Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

100. YILINDA TBMM

100. YILINDA TBMM
22.04.2020
A+
A-

21.yüzyıl tüm insanlığı etkileyen olaylarla yaşanmaya devam etmektedir.

Birçoklarımızın beklemediği, aklından bile geçiremeyeceği sosyal, ekonomik, kültürel, siyasi değişimlerin ve en sarsıcısı da tüm dünyayı kapsayan bir salgının şaşkınlığı içerisindeyiz.

Koronavirüs salgını bütün planlarımız alt üst etti.

Oysa ne çok özenmiş ve hasretle beklemiştik Devletimizi kuran savaş kazanan meclisimizin açılışının 100. yılını… Türk Milleti olarak yıllar öncesinden en muhteşem şekilde kutlamayı tasarlıyorduk.

2020 yılı geldiğinde öyle bir gelişme oldu ki düğün, dernek, toplantı, yürüyüş, çalışma, iş-güç ve ibadet dahil tüm dünyevi faaliyetler ya tamamen durdu ya da büyük bir değişikliğe uğradı.

Artık sevdiklerimizi kucaklamamak hatta yaklaşmamak bile bir sevgi işaret olmuştu.

İnananların hiç olmazsa haftanın bir günü bir araya gelerek iman tazelediği kılınması Allah’ın emri Cuma namazları ve onun en önemli özelliği olan omuz omuza saf tutmak dahi yasaktı.

Bu vesileyle bir kez daha şiddetle anladık biz aciz kullarının hesabının üzerinde mutlak güç sahibi, defterleri düren, gözle görünmeyen bir musibetle hesapları bozan tek güç Alemlerin Rabbi yüce Allah olduğunu.

İçinde bulunduğumuz zaman itibariyle bizler tarihin belki de en önemli günlerine şahitlik etmekte ve onun akışında görev almaktayız.

 

İşte bu şartlar altında Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tebaası ve aziz Türk Millenin şerefli fertleri olarak Milli irademizin yegane tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. yılını idrak etmekteyiz.

İnsanların hayatında yıl dönümleri, güzel olaylar için mutluluğa, acı olaylarda ise üzüntü ve iç muhasabesine vesile olur.

Devletler ve kurumlar içinde aynı durum, yaşayan yapılar olmaları nedeniyle de geçerlidir.

Osmanlı döneminden genç Cumhuriyetimize iki asırdır süren demokrasi maceramızın tamamı bu günkü adı TBMM olan meclislerimiz merkezli olagelmiştir.

Millet olma bilincine ulaşmış, dünyanın eski devletlerini kurmuş olan büyük Türk Milleti tarihin akışına yön vermiş, insanlığın gelişimine büyük katkılar sağlamıştır.

Türk Milleti, kurduğu devletler ile insanlığın yeryüzünde güvenlik içinde, insan haysiyet ve onuruna yaraşır bir şekilde hayatını sürdürebilmesi için sistemler inşa etmiştir.

Bu yapılarla hem kendi milletinin fertleri hem de insanlığa hizmet etmeyi Allah’a olan sarsılmaz inancıyla yaratılış

gayesi haline getirmiştir.

Milletinin ve insanlığın refah ve mutluluğu için görev yapacak kurumların tepesine de Türkiye Büyük Millet Meclisini yerleştirmiş, onun üzerinde hiçbir gücü kabul etmemiştir.

Siz bakmayın böylesine ulvi bir gaye uğruna görev yapmakta olan kutsal meclisimizi itibarsızlaştırmaya kalkanlara.

Türk Milletini temsil noktasında TBMM, onun bir cüzü hüviyetindedir.

Türk Milleti ne haldeyse onun da hali odur.

TBMM’nin milletimizin her ferdini temsil eden kişilerden oluştuğu su götürmez bir gerçektir.

TBMM’nin her düşünce, meşrep, inanç ve kökenden milletimizi oluşturanların temsil edildiği bir millet meclisi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

TBMM, Meclisin kutsallığına halel getirenlerin tıpkı yüce dağların zirvelerinden çıkıp kendisine katılan derelerle gelişip büyüyen berrak nehirlerin çöpleri, pislikleri kıyıya attığı gibi önünde sonunda dışına atacak ve en iyi şekilde görevini yapmaya devam edecektir.

Elbette bu tarihi yolculukta karanlık geceler olacak ama sonunda yine kanun ve nizamın aydınlattığı parlak günlere ulaşılacaktır.

Temennimiz kanlı 15 Temmuz ihanet gecesi gibi bir günün bir daha yaşanmamasıdır.

Yaşanan eksiklik, olumsuzluk ve tüm kötülemelere rağmen Türk Milleti iradesine dün sahip çıkmış ve yarında çıkmaya devam edecektir.

Aziz milletimiz bir baba gibi gün gelecek temsilcilerini yanlış yaptığında paylayacak hatta öfkesini en sert şekilde ortaya koymaktan geri kalmayacaktır.

Ancak durum ne olursa olsun meclisine sahip çıkmaktan vazgeçmeyecektir.

TBMM, Türk Milletinin değişmeyen ümit kaynağıdır.

TBMM, Türk Milletinin derdinin çaresi, dizinin dermanı, gözlerinin ışığıdır.

TBMM, Türk Milletinin gelecek tahayyülünün karargahıdır.

 

Gazi meclisimizin kuruluşunun yüzüncü yılında başta devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 1. den son meclisimize kadar ebediyete irtihal etmiş tüm milletvekillerine Cenabı Allah’tan rahmet, mağfiret, yaşamakta olanlara sağlıklı ömür ve halen görev yapmakta olanlara aziz Milletimize hizmet yolunda başarılar diliyorum.

Ayrıca yaşanan bu zor günlerde okullarından uzakta, sıcak yuvalarında olan gönüllerine göre kutlama yapamayan, bayramın gerçek sahibi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını sonsuz sevgiyle kutluyorum.

 

 

Ahmet Orhan

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.