​Antep’i karıştıran 810 binlik logonun perde arkası

02.04.2016
A+
A-

810 BİN LİRALIK İMZA

Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı bir “imza töreni ”nde İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin arasında “Gaziantep Küresel Marka Şehir” için projesinin protokolü imzalanmıştı. İmzalanan protokolde “Gaziantep’in, Türkiye ve dünyada tanınan marka şehirler kategorisine girmesi için gerekli çalışmalar yapılması olduğu belirtilmiş. Yol haritasının oluşturulduğu, eylem planlarının detaylandırıldığı bir fizibilite raporunun hazırlanacağı ve Gaziantep’in marka kimliğinin oluşturulacağı belirtilmişti. Proje bütçesinin 810 bin 100 TL olduğu, uygulama süresinin ise 7 ay öngörüldüğü de “vurgulanmıştı.

İmza töreninde konuşan dönemin Maliye Bakanı olan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep’e bir kadın elinin değdiğini ve kültür, sanat, turizm, sanayi ile sağlık alanında önemli projelerin gelmeye başladığını söylemişti.

PARAYI KİM ÖDEDİ?

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Emrah Nuri Yücel’in yaptığı; 10000 Venice Boulevard

Culver City, CA 90232, USA-Los Angeles adresindeki İ MAEN İT CREATİVE ŞİRKETİ’ne ödemenin İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından yapıldığı ileri sürülüyor. Ancak “logo “ ihalesini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi açıyor. Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan’ın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 4982 Sayılı “Bilgi Edinme Kanunu” dayanarak yönelttiği yazılı soruya yanıtı da yine büyükşehir belediyesi veriyor.

ŞİRKETİN SERMAYESİ YALNIZCA 10 BİN LİRA

Gaziantep’ten 810 bin liralık ihale alan, Yönetim Kurulu Başkanlığını Emrah Nuri Yücel’in yaptığı İ MAEN İT CREATİVE şirketinin 2012 tarihinde 5 bin lira sermaye ile kurulduğu, şirketin 2014 tarihinde sermaye artırımına giderek toplam sermayesini 10 bin liraya çıkarttığı görülüyor. Şirketin bu sermaye artırımı Ticaret Sicil Gazetesi de yayımlanıyor.

Halen 10000 Venice Boulevard Culver City, CA 90232, USA- Los Angeles adresinde faaliyetini sürdüren şirket, Türkiye’de başka illerin valilik ve belediyeleri ile de bu tarz tanıtım projelerini imzalıyor.

NİÇİN AMERİKA’DA ŞUBE AÇILIYOR

gaziantephaberler.com’dan Atilla Karaduman, konuyu bir mali müşavire sordu. Mali müşavirin epeyce ses getirmesi beklenen açıklaması aynen şöyle: Öncelikle belirtmek isterimki ihaleyi kazandığı belirtilen firma İstanbul merkezli 10.000 tl semayeli 4 yaşında bir şirket, ABD de şube açmasının nedeni, AKP belediye ve kamu kurumlarından aldıkları ihalelere yurt dışından hizmet faturası kesiyorlar, böyle olunca Firma KDV ve gelir vergisi vermesi gerekirken yapılan hizmetlerden, vergi vermeden paranın tamamını cebe indiriyor. ihale pazarlık usulü yapılıyor ve inanılmaz yüksek rakamlara peşkeş çekiliyor. “Öncelikle belirtmek isterimki ihaleyi kazandığı belirtilen firma İstanbul merkezli 10.000 tl semayeli 4 yaşında bir şirket, Abd de şube açmasının nedeni, AKP belediye ve kamu kurumlarından aldıkları ihalelere yurt dışından hizmet faturası kesiyorlar, böyle olunca Firma KDV ve gelir vergisi vermesi gerekirken yapılan hizmetlerden, vergi verrmeden paranın tamamını cebe indiriyor. ihale pazarlık usulü yapılıyor ve inanılmaz yüksek rakamlara peşkeş çekiliyor.”

Kaynak: gaziantephaberler.com

 

Gazinatep’in Logosu yüzünden yapılan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Bu logo için 810 bin Tl. ödendiği tartışmalarına, bu kez ihalenin yapılış şeklindeki gerekçe damga vurdu.

CHP Gaziantep milletvekili Akif Ekici, İç İşleri Bakanlığına yönelttiği soru büyük yankı uyandıracak niteliğe büründü. İşte Akif Ekici’nin açıklaması:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Gaziantep Küresel Marka Şehir Fizibilite Raporunun Hazırlanması İşi”nin, ihale kanunun 21/b maddesi kapsamına alınarak pazarlık usulüyle yapıldığı ortaya çıktı. Oysa söz konusu madde, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen durumlarda uygulanabilir!

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, çok tartışılan logo ve şehir fizibilite raporu ihalesindeki çok kritik bir ayrıntıya dikkat çekti. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) 2015/123513 kayıt numarasıyla yer alan ihale bilgiler ve sonuç ilanındaki “İhale Türü –Usulü”ne ilişkin bilgiler incelendiğinde, ihaleye tek firmanın katıldığı ve katılan o tek firmanın da işi aldığı ve ihalenin de ihale pazarlık usulüyle yapıldığının anlaşıldığına işaret etti.

CHP’li Ekici, ihalenin pazarlık usulüyle gerçekleştirilmesine yasal dayanak olarak da Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi gösterildiğini kaydederek şöyle devam etti:

“Oysaki Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesi “doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunu” pazarlık usulüyle ihale yapabilmenin şartı olarak emretmektedir. Şimdi kamuoyu, ihalenin gerçekleştiği Eylül 2015’te, ihalenin pazarlık usulüyle gerçekleşmesine neden olan ve Gaziantep’te meydana gelen doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesinin ne olduğunu merak etmektedir.”

GAZİANTEP’TE SALGIN VEYA DOĞAL AFET Mİ YAŞANDI?

Konuya ilişkin bir de soru önergesi veren CHP’li Ekici İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

– Gaziantep Küresel Marka Şehir Fizibilite Raporunun Hazırlanması İşi” nin ihalesi neden pazarlık usulüyle gerçekleştirilmiştir?

– EKAP’ta yayınlanan sonuç ilanında ihalenin pazarlık usulüyle yapılmasına yasal dayanak olarak Kamu ihale Kanunu’nun 21. maddesinin b bendi gösterilmiştir. İhalenin yapıldığı Eylül 2015’te bu maddenin gerekçe gösterilmesine hangi doğal afet, salgın hastalık, can veya mal kaybı tehlikesi neden olmuştur? İhalenin yapıldığı tarihte Gaziantep Büyükşehir Belediye’nin öngöremediği hangi olay ortaya çıkmıştır?

– Son iki yılda Kamu İhale Kanunu’nun 21 maddesinin b bendi kapsamında hangi belediye kaç kamu alımı yapmıştır? Bu alımlarda işin mahiyeti ve sözleşme bedeli nedir?

Kaynak: gazintep27.net

 

Gaziantep Belediyesi’ne 760 bin TL’ye mal olan logo tartışmaları devam ediyor. İnternette yer alan ve 140 TL’ye satılan bir stok fotoğraf ile logo arasındaki benzerlik dikkat çekti.
Gaziantep Belediyesi’nin açtığı logo ihalesini kazanan firmaya 260 bin dolar para ödenmesi gündem oldu. Logoyu yapan ‘I mean it’ isimli şirket söz konusu ihalenin sadece logoyla sınırlı kalmadığını kentin tanıtımına ilişkin de pek çok unsuru içerdiğini söyledi.

Gaziantep Belediyesi ise logoya yönelik yaptığı açıklamada, “Marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadı” açıklamasını yaptı.

Ortaya çıkan bir başka detay ise logo tartışmasını başka bir boyuta taşıdı. Stok imaj fotoğraf kullanımında önemli bir kaynak olarak bilinen Shutterstock’ta bulunan ve 49 dolara (Yaklaşık 140 TL) satın alınabilen bir G harfi görseliyle 760 bin TL’ye mal olduğu belirtilen logo arasındaki benzerlikler dikkat çekti. İki logoyu da görenlerin aklına “Gaziantep Belediyesi’nin logosunun taklit mi?” sorusu geldi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.