1 Haziran Seçimleri ve Çatı Aday

03.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Hafta sonu 14 yerde yapılan seçimlerin ortaya çıkan sonuçlarının tek bir anlamı ve izahı vardır. Çatı aday formülü tutmuştur ve 10 Ağustos’ta yapılacak ilk turda sonuç vermesi neredeyse kesinleşmiştir. Bu Türkiye için yeni ve aydınlık bir ufuk, AKP karanlığından kurtulmak için büyük bir müjdedir.

AKP özel bir anlam yükledi

1 Haziran seçimleri kendi mecrasında yapılsa ve bu sonuçlar çıksaydı, bu kadar iddialı konuşmazdık. Ancak, AKP bu seçimlere bizzat özel bir önem ve anlamı yüklemiştir. Devlet imkanlarını son sınırına kadar seferber ederek, elindeki havuz medyası ve ucu bucağı belli olmayan para kaynaklarını insafsızca kullanarak, her türlü tehdit ve şantaja başvurarak, sınırsız vaatlerde bulunarak bu seçimlerden yüksek bir oy yüzdesiyle çıkıp, bunu Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde istismar ve zihin bulandırmak için kullanmayı planlamıştır. Bu plan tutmadığı gibi, milletin nasıl ayrıştığı, ülkenin hangi tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya geldiği bir defa daha acı biçimde belgelenmiştir. Bölücü hainler ve teröristler artık dağda değil şehidedir. Bir taraftan silah tehdidiyle, diğer taraftan siyaset yoluyla adım adım ihanet hedeflerine yürümektedirler. Türk milleti 1 Haziran seçimleri vesilesiyle bu vahim ve tehlikeli gidişatı bir defa daha görmüş ve anlamıştır. Bunun sonucu olarak da AKP’nin oyununu bozmuş ve kendi geleceğine sahip çıkmıştır.

Algı operasyonlarını sıklaştıracaklar

AKP ne yaparsa yapsın, artık fayda etmeyecektir. Millet bir silkiniş içindedir. AKP adayı olacağı artık kesinleşen sayın başbakanı Cumhurbaşkanı yapmanın çok daha büyük gerginlikler, çok daha derin krizler, çok daha acı bölünmeler getireceğini fark etmiştir. Türkiye bu yükü kaldıramayacak noktadır ve daha fazla zorlamak, hiç beklenmeyen ve istenmeyen gelişmelere yol açabilecektir. Yapılan kamuoyu yoklamaları da bunu gösteriyor, seçim sonuçları da bunu ortaya koyuyor. Başta sayın başbakan olmak üzere AKP yönetimi bunun farkındadır. 1 Haziran seçim sonuçlarıyla birlikte fotoğraf daha da netleşmiştir. Şimdi yeni zihin bulandırma taktikleri geliştirmeleri, ellerindeki havuz balıkları, besleme ve yanaşmaları seferber ederek, algı operasyonlarını daha sıklaştırmaları kuvvetle muhtemeldir. Ancak, nereyi kapatmaya uğraşsalar, diğer taraf açıkta kalıyor. AKP ile geçen 12 yılın net ve kesin biçimde özeti olan Soma, Toma ve Koma tablosu değişmediği gibi, bütün dünya da ağır ve acı karşılıklar buluyor.

Böyle devam edemez

Ülkenin bugün içinde bulunduğu ağır şartları daha fazla devam ettirebilmesi imkansızdır. “Çözüm” denilerek ülkenin varlığı ve birliği çözülmüş, taşlar toplanmış köpekler salınmıştır. Çocuklar kaçırılmakta, iktidar dağdaki katillerden fayda beklediğini ilan etmektedir. Millet iktidarı AKP’ye vermiştir, ama muktedir olan İmralı’daki bebek katilidir. Neredeyse her gün Soma’da olduğu gibi tedbirsizliğe, yetersizliğe, talana ve yalana bağlı olarak yeni bir felaket haberi geliyor. Yolsuzluk ve rüşvet AKP’nin soyadı haline gelmiştir. AKP bu durumdan memnun olduğu gibi, ayrıştırarak, çatıştırarak ve bölerek bu düzeni devam ettirebilmenin telaşındadır.

Çatı aday heyecanı

MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli’nin çatı aday formülü daha ilk duyulduğu dakikadan itibaren Türk milleti için bir ümit ve heyecan olmuştur. Yapılan temaslar son derece verimli geçmiş, formülün hayata geçirilmesi için bir seferberlik başlatılmıştır. AKP ve yanaşmaları bu gelişmelerden büyük rahatsızlık duymaktadırlar. Telaş içinde saldırıya geçmişlerdir. Yok sayarak, önemsizleştirerek, çok usta oldukları tiyatrolar oynayarak çatı formülünü sulandırmaya uğraştıklarını ibretle görüyoruz. Ancak, bunların faydasız çırpınışlar olduğunu, 1 Haziran seçimlerinin sonuçları bir defa daha ve kesin biçimde ispatlamıştır.

Müşterek hassasiyetler

Sayın Bahçeli’nin ilk tur temasları son derece olumlu geçmiş ve büyük bir destek görmüştür. Gidilen partilerin genel başkanları da değerlendirmelerinde ne kadar ümitli ve istekli olduklarını göstermişlerdir. Sayın Bahçeli’nin yaptığı açıklamadaki, “memnuniyetle müşahede ediyoruz ki, Türk siyasetinin güzide partileri, devlet adamlığıyla tebarüz etmiş saygıdeğer isimler “Ortak Çatı Adayı” fikrine sıcak ve olumlu yaklaşmışlardır. Bu durum sevindirici ve gelecek için anlamlı bir gelişmedir. Şu ana kadar yaptığımız temaslarımızda Cumhurbaşkanı olacak şahsın vasıfları konusunda hemen hemen herkesin benzer müşterek hassasiyet ve beklentilere sahip olduğu anlaşılmaktadır.” Tespiti, bu ülkenin varlığını ve birliğini savunan herkeste büyük bir beklenti doğurmuş, özel hesapları olanları ise sükutu hayale uğratmıştır. Yine sayın Bahçli’nin deyimiyle, “Ortak Çatı Adayı” millet aleyhine faal halde çalışan tüm zümrelerin, Türkiye’nin alttan alta kuyusunu kazan iç ve dış tüm odakların kâbusu ve korkulu rüyası olmuştur.

Ülkenin kurtuluşu olacak

Artık ortaya çıkmıştır ki, 12. Cumhurbaşkanı, büyük bir ittifakla, Türk milletinin kutlu iradesiyle ve herkesin gönül rızasıyla seçilecektir. Açılan diyalog kanallarının ve uzlaşma atmosferinin tam anlamıyla hakim ve tesirli olacağı görülmektedir. Görüşmelere bu hafta sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere planladığı gibi devam edileceği duyurulmuştur. Milliyetçi, muhafazakâr, manevi değerlere sahip, laik ve demokrat özellikleriyle temayüz etmiş kıymetli bir ismin Çankaya’ya çıkması AKP’nin bütün hesaplarını alt-üst etse de, ülkenin kurtuluşu olacaktır. 1 Haziran seçimlerini gördükten sonra, şimdi çok daha ümitliyiz.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.