altında hep bu tablo yatmaktadır. “Yeni Türkiye” diyerek, 12 yılık bu enkazının üzerini örtmeyi ve aradan sıyrılmayı planlıyorlar. Hakaret ederek, kendilerinden başka her şeyi yok sayarak, hiçbir kanun ve kural tanımayarak gerginliği ve ayrışmayı körüklüyor, sonra da pişkinlikle muhalefeti suçlayıp mazlumu ve mağduru oynuyorlar. Bu zihniyete göre muhalefet partileri eğer önemli ve değerli olmak istiyorlarsa AKP gibi düşünmek, AKP’nin her yaptığını onaylamak, tıpkı beseleme ve yanaşmalar gibi Erdoğan’a kayıtsız şartsız teslim olmak durumundadırlar. Aksi halde yanlış yapıyorlardır ve dolayısı ile her türlü hakarete, her türlü iftiraya, her türlü fitneye müstahaktırlar.

AKP içindeki rahatsızlık

Her zaman söylüyoruz, akıl, insaf, ahlak, vicdan ve iman sahibi hiç kimsenin bu durumu kabullenmesi ve onaylaması mümkün değildir. Bu değerlendirmemiz AKP’ye oy verenler, hatta şu anda AKP’nin içinde olanlar içinde geçerlidir. Öyle olduğu içindir ki, bir çok kimse bakanlık dahil, her türlü menfaate rağmen bu düzenle yollarını ayırmak gereği hissetmişlerdir. Birçok kimsenin büyük rahatsızlık duyduğunu ve artık dayanamadıklarını duyuyoruz. Recep Tayyip Erdoğan, partiden ayrılma noktasında bulunanların olduğunu, kongre konuşmasında itiraf etmiştir.

Gül’den Erdoğan’a mesaj

Sayın Abdullah Gül’ün gerek Cumhurbaşkanlığı’nın son döneminde, gerek makamdan ayrıldıktan sonra söyledikleri ve yaptıkları çok çarpıcıdır. Hayrünnisa Gül hanımefendinin sözleri ibret vericidir. Devir-teslim töreni sırasındaki iltifatların bir formaliteden ileri gitmediği, hemen ortaya çıkmıştır. Sayın Gül’ün kayıp trilyon davasıyla ilgili ifade vermek için başvurması ve “Hukuk devleti budur, kimse imtiyazlı değildir, herkes gider ifade verir; suç var mı, yok mu diye karar verme yetkisi yargıya aittir” açıklaması, Erdoğan’a gönderilmiş açık bir mesajdır. Net bir şekilde, kimsenin hakkındaki suçlama veya iddialardan, Cumhurbaşkanı olmak suretiyle kurtulamayacağını ortaya koymuştur.

Genelkurmay Başkanının rahatsızlığı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Çankaya Köşkü”ndeki Zafer Bayramı resepsiyonunda yaptığı değerlendirmeleri de gözden kaçırmamak gerekiyor. Uzun süredir sesiz olan sayın Özel’in, özellikle konuşmak istediği verdiği mesajlardan anlaşılıyor. Yılladır ülkenin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden, binlerce şehit veren ve ülkenin varlığı ve bütünlüğünden sorumlu bir kurum tamamen devre dışı bırakıldığı gibi, bir bilgilendirmeye dahi değer görülmemiştir. Özel”in, “Hükümetin bir politikası var. Ancak biz de bunları basından duyuyoruz, okuyoruz. Bu konuya ilişkin yol haritasını bilmiyoruz. Biz o çalışmanın içinde değiliz. Başbakan Yardımcısı , kamu kurumlarına bunları göndereceğini söylemişti, ama henüz gönderilmedi. Bunu görürsek biz de görüşlerimizi söyleyeceğiz” sözleri, açık bir rahatsızlığın ifadesidir. Paralel yapı iddiaları, ülkenin kırmızı çizgileriyle ilgili hassasiyet, Ergenekon ve Balyoz kumpasları konularında da yine rahatsızlığı ortaya koyan yine açık mesajlar vermiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.